Julia von Voss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Julia von Voss, właściwie Julie Amalie Elisabeth von Voss, Gräfin von Ingenheim (ur. 24 lipca 1766 w Buch, zm. 25 marca 1789 w Buch) była damą dworu za panowania Fryderyka II i małżonką jego następcy, Fryderyka Wilhelma II.

Julia von Voss
von Voss, Gräfin von Ingenheim
ilustracja
Julia von Voss Gräfin von Ingenheim, obraz ok. 1785
Okres panowania od 1787
do 1789
Jako żona Fryderyka Wilhelma II Pruskiego
Poprzedniczka Juliana von Dönhoff
Dane biograficzne
Dynastia Hohenzollernowie
Data urodzenia 1766
Data śmierci 1789
Miejsce spoczynku Buch (dzielnica Berlina)
Ojciec Fryderyk-Krystian von Voss
Matka Amalia Otylia z domu von Vieregg
Związek morganatyczny Fryderyk Wilhelm II Pruski
Dzieci Gustav Adolf Graf von Ingenheim

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła ze starej, meklemburskiej rodziny arystokratycznej. Jej ojcem był Fryderyk-Krystian von Voss, matką zaś Amalia Otylia, z domu von Vieregg. Rodzina od lat zamieszkiwała majątek Buch pod Berlinem. Księgi metrykalne z kościoła w Buch podają, że została ochrzczona jako Elisabeth Amalie von Voss. Imię ”Julie” było powszechnie używane przez rodzinę i znajomych.

W 1783 roku, za pośrednictwem ciotki, stała się damą dworu królowej Elżbiety-Krystyny Pruskiej, małżonki Fryderyka Wielkiego. Tam szybko zainteresował się nią książę koronny i późniejszy król Fryderyk Wilhelm II. Rodzina od samego początku martwiła się coraz częstszymi spacerami i spotkaniami Julii z księciem koronnym, lecz pomimo interwencji jej ciotki i kilku poważnych rozmów w cztery oczy z Julią, para nie rozstała się. Po długich negocjacjach obie strony (Król i rodzina Voss) uzgodniły, że zostanie zawarte morganatyczne małżeństwo. Ślub odbył się 25 lub 26 maja 1787 roku. Niedługo potem król nadał Julii nazwisko Ingenheim, wraz z tytułem hrabiowskim. Ze związku małżeńskiego króla z hrabiną Ingenheim narodził się jeden syn, Gustaw Adolf Wilhelm von Ingenheim. Wyjątkowo szczęśliwą atmosferę małżeństwa z miłości, przerwała ciężka choroba Julii (prawdopodobnie gruźlica), która zmarła 25 marca 1789. Załamany jej śmiercią król wyraził zgodę na pochowanie małżonki w kaplicy kościelnej Buch, gdzie spoczywali przodkowie rodu von Voss.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Theodor Fontane, Wanderungen durch die Mark Brandenburg, Band 4 (Spreeland) „Rechts der Spree“

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Biografia na oficjalnej stronie rodziny Hohenzollern