KWordQuiz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
KWordQuiz
Przykładowy zrzut ekranu programu KWordQuiz
Przykładowy zrzut ekranu programu KWordQuiz
Autor Peter Hedlund
Aktualna wersja stabilna 0.9.2
Aktualna wersja testowa 18.03.80
(23 marca 2018) [±]
Język programowania C++
System operacyjny Linux i inne systemu uniksowe
Rodzaj edukacyjne
Licencja GNU GPL 2
Strona internetowa

KWordQuiz – program, który służy głównie do nauki nowego słownictwa, będący częścią KDE Education Project, które z kolei jest częścią środowiska graficznego KDE. Program jest dostępny na licencji GNU GPL. KWordQuiz używa formatu kvtml[1]. Można go wykorzystać do nauki słownictwa praktycznie wszystkich języków świata, ponieważ w pełni wspiera Unicode[2]. Poza nauką słownictwa można wykorzystać go do uczenia się terminologii z wielu innych dziedzin nauki[3], np. do nauki stolic państw świata.

Tryby nauki[edytuj | edytuj kod]

Program ten składa się z kilku trybów. W jednym mamy dwie kolumny do których możemy wpisywać poszczególne słówka lub zwroty i ich tłumaczenia. Drugi to typowy program typu flashcard, w trzeciej wyświetla się jedno słowo/zwrot oraz trzy słowa z drugiej kolumny do wyboru. W ostatnim trybie wyświetla się słówko i należy ręcznie wpisać jego tłumaczenie. We wszystkich trybach istnieje możliwość, czy mają się pojawiać słówka z jednego języka na drugi, odwrotnie lub losowo[4][5].

Podobne programy[edytuj | edytuj kod]

W KDE 4 KWordQuiz zastąpił KVocTrain będący częścią KDE 3. Istnieje także wersja dla Windows, Mac OS X oraz iPad o nazwie WordQuiz[2]. Oprócz tego programu w środowisku KDE możemy znaleźć program spełniający podobne funkcje o nazwie Parley[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]