Kōjōbō Ryōnin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kōjōbō Ryōnin
良忍
Data i miejsce urodzenia

2 października 1072
prowincja Owari

Data śmierci

19 lutego 1132

Szkoła

Tendai, Yūzū nembutsu

Następca

Eikū

Zakon

Mahajana

Kōjōbō Ryōnin (jap. 良忍; ur. 2 października 1072, zm. 19 lutego 1132) – mnich buddyjski związany ze szkołą tendai. Założyciel szkoły yūzū nembutsu.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z prowincji Owari. Studiował doktrynę szkoły tendai na górze Hiei, łącznie z doktrynami ezoterycznymi i tradycją tendai śpiewania sutr[1].

W 1109 r. odnowił świątynię Raigo-in w rejonie Ōhara (północna dzielnica Kioto), wybudowaną przez Ennina (794-864) jako budynek shōmyō, czyli budynek buddyjskich śpiewów. Później został nazwany odnowicielem buddyjskiego śpiewu połączonego z muzyką[a][2].

Dzielnica Ōhara od dawna była znana jako miejsce, w którym gromadzili się wędrowni asceci recytatorzy nembutsu. Ryōnin również osobiście praktykował bezustanne śpiewanie nembutsu w szczególnych dniach.

Ryōnin był bardzo mocno związany z Sutrą Awatamsaki i doktryną szkoły kegon (chiń. huayan). W 1117 r. miał wizję buddy Amidy, którą podsumował słynnym wyrażeniem: "Jedna osoba jest wszystkimi ludźmi, wszyscy ludzie są jedną osobą; jedna praktyka jest wszystkimi praktykami, wszystkie praktyki są jedną praktyką. To jest tym, co wyjaśnia doświadczenie Urodzin w Czystej Krainie dzięki zaufaniu w moc buddy Amidy. Wszystkie żyjące istoty są zawarte w jednej myśli. To z powodu tego wzajemnego związku pomiędzy wszystkimi rzeczami, łącznie z samymi buddami, że jeśli tylko ktoś zawoła święte imię Amidy raz, to ma to taką samą wartość, jakby zrobił to milion razy". Dalej to skomentował: "Wszystkie rzeczy są naprawdę takimi, jak się pojawiają. Nie ma tam ani podmiotu, ani przedmiotu. To właśnie tu wszystkie cnoty i wszystkie zasługi mogą być znalezione"[2][3]. Ten pogląd o rzeczywistości powstał na podstawie koncepcji szkoły tendai i kegon, że wszystkie rzeczy we wszechświecie są tak nierozdzielnie wzajemnie połączone i przenikające się, iż w ostatecznej ich analizie okazują się być identyczne. Zatem wszystkie rozróżnienia czynione pomiędzy przedmiotami, są całkowicie powierzchowne z powodu umysłowych złudzeń.

W 1124 r. Ryōgen powrócił do Kioto i na dworze cesarskim wyjaśniał swoje nauki przed emerytowanym cesarzem Tobą i dworem [2]. Przyjmuje się w tym roku założył swoją szkołę yūzū nembutsu - podróżował po kraju, wyszukiwał nawróconych i zbierał podpisy tych, którzy praktykowali nembutsu. Uzbierał ich prawie 3800 i to właśnie oni stali się członkami jego szkoły. Założył klasztor Shūraku w prowincji Settsu, który stał się główną świątynią jego szkoły. Obecnie jest to Dainembutsu-ji[2].

Yūzū nembutsu (融通念仏) oznacza "okrągłe nembutsu". Odnosiło się to do jego objawienia - jedno nembutsu wypowiadane przez jednego człowieka ma wpływ na wszystkich ludzi, a nembutsu wypowiadane przez wszystkich ma wpływ na jednego człowieka.

Słynął z wielkiej ilości kobiet, które były zwolenniczkami jego typu praktyki buddyjskiej. Abu sformalizować i uregulować kontakty z nimi stworzył tekst reguł Shukke sahō.

Szkoła Jōdo[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W 1426 większa część tej świątyni uległa pożarowi

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Red. Yusen Kashiwahara, Koyu Sonoda. Sharpers of Japanese Buddhism. Str. 261
  2. a b c d Red. Yusen Kashiwahara, Koyu Sonoda. Sharpers of Japanese Buddhism. Str. 262
  3. Varieties of Japanese Nembutsu [online], www.jsri.jp [dostęp 2018-05-21] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Red. Yusen Kashiwahara, Koyu Sonoda. Sharpers of Japanese Buddhism. Kōsei Publishing Co. Tokio. 1994. Str. 379. ISBN 4-333-01630-4