Józef Dubiski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Dubiski
Data i miejsce urodzenia

18 października 1895
Warszawa

Data i miejsce śmierci

17 września 1977
Toronto, Kanada

profesor doktor habilitowany nauk rolniczych
Alma Mater

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Doktorat

1935 – zootechnika
Politechnika Lwowska

Habilitacja

1949 – zootechnika
Uniwersytet Wrocławski

Profesura

1961 (zwyczajny)

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 10-lecia Polski Ludowej
Grób rodziny Dubiskich na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Józef Dubiski (ur. 18 października 1895 w Warszawie[1], zm. 17 września 1977 w Toronto, Kanada[2]) – polski zootechnik, profesor doktor habilitowany.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn generała dywizji Filipa Stanisława Dubiskiego i Romany z domu Przesmyckiej. W 1914 uzyskał świadectwo dojrzałości i rozpoczął studia na Wydziale Agronomicznym Politechniki Nowoczerkaskiej (obecnie Południowo-Rosyjski Państwowy Uniwersytet Techniczny w Nowoczerkasku).

Po przerwie spowodowanej działaniami wojennymi i chorobą ukończył je w 1921 na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Doktoryzował się w 1935 na Politechnice Lwowskiej z zakresu żywienia zwierząt[3].

W latach 1945–1947 jako pierwszy piastował funkcję dziekana Wydziału Mleczarsko-Serowarskiego w Państwowej Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie (obecnie Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego)[4], następnie związał się zawodowo z Uniwersytetem we Wrocławiu, gdzie uzyskał przedstawił rozprawę habilitacyjną. W 1950 został powołany na stanowisko kierownika Katedry Fizjologii Zwierząt Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie[5].

W 1961 otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego, a w 1962 ze względu na stan zdrowia przeszedł na emeryturę. Pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera R-2-27)[6].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W uznaniu zasług odznaczony został:

Jego imieniem nazwana została m.in. ulica na os. Brzeziny w Olsztynie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jubileusz 50-lecia Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. T. II: Pod red. Prof. zw. dr hab. Stefana Tarczyńskiego i in.. Olsztyn: Wydaw. Akademii Rolniczo-Technicznej im. M. Oczapowskiego w Olsztynie, 1999. (pol.).