Martyna Wojciechowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Martyna Wojciechowska
Marta Eliza Wojciechowska
Ilustracja
Martyna Wojciechowska (2017)
Imię i nazwisko przy narodzeniu Marta Eliza Wojciechowska
Data i miejsce urodzenia 28 września 1974
Warszawa, Polska
Zawód prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka, pisarka, kierowca rajdowy
Strona internetowa

Martyna Wojciechowska, właśc. Marta Eliza Wojciechowska (ur. 28 września 1974 w Warszawie) – polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka i pisarka.

Młodość[edytuj]

Jest jedynym dzieckiem Joanny oraz Stanisława Wojciechowskich[1]. Już od małego wykazywała zainteresowanie podróżami, kiedy w wieku czterech lat postanowiła udać się na wyprawę na stację benzynową przy trasie wylotowej z Warszawy do Sochaczewa[1]. W wieku 7 lat trenowała gimnastykę artystyczną. Mając osiemnaście lat, rozpoczęła pracę w agencji mody Legenda[1], dzięki której nabrała pewności siebie. Przez krótki okres była menedżerem w firmie Universal, który w tym czasie rozpoczął sprzedaż skuterów Hyundaia[1].

Jest absolwentką XXII Liceum Ogólnokształcącego im. Jose Marti w Warszawie. Z wykształcenia ekonomistka – zaocznie studiowała zarządzanie i marketing, zdobyła specjalizację z zarządzania zasobami ludzkimi. W 2005 roku obroniła z wyróżnieniem pracę końcową na podyplomowych studiach MBA w Polish Open University (Wyższej Szkole Zarządzania).

Praca zawodowa[edytuj]

Media[edytuj]

W telewizji zadebiutowała w wieku 19 lat jako modelka dla TVN. W TVN Turbo prowadziła magazyn Automaniak, który napisała na maszynie biurowej ojca. Była również prowadzącą takich programów jak Dzieciaki z klasą, Big Brother oraz z Maxem Cegielskim Studio Złote Tarasy. W styczniu 2017 roku została dyrektor programową kanału podróżniczego TVN, zatytułowanego Travel Channel, na którym, oprócz innych polskich produkcji, nadawać będzie swój cykl „Kobiety na krańcu Świata[2].

Współpracowała z takimi miesięcznikami jak „Świat Motocykli”, „Auto Moto”, „Playboy” czy „Voyage”. Jest również redaktor naczelną dwujęzycznego (polsko-angielskiego) miesięcznika dla podróżujących „Kaleidoscope”.

Brała udział w takich kampaniach reklamowych jak: Actimel (2007)[3], Timotei (2010), Sony (2009-2010), Radio Zet (2011), Orange Travel (2012), Coffee Heaven oraz Fundacja WWF Polska (2012)[4]

National Geographic i National Geographic Traveler[edytuj]

Po zdobyciu szczytu Mount Everest otrzymała telefon z propozycją posady jako redaktor naczelna polskiej edycji National Geographic oraz National Geographic Traveler. Objęła ją w lutym 2007, by przez następne dziesięć lat stać na jej czele. Z ramienia magazynu Martyna wydała takie książki jak „Dzieciaki Świata[5], „Zwierzaki Świata[6], „Kobieta na krańcu Świata[7] czy zapis z wyprawy na Mount EverestPrzesunąć Horyzont[8].

17 stycznia 2017 roku Martyna Wojciechowska zrezygnowała z posady redaktor naczelnej[9], a z dniem 18 stycznia przekazała swoje obowiązki Agnieszce Franus[10].

Kobieta na krańcu świata[edytuj]

M. Wojciechowska (2009 r.)

Seria zadebiutowała w 2009 i dotychczas wyemitowano 8 sezonów. Odcinki emitowane w każdą niedzielę na kanale TVN poprzedzane były wizytą podróżniczki w studiu Dzień Dobry TVN, w których opowiadała o bohaterce danego materiału. W każdym z nich Martyna udawała się do innego kraju, w którym ukazywała inną kobietę. Wraz z przedstawieniem bohaterki, widz wprowadzany jest w kulturę jej kraju oraz jej status w społeczeństwie. Przeważnie program ukazuje kobiecy punkt widzenia, jednak okazjonalnie pojawiają się tam również mężczyźni. Każdy z epizodów ukazuje inny konflikt społeczny, między innymi seksizm, przemoc, biedę, znęcanie się nad zwierzętami, polowania na ludzi, etykę pracy czy prawa ludzkie. Wśród bohaterek odcinków była najmniejsza kobieta świata Jyoti Amage, kolumbijska zapaśniczka, studentka szkoły Shaolin, Gejsza z Kioto, kobiety z ludu Kayan w Mjanmie, które rozpoznawalne są przez długie szyje na których noszą złote obręcze, saperka, mama hipopotamów, pilotka z Tanzanii, czy Fa'afafine z Samoa. Obecnie w przygotowaniu jest 9 sezon serii[11].

We wrześniu 2016 roku na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Martyna opowiedziała o wypadku motocyklowym[12], w wyniku którego złamała obojczyk i wymagana była jego operacja. Po tygodniu od zabiegu pojawiła się na planie ósmej serii „Kobiety na krańcu świata”, który spowodował dalsze bolesne komplikacje i potrzebna była kolejna operacja. Premiera nowej serii musiała zostać przesunięta, ze względu na zbyt mało przygotowanego materiału, o czym podróżniczka poinformowała za pośrednictwem rozmowy wideo na swoim profilu[13]. W październiku, mimo braków w nagraniach TVN zdecydowało się wyemitować wszystkie odcinki ósmej serii, które Wojciechowska zdążyła nagrać przed wypadkiem[14].

29 kwietnia 2017 roku w trakcie nagrywania odcinka „Kobiety na Krańcu Świata” w północno-zachodnim Pakistanie (przy granicy z Afganistanem), podróżniczka wraz z ekipą została zatrzymana przez tamtejsze wojsko wraz z wywiadem, Inter-Services Intelligence, którzy skonfiskowali cały sprzęt wraz z kartami pamięci z nagranym dotąd materiałem[15]. Następnie wszyscy znajdowali się w trakcie aresztu domowego między innymi pod kontrolą policji, najpierw w górach, a następnie w miejscowości Chitral. Po niemalże dobie wyjechali autobusem do Islamabadu skąd otrzymali wsparcie Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, a także pomoc w bezpiecznym wyjeździe z kraju. Ekipie udało się odzyskać cały nakręcony materiał[16].

W maju 2017 roku dokument „Ciało i Krew” zrealizowany na podstawie jednego z odcinków serii o rytuałach krzyżowania na Filipinach otrzymał Złoty Glob na WorldMediaFestival w Hamburgu[17].

Ludzie Duchy[edytuj]

W 2015, jeden z odcinków został przekształcony na dłuższy film dokumentalny, wyreżyserowany przez Martynę oraz Marka Kłosowicza. „Ludzie Duchy” opowiadają historię dzieci chorych na albinizm w Tanzanii, na które poluje się dla części ich ciał, które przerobione zostają na magiczne amulety. Główna bohaterka, 17 letnia wówczas Kabula Nkalango Mensaje, trafiła do ośrodka po tym, jak została napadnięta przez nieznanych sprawców którzy żywcem odrąbali jej rękę. Podróżniczka utworzyła specjalną fundację „Między niebem a ziemią” która uzbierała 100 tysięcy złotych aby zrealizować marzenie dziewczynki o zostaniu prawnikiem. Obecnie Kabula uczy się w prywatnej szkole średniej w Mwanzie, gdzie osiąga świetne wyniki w nauce[18].

Dziewczynka wraz ze swoją siostrą pojawiła się także na okładce majowego wydania National Geographic, które na zdjęciu uwiecznił fotograf serii „Kobieta na krańcu świata” Marek Arcimowicz[19].

Dokument otrzymał nagrodę Złotej Nimfy na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo w kategorii „Informacja – dokument na tematy bieżące”[20]. Film pokonał produkcje z Kataru („Al Jazeera Investigates – Broken Dreams: The Boeing 787”), Belgii („Do Not Touch Me”), Szwecji („Naked On The Net”) i Hongkongu („Tuesday Report: Super Exam Factory: A Living Hell / Reform”). Odbierając nagrodę powiedziała wówczas: „To niesamowite być tu i odbierać tę nagrodę, przede wszystkim dlatego, że dzięki temu mam możliwość podjąć niezwykle ważny dla mnie temat w imieniu głównej bohaterki Ludzi duchów 17-letniej Kabuli i albinosów z Tanzanii oraz Afryki Wschodniej. Trudno w to uwierzyć, ale tam w XXI wieku ludzie polują na ludzi. Albinosi żyją w strachu przed śmiercią każdego dnia. Są brutalnie atakowani, odrąbuje się im ręce i nogi, i sprzedaje je na czarnym rynku za ogromne pieniądze. A zabijani są tylko dlatego, że ktoś wierzy, że eliksiry i amulety przygotowywane z części ich ciał przynoszą dobrobyt i szczęście. Odkąd usłyszałam o tym problemie i zobaczyłam go na własne oczy postanowiłam, że muszę go nagłośnić, co właśnie czynię. Dzisiaj jest jeden z tych dni, kiedy czuję, że moja praca naprawdę ma znaczenie i małymi krokami może wpływać na losy ludzi[21]. Przyznano mu również specjalną nagrodę w kategorii „Global Awareness” na WorldMediaFestiwal 2016 w Hamburgu[22].

W maju 2017 roku Martyna wyznała, iż jest w trakcie adopcji dzieci z odległych zakątków świata. Choć nie wymieniła dotąd ich liczby, pewnym jest, iż jedną z nich jest Kabula, która oficjalnie przed sądem zeznała, że znajduje się pod opieką podróżniczki[23].

Osiągnięcia sportowe[edytuj]

Jest kierowcą rajdowym, od 17 roku życia posiada Międzynarodową Sportową Licencję Rajdową i Wyścigową na pojazdy dwu- i czterokołowe. Udało się jej zorganizować Zespół Rajdowy Mocne Rally. Została jego Rzecznikiem Prasowym. Współpracowała także z Teamem EFL Corsa Rally. Pasję do motoryzacji łączy z zamiłowaniem do nurkowania (jest licencjonowanym nurkiem technicznym Normoxic Trimix Diver IANDT oraz Divemaster PADI) i wszelkich sportów ekstremalnych (m.in. wspinaczka wysokogórska) oraz podróżowaniem.

Rajd Sahara – Dakar 2002[edytuj]

W 2002 roku będąc w parze z Jarosławem Kazberukiem wzięła udział w rajdzie Sahara-Dakar, zajmując przedostatnie, 44 miejsce w klasyfikacji generalnej, ze stratą 62 godzin do zwycięzcy[24]. Samochód którym się poruszała, Toyota Land Cruiser, początkowo planowany na sprzedaż, został skradziony podczas transportu na statku[1]. Ukończyła go jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej.

Rajd Transsyberia 2003[edytuj]

Martyna wzięła również udział w rajdzie Transsyberia kierując na zmianę z Andrzejem Derengowskim. Trasa licząca prawie 14 tysięcy kilometrów zakończona została 30 września 2003 roku w Magadanie. Na mecie stawili się jako jedyna polska grupa zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej[25].

Korona Ziemi[edytuj]

W sierpniu 2002 roku rozpoczęła swój projekt zdobycia Korony Ziemi, czyli siedmiu najwyższych gór świata, rozpoczynając od Mont Blanc. 22 stycznia 2010 roku zakończyła go wraz ze zdobyciem Piramidy Carstensza stając się trzecią Polką która wspięła się na wszystkie siedem szczytów oraz drugą która dokonała tego czynu w trudniejszej wersji Reinholda Messnera[26]. Ekspedycja została uwieczniona na 55 minutowym dokumencie „Korona Ziemi” oraz w dwóch książkach „Przesunąć Horyzont” i „Misja Everest”.

W 2004 roku podczas nagrań do serii „Misja Martyna” na Islandii uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, w której zginął jej przyjaciel oraz operator Rafał Łukaszewicz, a sama Martyna złamała kręgosłup. Na jego pogrzeb na podwrocławskim cmentarzu zawieziona została na wózku inwalidzkim.

Martyna Wojciechowska przed wyprawą na Mount Everest, 2006

W trakcie rehabilitacji przebywała w sanatorium w Ciechocinku. Jak sama przyznaje, znalazła się wtedy na samym dnie, „że nie chciałam się rano budzić. Nie miałam odwagi sobie życia odebrać, ale nie miałabym żalu, gdybym się nie obudziła. Nie miałam siły zmagać się z tym, że mam złamany kręgosłup. Że nigdy, jak twierdzili lekarze, nie wrócę do pełnej sprawności, że oto moje życie, w jakimś sensie się skończyło. Że muszę się zmagać z odpowiedzialnością za śmierć Rafała, chociaż mojej odpowiedzialności w tym nie było, ale wtedy tak uważałam... I naprawdę nie chciałam żyć[27].

W trakcie pobytu w sanatorium za namową przyjaciółki włączyła wieczorne wydanie „Faktów”, w których opowiedziano jak Piotr Morawski wraz z Simone Moro (który zostanie jej towarzyszem w późniejszej wyprawie na Mount Everest) zdobyli w środku zimy ośmiotysięcznik Shishapagma. Cała sytuacja którą zaobserwowała tak ją zachwyciła, że w jednej chwili przypomniała sobie jak bardzo kocha góry, i że tylko taki cel może ją wyciągnąć z dna. Obiecała sobie, że wydobrzeje i po długiej rehabilitacji, 18 maja 2006 roku stanęła na szczycie Mount Everest. Historia, która kryła się za wyprawą została opisana przez Martynę w jej książce „Przesunąć Horyzont”.

W 2007 roku, na trzy dni przed wyruszeniem na Elbrus dowiedziała się, że jest w ciąży. Jednak mimo to, zdobyła go będąc już w trzecim miesiącu[28]. Kiedy jej córka miała osiem miesięcy zdecydowała się na podróż na Antarktydę gdzie planowała zdobyć najwyższą tamtejszą górę, Masyw Vinsona. Na poziomie 4000 m n.p.m. cała wyprawa została zaskoczona przez potężną burzę śnieżną, która całkowicie zniszczyła namiot Wojciechowskiej. Przez wiele godzin grupa była uwięziona w swoich namiotach, przy temperaturze dochodzącej do minus trzydziestu stopni i braku jedzenia[29]. Po tych wydarzeniach tabloidy zarzuciły Martynie bycie nieodpowiedzialną matką, która zostawiła swoje małe dziecko i zbytnie ryzykowanie własnego życia.

Góry zdobyte w trakcie projektu:

Działalność charytatywna[edytuj]

WWF Polska[edytuj]

Martyna jest honorową ambasadorką WWF Polska. Wsparła m.in. apel o ochronę najstarszego parku narodowego Wirunga w Afryce przed odwiertami naftowymi. Pod naciskiem globalnej akcji firmy Total i Soco wycofały się ze swoich planów. Pomaga również chronić polskie rysie, w tym te nizinne, których zostało zaledwie 40. Podróżniczka zaangażowała się także w akcję „Nie mów do mnie misiu”, która miała na celu szerzenie wiedzy o żyjących w Polsce niedźwiedziach i ogromnym dla nich zagrożeniu, jakim są nieroztropni turyści i niezabezpieczone śmietniki[30][31].

Polska Akcja Humanitarna[edytuj]

Członkinią Polskiej Akcji Humanitarnej Wojciechowska została w 2013 roku. Włączyła się ona wtedy w pomoc dla uchodźców z Syrii[32], a swoje przystąpienie do PAH SOS skomentowała „Zdaję sobie sprawę, że w skuteczności pomocy humanitarnej niezwykle ważny jest czas. Pierwsze dni po katastrofie są zazwyczaj decydujące i to właśnie wtedy pomoc jest najbardziej potrzebna. Dzięki członkostwu w Klubie PAH SOS mam poczucie, że pomoc PAH dociera najszybciej, tam gdzie jest ona potrzebna.” Dwa lata wcześniej, w 2011 klub PAH SOS został objęty patronatem National Geographic Traveler. W plebiscycie Travelery 2011 – organizowanym przez miesięcznik „National Geographic Polska” PAH SOS otrzymał nominację do nagrody w kategorii Społeczna inicjatywa roku[33].

Żywiec Zdrój „Po stronie natury”[edytuj]

W 2016 roku została także ambasadorką akcji Żywiec Zdrój „Po stronie natury” w ramach Ogólnopolskiego Dnia Po Stronie Natury, w ramach którego za przyniesione plastikowe butelki można było odebrać dowolną dostępną sadzonkę drzewa[34]. Swoje drzewo, świerk, posadziła osobiście w Węgierskiej Górce w Beskidzie Żywieckim[35].

Przylądek Nadziei[edytuj]

W budowę nowej kliniki hematologii dziecięcej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu Martyna zaangażowana była od samego początku[36]. Po odebraniu tytułu Kobiety Roku „Twojego Stylu” w 2009 roku, który wręczyła jej profesor Alicja Chybicka otrzymała również zaproszenie do kliniki onkologicznej we Wrocławiu, aby na własne oczy zobaczyła miejsce, w którym leczy się dzieci chore na nowotwór. Jak wspomina, pierwsze wrażenie było potworne; budynek był straszny, z widokiem na cmentarz, w dodatku był poniemieckim szpitalem psychiatrycznym. Wtedy też dowiedziała się, że w planach jest budowa nowej, nowoczesnej kliniki, zebrać trzeba tylko 70–80 milionów złotych (w późniejszym etapie ta kwota wzrosła do ponad 100 milionów). Z własnej kieszeni przekazała 50 tysięcy złotych. Ostatecznie budynek udostępniono do użytku 7 września 2015 roku, na inauguracji której obecna była także Wojciechowska. Martyna posiada również wytatuowane współrzędne geograficzne kliniki na swoim ramieniu.

Podróżniczka aktywnie uczestniczy we wszelkich imprezach oraz zbiórkach pieniędzy na rzecz Przylądka Nadziei. Jednym z przedmiotów, które zlicytowała na potrzeby fundacji była figurka Ganesha, hinduskiego boga szczęścia i dobrobytu. Choć cena wywoławcza wynosiła pięć tysięcy złotych, ostatecznie została sprzedana za zawrotną sumę 230 tysięcy złotych[36].

Akcje społeczne[edytuj]

Martyna popiera także różne akcje społeczne. Włączyła się w kampanie przeciwko okaleczaniu dziewczynek i kobiet fundacji Waris Dirie „Kwiat Pustyni”[37]. Poparła również ogólnopolski protest kobiet zwany "Czarnym Protestem", które 3 października 2016 roku wyszły na ulicę bronić swych praw[38].

Życie prywatne[edytuj]

Pięciokrotnie była zaręczona, a dwukrotnie odwoływała ślub w ostatniej chwili[39]. Związana była między innymi z przedsiębiorcą Leszkiem Czarneckim[40]. Ze związku z płetwonurkiem Jerzym Błaszczykiem, poznanym podczas jednej z wypraw, ma córkę Marię (urodzoną 17 kwietnia 2008 roku). 27 lutego 2016 roku mężczyzna zmarł z powodu choroby nowotworowej[41][42].

W 2015 roku zasłabła i straciła przytomność, po czym trafiła do szpitala. Najpierw trafiła do szpitala zakaźnego w Warszawie, następnie na Oddział Chorób Tropikalnych w Poznaniu, konsultowała także wyniki badań za granicą[43].

Książki[edytuj]

Seria Kobieta na krańcu Świata[edytuj]

 • Kobieta na krańcu świata
 • Kobieta na krańcu świata 2
 • Kobieta na krańcu świata 3
 • Kobieta na krańcu świata: Argentyna
 • Kobieta na krańcu świata: Boliwia
 • Kobieta na krańcu świata: Namibia
 • Kobieta na krańcu świata: Zanzibar
 • Kobieta na krańcu świata: Australia
 • Kobieta na krańcu świata: Meksyk
 • Kobieta na krańcu świata: Samoa
 • Kobieta na krańcu świata: Wietnam
 • Kobieta na krańcu świata: Wenezuela
 • Kobieta na krańcu świata: RPA
 • Kobieta na krańcu świata: Kambodża
 • Kobieta na krańcu świata: Kenia
 • Kobieta na krańcu świata: Tanzania

Seria Dzieciaki Świata[edytuj]

 • Dzieciaki świata
 • Lein, lotos z zatoki Ha Long
 • Zuzu, mały pasterz z plemienia Himba
 • Matina, żywa bogini z Nepalu
 • Mali, dziewczynka która chciała zostać żyrafą
 • Membratu, wesoły pucybut z Etiopii

Seria Zwierzaki świata[edytuj]

 • Zwierzaki świata
 • Balgir, biały szczur z Indii
 • Happy, szczęśliwy orangutan z Borneo
 • Fusi, dzielny słonik z Kenii
 • Jessika, hipopotam, który kocha cały świat
 • Carlito, mrówkojad z Wenezueli
 • Zwierzaki świata 2
 • Zwierzaki świata 3

Pozostałe książki[edytuj]

 • Zapiski (pod)różne
 • Etiopia. Ale czat!
 • Automaniaczka. Od rometa do rajdu Dakar
 • Misja Everest
 • Przesunąć Horyzont

Filmografia[edytuj]

Aktorka[edytuj]

Gościnnie[edytuj]

Polski dubbing[edytuj]

Nagrody[edytuj]

 • 2007: Nagroda Biznesu Sportowego w kategorii Sportowy VIP
 • 2009: Róże Gali w kategorii Piękni w sieci[44]
 • 2010: Kobieta Roku 2009 miesięcznika „Twój Styl”
 • 2010: MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie w kategorii AkumulaTOR
 • 2010: Złota Stopa w kategorii Góry na Poznańskim Festiwalu Podróży i Fotografii[45]
 • 2011: Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera za książkę „Kobieta na krańcu świata 2"
 • 2011: Osobowość Roku w kategorii Media[46]
 • 2011: Złota Kropa Onetu w kategorii Największa kobieca osobowość popkultury
 • 2013: Bestseller Empiku w kategorii Koncept multibranżowy za serię „Zwierzaki świata”[47]
 • 2014: National Geographic Internetional Media Conference 2014 w kategorii Najlepszy Projekt Książkowy za serię “Dzieciaki świata” i “Zwierzaki świata”[48]
 • 2015: Wiktory 2014 w kategorii Wyjątkowa Osobowość Roku[49]
 • 2015: Róże Gali w kategorii Online[50]
 • 2015: Złota Nimfa w kategorii Film Dokumentalny za „Ludzie Duchy” na festiwalu w Monte Carlo[51]
 • 2015: Nagroda ReformaTOR w plebiscycie MediaTory za dokument „Ludzie Duchy”[52]
 • 2015: Gwiazda Dobroczynności w kategorii Ekologia[53]
 • 2016: Złoty Glob w kategorii Global Awareness na WorldMediaFestiwal
 • 2016: Telekamera w kategorii Osobowość Telewizyjna
 • 2016: Lodołamacze w kategorii Lodołamacz Specjalny[54]
 • 2016: HumanDOC za dokument „Ludzie Duchy”[55]
 • 2017: Telekamera w kategorii Osobowość Telewizyjna[56]
 • 2017: Złoty Glob za dokument „Ciało i Krew” na WorldMediaFestival

Przypisy

 1. a b c d e INTERIA.PL, Martyna Wojciechowska: Dziewczyna, która igrała z ogniem [dostęp 2017-01-18] (pol.).
 2. Kochani, dzisiaj jest bardzo ważny dzień... - Martyna Wojciechowska | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 3. / Martyna Wojciechowska z Actimelem.
 4. / Martyna Wojciechowska wspiera środowisko kubkiem kawy.
 5. Dzieciaki świata - Książki, www.national-geographic.pl [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 6. Zwierzaki świata - Książki, www.national-geographic.pl [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 7. Kobieta na krańcu świata 3 - Książki, www.national-geographic.pl [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 8. Przesunąć horyzont, www.empik.com [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 9. Kochani, dzisiaj jest bardzo ważny dzień... - Martyna Wojciechowska | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 10. Martyna Wojciechowska przekazuje stery w National Geographic. Agnieszka Franus nową naczelną!, www.national-geographic.pl [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 11. Martyna Wojciechowska redaktor naczelną Travel Channel!, dziendobry.tvn.pl [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 12. Teraz mogę podzielić się z Wami tą... - Martyna Wojciechowska | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 13. Martyna Wojciechowska - Filmy | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 14. „Kobieta na krańcu świata” w telewizji od połowy października, „Kobieta na krańcu świata” w telewizji od połowy października [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 15. Martyna Wojciechowska, www.facebook.com [dostęp 2017-05-18] (pol.).
 16. Ekipa TVN zatrzymana w Pakistanie. „Nie wyglądało to dobrze”, „TVN24.pl” [dostęp 2017-05-18].
 17. Martyna Wojciechowska, www.facebook.com [dostęp 2017-05-18] (pol.).
 18. Pamiętacie Kabulę? Martyna Wojciechowska znowu odwiedziła bohaterkę odcinka „Ludzie Duchy”, YouTube [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 19. Adam Robiński, Jak powstała okładka nowego „National Geographic”? [wideo], www.national-geographic.pl [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 20. Jedna z piękniejszych chwil. Dokument na... - Martyna Wojciechowska | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 21. Adam Robiński, Film „Ludzie duchy” ze Złotą Nimfą!, www.national-geographic.pl [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 22. Aaaaaaa najważniejsza nagroda festiwalu... - Martyna Wojciechowska | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 23. Martyna Wojciechowska zdecydowała się na adopcję!, nakrancuswiata.tvn.pl [dostęp 2017-05-18] (pol.).
 24. Rajd Dakar 2009: kobiety na trasie - Jutta Kleinschmidt i Martyna Wojciechowska (wideo), „Auto Świat”, 11 stycznia 2009 [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 25. Rajd Transsyberia 2003: Dzień 29. - Relacje - Onet.pl Wyprawy, wyprawy.onet.pl [dostęp 2017-01-21].
 26. Martyna Wojciechowska zdobyła Koronę Ziemi. e-gory.pl. [dostęp 2015-08-24].
 27. Martyna Wojciechowska opowiada nam o tym, co daje jej siłę, „gazetapl” [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 28. „Moje dziecko zdobyło szczyt w wieku minus 6 miesięcy”. Wywiad z Martyną Wojciechowską, „MamaDu.pl” [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 29. Martyna wygrała z Antarktydą, „TVN24.pl” [dostęp 2017-01-21].
 30. Martyna Wojciechowska [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 31. Panda Wielka nie jest już zagrożona... - Martyna Wojciechowska | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 32. Syryjscy uchodźcy potrzebują pomocy!, dziendobry.tvn.pl [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 33. e, Polska Akcja Humanitarna :: Martyna Wojciechowska członkinią Klubu PAH SOS, www.pah.org.pl [dostęp 2017-01-21].
 34. Kochani! #Postronienatury można być na... - Martyna Wojciechowska | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 35. Odebrałam sadzonkę! Wybrałam świerk -... – Martyna Wojciechowska | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 36. a b Martyna Wojciechowska, naratunek.org [dostęp 2017-01-21].
 37. Wojciechowska, Piróg, Mensah, Kowalczyk wspierają kampanię przeciwko obrzezaniu!, przeAmbitni.pl, 24 kwietnia 2015 [dostęp 2017-01-21].
 38. Podczas moich podróży na krańce świata... - Martyna Wojciechowska | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 39. INTERIA.PL, Martyna Wojciechowska: Dziewczyna, która igrała z ogniem [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 40. Leszek Czarnecki: Wizjoner bez sentymentów, „Bankier.pl” [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 41. Nurek Jerzy Błaszczyk odszedł na zawsze - Nurkowanie Jolly Diver, „Nurkowanie Jolly Diver”, 28 lutego 2016 [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 42. Jurek Błaszczyk (1970-2016) R.I.P. – Martyna Wojciechowska | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 43. Martyna Wojciechowska po raz pierwszy zdradza, na co choruje. Wspomina też swojego byłego partnera [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 44. Róże Gali 200.
 45. Nagrody za największe osiągnięcia podróżnicze roku, „Onet Biznes”, 23 października 2010 [dostęp 2017-03-11] (pol.).
 46. Biuro Podróży Itaka: Osobowości i Sukcesy Roku 2011 | ITAKA. www.itaka.pl. [dostęp 2015-08-24].
 47. Bestsellery Empiku 2013 rozdane! – Aktualności – empik.com. www.empik.com. [dostęp 2015-08-24].
 48. Netizens | www.netizens.pl: National Geographic Polska obsypany nagrodami!. www.national-geographic.pl. [dostęp 2015-08-24].
 49. Karolina Adamska: Wiktory 2015: Nagrody zostały wręczone. Wiktory 2015: Nagrody zostały wręczone – Wiadomości. [dostęp 2015-08-24].
 50. Po raz 13. zostały wręczone “Róże Gali”. Nagrody otrzymali m.in. Maja Ostaszewska, Zbigniew Wodecki, Martyna Wojciechowska | Media Group Info, www.mediagroupinfo.pl [dostęp 2017-03-11] (pol.).
 51. Międzynarodowy sukces Martyny Wojciechowskiej. Film „Ludzie duchy” nagrodzony na festiwalu w Monte Carlo. [dostęp 2015-08-24].
 52. MediaTory 2015 dla Wellman, Wojciechowskiej, Michnika, Sroczyńskiego, Pytlakowskiego, Media2.pl [dostęp 2015-11-30].
 53. Kto i za co otrzymał nagrodę podczas plebiscytu, „MilionKobiet.pl” [dostęp 2017-03-11].
 54. Nagrody dla wspierających osoby z niepełnosprawnością. Finał konkursu Lodołamacze 2016, „Rzecznik Praw Obywatelskich”, 23 września 2016 [dostęp 2017-03-11] (pol.).
 55. Nagrody i jury – Festiwal HumanDOC, www.festival.humandoc.pl [dostęp 2017-03-11] (pol.).
 56. Telekamery 2017: Martyna Wojciechowska - Elle.pl, www.elle.pl [dostęp 2017-03-11].

Linki zewnętrzne[edytuj]