Kaffeine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kaffeine
Odtwarzacz multimedialny
Logo Kaffeine
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor The Kaffeine Team
System operacyjny uniksopodobny
Pierwsze wydanie 2003
Aktualna wersja stabilna 1.2.2 / 4 kwietnia 2011; 5 lat temu
Licencja GPL
Strona internetowa
KDE logo.svg

Kaffeine – komputerowy odtwarzacz multimedialny, wykorzystujący bibliotekę Qt i działający w uniksowym środowisku graficznym KDE (K Desktop Environment).

Domyślnie Kaffeine działa w oparciu o silnik Xine, jednak może on również wykorzystywać KPlayera. Z wydaniem wersji 0.7 twórcy dodali możliwość korzystania z KPart GStreamera, dzięki czemu obsługuje on obecnie trzy największe silniki multimedialne dostępne w systemie Linux. Po doinstalowaniu odpowiednich kodeków program otwiera wszystkie znane pliki multimedialne. Ostatnią wersją, która wyszła w czerwcu 2008, jest Kaffeine 0.8.7.

Program posiada wiele opcji konfiguracyjnych, oraz zestaw filtrów graficznych. Po zainstalowaniu dodatkowych zamkniętych kodeków (chociaż liczba kodeków instalowana razem z programem jest duża) może odtwarzać media zapisane w formacie promowanym przez Microsoft lub inne firmy produkujące zamknięte oprogramowanie.

Obsługa telewizji cyfrowej[edytuj]

Inną opcją odtwarzacza Kaffeine jest obsługa kart dvb. Komputer wzbogacony o kartę dvb-s oraz antenę z konwerterem w systemie Linux umożliwia dostęp do oferty programowej satelitarnych stacji telewizyjnych i radiowych. Możliwe jest również zapisywanie programów na dysk bezpośrednie lub programowe w oparciu o czas lub EPG. Obsługa przełącznika DiSEqC lub siłownika poszerza ofertę o wszystkie dostępne satelity. Moduł obsługi dvb-s Kaffeine wzbogacono o możliwość automatycznego aktualizowania listy transponderów na danym satelicie. Należy również wspomnieć o dostępności wtyczek umożliwiających odbiór przy pomocy Kaffeine oraz modułu dostępu z kartą stacji kodowanych.

Kaffeine bezproblemowo nagrywa równolegle wiele programów (szczególnie polecany ze względu na stabilność) z jednego transpondera. Uwagę zwraca również łatwość obsługi Kaffeine, np. tworzenie własnych list programów jest bardzo proste, a polega na utworzeniu nowego katalogu w pasku u góry programu (prawy klik), któremu można nadać dowolną ikonę, a potem przeciągając doń wybrane programy z listy kanałów. Kaffeine obecnie zapisuje pliki z rozszerzeniem .m2t, do edycji których można użyć np. programu dvbcut (działa bezproblemowo na dużych plikach), które potem bezproblemowo obsłuży np. avidemux.

Interfejs użytkownika[edytuj]

Zwyczajowo przy pierwszym uruchomieniu program wyświetla użytkownikowi prosty kreator konfiguracji, badający zainstalowane w systemie biblioteki (np. kodeki zamkniętych formatów Microsoft, biblioteka do odtwarzania zabezpieczonych systemem kodowania CSS płyt DVD, dostępność silnia xine etc.). Przy uruchomieniu bez podania medium wyświetla menu z czynnościami do wyboru. Sam interfejs jest oparty na pasku menu i pasku zakładek z bocznej strony okna, ograniczonych do najczęściej używanych opcji. Zwyczajowo umieszczony na dole pasek akcji dla aktualnie odtwarzanego medium zawiera podstawowe akcje, jak: nawigacja po strumieniu przy pomocy ikon i paska pozycji, kontrola głośności, a w przypadku mediów/strumieni kontenerowych także rozwijane listy wyboru dla strumieni audio i tekstowych.