KDE Plasma Workspaces

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
KDE Plasma Workspaces
Logo KDE Plasma Workspaces
Logo programu
Ilustracja
Autor KDE
Aktualna wersja stabilna 5.24 / 8 lutego 2022; ponad rok temu[1]
Język programowania C++ (Qt)
System operacyjny POSIX, Microsoft Windows
Rodzaj Pulpit i warstwa obsługi widżetów
Licencja GNU Lesser General Public License
Strona internetowa

Plasma – przestrzeń robocza środowiska graficznego KDE w wersji 4. Aktualnie jest dostępna w czterech wersjach – Plasma Desktop dla zwykłych komputerów PC, Plasma Netbook dla komputerów typu netbook, Plasma Mobile dla smartfonów oraz Plasma Tablet dla tabletów PC. Jest wydawana jako część KDE Software Compilation.

Wersje KDE Plasma Workspaces[edytuj | edytuj kod]

Plasma Desktop[edytuj | edytuj kod]

Działający pulpit Plasma Desktop

Plasma Desktop jest najstarszą wersją KDE Plasma Workspaces i została uznana za stabilną w wydaniu KDE 4.2. Jest przeznaczona dla komputerów stacjonarnych i większych laptopów. W domyślnej konfiguracji przypomina wcześniejsze wydania KDE oraz Microsoft Windows, ale duże możliwości konfiguracyjne pozwalają na ustawienia daleko odbiegające od domyślnych[2].

Plasma Netbook[edytuj | edytuj kod]

Plasma w wersji dla netbooków w KDE SC 4.4

Plasma Netbook jest wersją Plasmy przeznaczoną dla netbooków i może być używana również na Tablet PC. Pierwsze stabilne wydanie było częścią KDE SC 4.4.

Plasma Active[edytuj | edytuj kod]

Plasma Active
Ilustracja
Autor KDE, basysKom, open-slx
Aktualna wersja stabilna 2.0 (14 grudnia 2011; ponad 11 lat temu)[3]
System operacyjny MeeGo, openSUSE
Rodzaj Pulpit
Licencja GNU General Public License 2
Strona internetowa

Plasma Active sama w sobie nie jest wersją Plasmy. Jest to usługa powstała na podstawie istniejących frameworków Plasmy, które umożliwiają napisanie w pełni funkcjonalnych przestrzeni roboczych przy wykorzystaniu wyłącznie plików QML i bez pisania programu w C++.

Plasma Active służy jako podstawa działania przestrzeni roboczych przystosowanych do współpracy z ekranami dotykowymi. Wydania eksperymentalne programów: Kontact i przeglądarki dokumentów opartej na Calligra Suite już są przystosowane do współpracy z Plasma Active.

Contour[edytuj | edytuj kod]

Contour to interfejs Plasmy na tablety, którego rozwój zaczął w kwietniu 2011 basysKom[4]. Od momentu zastąpienia wcześniejszego prototypu interfejsu na tablety[5] jest domyślnym interfejsem Plasma Active dla tabletów[5] i jest dostarczany wraz z Plasma Active 1.0 i nowszymi[6][7].

Mobile[edytuj | edytuj kod]

Plasma Mobile jest przeznaczona na smartfony i małe tablety, obsługiwane głównie przez dotyk. Interfejs ten miał być wydany wraz z Plasma Active 1.0 w 2011 roku, ale wysiłek programistów został skupiony na Contour. Nie ma informacji o dalszym losie Plasma Mobile po wydaniu portu Contour w wersji dla małych ekranów.

Widżety obsługiwane przez Plasmę[edytuj | edytuj kod]

Oto lista widżetów obsługiwanych przez aktualną wersję Plasmy. Nie wszystkie z nich są domyślnie obsługiwane przez wszystkie Dystrybucje Linuksa, niektóre mogą wymagać dodatkowych paczek lub nawet rekompilacji Plasmy.

 • Natywne Plasmoidy (W C++, JavaScript, Ruby lub Python. W wielu dystrybucjach, Ruby oraz Python muszą być zainstalowane jako osobne paczki)
 • Gadżety Edje i moduły E17.
 • Gadżety Google Gadgets
 • Widżety Mac OS X Dashboard
 • Tematy pulpitu SuperKaramba (osobne paczki w niektórych dystrybucjach)
 • Widżety Web widgets (obsługiwany HTML oraz JavaScript)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Plasma 5.24; Perfect Harmony. [dostęp 2022-02-09]. (ang.).
 2. Plasma Desktop. [dostęp 2010-11-21]. (ang.).
 3. News. [dostęp 2012-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-14)].
 4. Contour Open Source Project announced – a new and innovative usage paradigm for digital devices. basysKom, 2011-04-11. [dostęp 2011-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-03)]. (ang.).
 5. a b Artur Souza: KDE’s Mobile Team Meets for First Sprint. KDE.NEWS, 2010-12-03. [dostęp 2011-01-01]. (ang.).
 6. Plasma Active: Crunching towards One. 2011-09-09. [dostęp 2011-09-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-26)]. (ang.).
 7. Plasma/Active/Contour. KDE Community Wiki, 2011-12-06. [dostęp 2012-01-08]. (ang.).