Kabula Nkalango Masanja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kabula Nkalango Masanja
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1998
Tanzania
Zawód, zajęcie studentka prawa, aktywistka

Kabula Nkalango Masanja (ur. 4 czerwca 1998 w Tanzanii) – aktywistka na rzecz osób chorych na albinizm, adoptowana córka Martyny Wojciechowskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kabula urodziła się w małej wiosce w Tanzanii, była wychowywana przez matkę. Ojciec odszedł, nie akceptując albinizmu córki. Kabula mieszkała wraz z matką do czasu, gdy w wieku 13 lat została okaleczona przez grupę mężczyzn, którzy chcąc pozyskać ciało albinosów w celu stworzenia amuletów odcięli dziewczynce rękę[1].

W Tanzańskiej kulturze istnieje przesąd, że ciało albinosów, nazywanych zeroo, czyli „duchy” ma magiczną moc, co doprowadziło do prześladowań osób dotkniętych albinizmem[2]. Jako że rząd Tanzanii jako środek zapobiegawczy przemocy wobec osób dotkniętych albinizmem, szczególnie dzieci, stosuje izolowanie dzieci w ośrodkach zamkniętych, w szkołach dla dzieci niedowidzących, w 2010 roku Kabula zamieszkała w ośrodku dla dzieci z albinizmem i dzieci niedowidzących Buhangija Secondary School[3]. Znajduje się tam szkoła i internat. Przebywa tam około 100 albinoskich dzieci, którymi opiekuje się 4 wychowawców. Dzieci przebywają na zamkniętej przestrzeni, co służy zapewnieniu im bezpieczeństwa. Nie mają one dostępu do profesjonalnej opieki medycznej, są jednak leczone przez lekarkę pobliskiego szpitala, dr. Florę Pallangyo, która pomaga w leczeniu powszechnych dolegliwości, takich jak np, grzybica, wszawica, choroby skóry. Dzieci w ośrodku dzielą ubrania, łóżka- ten niski poziom sanitarny utrudnia utrzymanie dzieci i całego miejsca w czystości. Po przyjeździe do ośrodka Kabula po raz pierwszy zaczęła uczęszczać do szkoły, gdzie nauczyła się czytać i pisać. Zdobywając edukację, zaczęła marzyć o studiowaniu prawa, by później móc pomagać osobom w podobnej sytuacji życiowej jak ona- bezbronnym i dyskryminowanym. Osoby dotknięte albinizmem są nie tylko zagrożone ze względu na wierzenia lokalne, ale też doświadczają dyskryminacji ze względu na objawy swojej choroby. Często postrzegane jako nie w pełni rozwinięte, albinosi i albinoski mają utrudnione funkcjonowanie w społeczeństwie ze względu na genetycznie uwarunkowane kłopoty ze wzrokiem, oczopląs.

Kabula i Martyna Wojciechowska

W 2014 do ośrodka przyjechała Martyna Wojciechowska w celu stworzenia dokumentu „Ludzie Duchy[4]”, który naświetla problem przemocy wobec osób z albinizmem w Tanzanii. Kabula stała się główną bohaterką odcinka, opowiadając swoją historię i budując więź z reporterką. Wraz z Wojciechowską, Kabula spotkała się ze swoją rodziną po raz pierwszy od pięciu lat[3].

Po kilku miesiącach Kabula otrzymała ponad 100 000 złotych, dzięki czemu mogła sfinansować swoją edukację w kierunku prawniczym. Suma została zebrana dzięki składce widzów dokumentu, którzy zdecydowali się wesprzeć jej rozwój. Dzięki dofinansowaniu Kabula miała możliwość uczęszczać do prywatnej szkoły Montessori w Mwanzie, w której działała jako przewodnicząca szkoły[5].

W 2017 roku Kabula została adoptowaną córką Martyny Wojciechowskiej[1], a w 2018 zyskała adoptowaną siostrę, również Tanzankę, 15 letnią wówczas Tatu[6][7].

12 września 2018 roku Kabula przyleciała do Polski, aby spotkać się z reporterką i jej rodziną. Wystąpiła wówczas w programie telewizyjnym Dzień Dobry TVN i opowiedziała o swoich planach na przyszłość, m.in. przedstawiła plan napisania książki pt. „Niewidzialni”. Dziewczyna uważa za bardzo ważne edukowanie społeczeństwa i szerzenie świadomości w kwestii albinizmu, wobec czego pragnie rozwijać się w kierunku prawa, by móc walczyć o przestrzeganie praw człowieka w Tanzanii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Eurozet Sp, Martyna Wojciechowska pokazała adoptowaną córkę. Tak wygląda teraz Kabula [FOTO] – Radio ZET, www.radiozet.pl [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  2. r, Białe ofiary czarnej magii, www.national-geographic.pl [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  3. a b Paula Szewczyk – Martyna Wojciechowska, Martyna Wojciechowska: Kabula była zła na cały świat.... (wywiad), www.wysokieobcasy.pl, 22 września 2018 [dostęp 2020-05-21].
  4. Ludzie Duchy – program online, Oglądaj na Player.pl, Player.pl [dostęp 2020-05-17] (pol.).
  5. Marta Dragan, Finansowanie edukacji dzieci – Martyna Wojciechowska o adopcji. Czy zostanie polską Angeliną Jolie?, kobieta.wp.pl, 16 października 2017 [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  6. Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym spadaniem – rozmowa z Martyną Wojciechowską, Outdoor Magazyn, 10 października 2019 [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  7. Nie tylko Marysia. Oto wszystkie dzieci Martyny Wojciechowskiej, Viva.pl [dostęp 2020-05-21] (pol.).