Julia von Voss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Julia von Voss, właściwie Julie Amalie Elisabeth von Voss, Gräfin von Ingenheim (ur. 24 lipca 1766 w Buch, zm. 25 marca 1789 w Buch) była damą dworu za panowania Fryderyka II i małżonką jego następcy, Fryderyka Wilhelma II.

Julia von Voss
von Voss, Gräfin von Ingenheim
Julie von Voss, Gräfin Ingenheim.jpg
Julia von Voss Gräfin von Ingenheim, obraz ok. 1785
'
Okres panowania od 1787
do 1789
Poprzedniczka Juliana von Dönhoff
Dane biograficzne
Dynastia Hohenzollernowie
Urodzona 1766
Koronowana Związek morganatyczny
Zmarła 1789
Pochowana Buch (dzielnica Berlina)
Ojciec Fryderyk-Krystian von Voss
Matka Amalia Otylia z domu von Vieregg
Mąż Fryderyk Wilhelm II Pruski
Dzieci Gustav Adolf Graf von Ingenheim

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła ze starej, meklemburskiej rodziny arystokratycznej. Jej ojcem był Fryderyk-Krystian von Voss, matką zaś Amalia Otylia, z domu von Vieregg. Rodzina od lat zamieszkiwała majątek Buch pod Berlinem. Księgi metrykalne z kościoła w Buch podają, że została ochrzczona jako Elisabeth Amalie von Voss. Imię ”Julie” było powszechnie używane przez rodzinę i znajomych.

W 1783 roku, za pośrednictwem ciotki, stała się damą dworu królowej Elżbiety-Krystyny Pruskiej, małżonki Fryderyka Wielkiego. Tam szybko zainteresował się nią książę koronny i późniejszy król Fryderyk Wilhelm II. Rodzina od samego początku martwiła się coraz częstszymi spacerami i spotkaniami Julii z księciem koronnym, lecz pomimo interwencji jej ciotki i kilku poważnych rozmów w cztery oczy z Julią, para nie rozstała się. Po długich negocjacjach obie strony (Król i rodzina Voss) uzgodniły, że zostanie zawarte morganatyczne małżeństwo. Ślub odbył się 25 lub 26 maja 1787 roku. Niedługo potem król nadał Julii nazwisko Ingenheim, wraz z tytułem hrabiowskim. Ze związku małżeńskiego króla z hrabiną Ingenheim narodził się jeden syn, Gustaw Adolf Wilhelm von Ingenheim. Wyjątkowo szczęśliwą atmosferę małżeństwa z miłości, przerwała ciężka choroba Julii (prawdopodobnie gruźlica), która zmarła 25 marca 1789. Załamany jej śmiercią król wyraził zgodę na pochowanie małżonki w kaplicy kościelnej Buch, gdzie spoczywali przodkowie rodu von Voss.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Theodor Fontane, Wanderungen durch die Mark Brandenburg, Band 4 (Spreeland) „Rechts der Spree“

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Biografia na oficjalnej stronie rodziny Hohenzollern