Martyna Wojciechowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martyna Wojciechowska
Marta Eliza Wojciechowska
Ilustracja
Martyna Wojciechowska (2017)
Data i miejsce urodzenia 28 września 1974
Warszawa, Polska
Zawód prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka, pisarka, kierowca rajdowy
Strona internetowa

Martyna Wojciechowska, właściwie Marta Eliza Wojciechowska[1] (ur. 28 września 1974 w Warszawie) – polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka i pisarka.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Jest jedynym dzieckiem Joanny (ur. 1950) oraz Stanisława Wojciechowskich (ur. 1934)[2]. W dzieciństwie zaczęła wykazywać zainteresowanie podróżami – w wieku czterech lat udała się, bez wiedzy rodziców, na wyprawę na stację benzynową przy trasie wylotowej z Warszawy do Sochaczewa[2]. W wieku siedmiu lat trenowała gimnastykę artystyczną. Mając osiemnaście lat, rozpoczęła pracę w agencji mody Legenda[2]. Przez krótki okres była menedżerem w firmie Universal, która w tym czasie rozpoczęła sprzedaż skuterów i pieców ogrzewawczych Hyundai[2].

Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 306 im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie, jest absolwentką XXII Liceum Ogólnokształcącego im. Jose Marti w Warszawie[1]. Z wykształcenia jest ekonomistką – zaocznie studiowała zarządzanie i marketing, zdobyła specjalizację z zarządzania zasobami ludzkimi. W 2005 obroniła z wyróżnieniem pracę końcową na podyplomowych studiach MBA w Polish Open University (Wyższej Szkole Zarządzania).

Praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Media[edytuj | edytuj kod]

W 1997 po raz pierwszy pojawiła się na okładce magazynu Zwierciadło. Wkrótce później zaczęła tworzyć program o motocyklach dla łódzkiej telewizji kablowej ATV[3]. W telewizji zadebiutowała jako modelka dla TVN. W TVN Turbo prowadziła magazyn Automaniak, którego scenariusz napisała na maszynie biurowej ojca. W kolejnych latach była prowadzącą programów, takich jak Dzieciaki z klasą, Big Brother i Studio Złote Tarasy (wraz z Maxem Cegielskim). Od 2009 realizuje serię podróżniczą Kobieta na krańcu świata.

Brała udział w kampaniach reklamowych produktów, takich jak: Actimel (2007)[4], Timotei (2010), Sony (2009-2010), Radio Zet (2011), Orange Travel (2012), Coffee Heaven oraz Fundacja WWF Polska (2012)[5], Play (2017-2018)[6], Pantene (2018)[7], W. Kruk (2017 i 2018)[8].

W styczniu 2017 została dyrektor programową kanału podróżniczego TVN, zatytułowanego Travel Channel[9]. Współpracowała z miesięcznikami, takimi jak: „Świat Motocykli”, „Auto Moto”, „Playboy” czy „Voyage”. Przez 10 lat pełniła funkcję redaktor naczelnej magazynów „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”, była także redaktor naczelną dwujęzycznego (polsko-angielskiego) miesięcznika dla podróżujących „Kaleidoscope”.

National Geographic i National Geographic Traveler[edytuj | edytuj kod]

Po zdobyciu szczytu Mount Everest otrzymała telefon z propozycją posady jako redaktor naczelna polskiej edycji National Geographic oraz National Geographic Traveler. Funkcję objęła w lutym 2007. Z ramienia magazynu wydała książki, takie jak: „Dzieciaki Świata[10], „Zwierzaki Świata[11], „Kobieta na krańcu Świata”[12] czy zapis z wyprawy na Mount EverestPrzesunąć Horyzont[13]. 17 stycznia 2017 zrezygnowała z posady redaktor naczelnej[9], przekazała swoje obowiązki Agnieszce Franus[14].

Ludzie Duchy[edytuj | edytuj kod]

W 2015, jeden z odcinków programu Kobieta na krańcu świata, został przekształcony na dłuższy film dokumentalny, wyreżyserowany przez Wojciechowską oraz Marka Kłosowicza. Ludzie Duchy opowiada historię dzieci chorych na albinizm w Tanzanii, na które poluje się dla części ich ciał, które przerobione zostają na magiczne amulety. Główna bohaterka, 17-letnia wówczas Kabula Nkalango Mensaje, trafiła do ośrodka po tym, jak została napadnięta przez nieznanych sprawców, którzy żywcem odrąbali jej rękę. Krakowska fundacja „Między niebem a ziemią” zaangażowała się w pomoc Kabuli i wspólnie z Wojciechowską uzbierali 100 tys. złotych na realizację marzenia dziewczynki o zostaniu prawnikiem[15]

Martyna Wojciechowska, 2007

Kabula, wraz ze swoją siostrą, pojawiła się na okładce majowego wydania National Geographic, które na zdjęciu uwiecznił fotograf Marek Arcimowicz[16].

Dokument został nagrodzony statuetką w kategorii „Global Awareness” na WorldMediaFestiwal 2016 w Hamburgu[17]. W 2017 dokument otrzymał nagrodę Złotej Nimfy na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo w kategorii „Informacja – dokument na tematy bieżące”[18]. Odbierając nagrodę, Wojciechowska wygłosiła przemówienie o następującej treści: (...) Trudno w to uwierzyć, ale tam [w Tanzanii oraz Afryce Wschodniej] w XXI wieku ludzie polują na ludzi. Albinosi żyją w strachu przed śmiercią każdego dnia. Są brutalnie atakowani, odrąbuje się im ręce i nogi, i sprzedaje je na czarnym rynku za ogromne pieniądze. Zabijani są tylko dlatego, że ktoś wierzy, że eliksiry i amulety przygotowywane z części ich ciał przynoszą dobrobyt i szczęście. Odkąd usłyszałam o tym problemie i zobaczyłam go na własne oczy postanowiłam, że muszę go nagłośnić, co właśnie czynię. Dzisiaj jest jeden z tych dni, kiedy czuję, że moja praca naprawdę ma znaczenie i małymi krokami może wpływać na losy ludzi[19].

Osiągnięcia sportowe[edytuj | edytuj kod]

Martyna Wojciechowska, 2009

Jest kierowcą rajdowym. Od 17 r.ż. posiada Międzynarodową Sportową Licencję Rajdową i Wyścigową na pojazdy dwu- i czterokołowe. Zorganizowała Zespół Rajdowy Mocne Rally, którego była rzecznikiem prasowym. Współpracowała także z Teamem EFL Corsa Rally. Pasję do motoryzacji łączy z zamiłowaniem do nurkowania (jest licencjonowanym nurkiem technicznym Normoxic Trimix Diver IANDT oraz Divemaster PADI) i wszelkich sportów ekstremalnych (m.in. wspinaczka wysokogórska) oraz podróżowaniem.

Rajd Sahara – Dakar 2002[edytuj | edytuj kod]

W 2002, będąc w parze z Jarosławem Kazberukiem, wzięła udział w rajdzie Sahara-Dakar, zajmując przedostatnie, 44. miejsce w klasyfikacji generalnej, ze stratą 62 godzin do zwycięzcy[20]. Samochód, którym się poruszała, Toyota Land Cruiser, początkowo planowany na sprzedaż, został skradziony podczas transportu na statku[2]. Ukończyła go jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej.

Rajd Transsyberia 2003[edytuj | edytuj kod]

W 2003 wzięła również udział w rajdzie Transsyberia, kierując na zmianę z Andrzejem Derengowskim. Trasa, licząca prawie 14 tysięcy kilometrów, zakończona została 30 września 2003 w Magadanie. Na mecie stawili się jako jedyna polska grupa, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej[21].

Korona Ziemi[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2002 rozpoczęła projekt zdobycia Korony Ziemi, czyli najwyższych gór każdego z kontynentów, rozpoczynając od Mont Blanc. 22 stycznia 2010 zakończyła go, wraz ze zdobyciem Piramidy Carstensza, stając się trzecią Polką, która wspięła się na wszystkie siedem szczytów, oraz drugą, która dokonała tego czynu w trudniejszej wersji Reinholda Messnera[22]. Ekspedycja została uwieczniona na 55-minutowym dokumencie pt. Korona Ziemi oraz w dwóch książkach „Przesunąć Horyzont” i „Misja Everest”.

Góry zdobyte w trakcie projektu:

W 2004, podczas nagrań do serii Misja Martyna na Islandii, uległa wypadkowi samochodowemu, w której zginął jej przyjaciel oraz operator Rafał Łukaszewicz, ona sama złamała kręgosłup. Na pogrzeb Łukaszewicza na podwrocławskim cmentarzu została zawieziona na wózku inwalidzkim.

Martyna Wojciechowska przed wyprawą na Mount Everest, 2006

W trakcie rehabilitacji przebywała w sanatorium w Ciechocinku. Jak sama przyznaje: znalazłam się wtedy na samym dnie, nie chciałam się rano budzić. Nie miałam odwagi sobie życia odebrać, ale nie miałabym żalu, gdybym się nie obudziła. Nie miałam siły zmagać się z tym, że mam złamany kręgosłup. Że nigdy, jak twierdzili lekarze, nie wrócę do pełnej sprawności, że oto moje życie, w jakimś sensie się skończyło. Że muszę się zmagać z odpowiedzialnością za śmierć Rafała, chociaż mojej odpowiedzialności w tym nie było, ale wtedy tak uważałam... I naprawdę nie chciałam żyć[23]. W trakcie pobytu w sanatorium, za namową przyjaciółki, włączyła wieczorne wydanie Faktów, w których opowiedziano, jak Piotr Morawski wraz z Simone Moro (który zostanie jej towarzyszem w późniejszej wyprawie na Mount Everest), zdobyli w środku zimy ośmiotysięcznik Shishapagma. Cała sytuacja zmotywowała ją do szybkiej rehabilitacji i do zdobycia szczytu Mount Everest, do czego doszło 18 maja 2006. Historia, która kryła się za wyprawą, została opisana przez podróżniczkę w jej książce pt. „Przesunąć Horyzont”.

W 2007 zdobyła Elbrus, będąc w trzecim miesiącu ciąży[24]. Kiedy jej córka miała osiem miesięcy, Wojciechowska zdecydowała się na podróż na Antarktydę w celu zdobycia najwyższej tamtejszej góry, Masyw Vinsona. Na poziomie 4 000 m n.p.m. podróżnicy napotkali burzę śnieżną, która całkowicie zniszczyła namiot Wojciechowskiej. Przez wiele godzin grupa była uwięziona w swoich namiotach, przy temperaturze dochodzącej do minus trzydziestu stopni i braku jedzenia[25]. Po tych wydarzeniach tabloidy zarzuciły Wojciechowskiej „bycie nieodpowiedzialną matką”.

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

WWF Polska[edytuj | edytuj kod]

Jest honorową ambasadorką WWF Polska. Wsparła m.in. apel o ochronę najstarszego parku narodowego Wirunga w Afryce przed odwiertami naftowymi (pod naciskiem globalnej akcji firmy Total i Soco wycofały się ze swoich planów). Wspiera ochronę polskich rysi. Zaangażowała się także w akcję „Nie mów do mnie misiu”, która miała na celu szerzenie wiedzy o żyjących w Polsce niedźwiedziach[26][27].

Polska Akcja Humanitarna[edytuj | edytuj kod]

Martyna Wojciechowska, 2011

W 2013 została członkinią Polskiej Akcji Humanitarnej. Włączyła się wówczas w pomoc dla uchodźców z Syrii[28]. Przystąpienie do PAH SOS skomentowała słowami: Zdaję sobie sprawę, że w skuteczności pomocy humanitarnej niezwykle ważny jest czas. Pierwsze dni po katastrofie są zazwyczaj decydujące i to właśnie wtedy pomoc jest najbardziej potrzebna. Dzięki członkostwu w Klubie PAH SOS mam poczucie, że pomoc PAH dociera najszybciej, tam gdzie jest ona potrzebna. Dwa lata wcześniej, w 2011, klub PAH SOS został objęty patronatem National Geographic Traveler. W plebiscycie Travelery 2011, organizowanym przez miesięcznik „National Geographic Polska”, PAH SOS otrzymał nominację do nagrody w kategorii „Społeczna inicjatywa roku”[29].

Żywiec Zdrój „Po stronie natury”[edytuj | edytuj kod]

W 2016została ambasadorką akcji Żywiec Zdrój „Po stronie natury” w ramach Ogólnopolskiego Dnia Po Stronie Natury[30]. Swoje drzewo, świerk, posadziła osobiście w Węgierskiej Górce w Beskidzie Żywieckim[31].

Przylądek Nadziei[edytuj | edytuj kod]

Była zaangażowana w budowę kliniki hematologii dziecięcej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu[32]. Po odebraniu tytułu Kobiety Roku „Twojego Stylu” w 2009, który wręczyła jej profesor Alicja Chybicka, otrzymała również zaproszenie do kliniki onkologicznej we Wrocławiu. Jak wspomina, pierwsze wrażenie było „potworne”. 7 września 2015 uczestniczyła w inauguracji nowej kliniki we Wrocławiu, na budowę którego przekazała 50 tysięcy złotych. Na swoim ramieniu ma wytatuowane współrzędne geograficzne kliniki.

Aktywnie uczestniczy we wszelkich imprezach oraz zbiórkach pieniędzy na rzecz Przylądka Nadziei. Jednym z przedmiotów, które zlicytowała na potrzeby fundacji, była figurka Ganesha, hinduskiego boga szczęścia i dobrobytu. Choć cena wywoławcza wynosiła 5 tys. złotych, ostatecznie została sprzedana za sumę 230 tys. złotych[32].

Akcje społeczne[edytuj | edytuj kod]

Popiera różne akcje społeczne. Włączyła się w kampanie przeciwko okaleczaniu dziewczynek i kobiet fundacji Waris Dirie „Kwiat Pustyni”[33]. Poparła też ogólnopolski protest kobiet, zwany „Czarnym Protestem”[34].

W maju 2017 wyznała, że jest w trakcie adopcji dzieci z odległych zakątków świata. Jedną z nich jest Kabula Nkalango Mensaje, bohaterka filmu Ludzie Duchy, która przed sądem zeznała, że znajduje się pod opieką podróżniczki[35].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Była pięciokrotnie zaręczona, dwukrotnie odwoływała ślub w ostatniej chwili[36]. Związana była między innymi z przedsiębiorcą Leszkiem Czarneckim[37] i płetwonurkiem Jerzym Błaszczykiem, z którym ma córkę Marię (ur. 17 kwietnia 2008). 27 lutego 2016 mężczyzna zmarł z powodu choroby nowotworowej[38][39]. Od 2018 jest w związku z Przemysławem Kossakowskim[40].

W 2015 zasłabła i straciła przytomność, po czym trafiła do szpitala. Najpierw do szpitala zakaźnego w Warszawie, następnie na Oddział Chorób Tropikalnych w Poznaniu, konsultowała także wyniki badań za granicą[41]. We wrześniu 2016 Wojciechowska opowiedziała o wypadku motocyklowym, w wyniku którego złamała obojczyk i wymagana była jego operacja[42]. Po tygodniu od zabiegu pojawiła się na planie ósmej serii programu Kobieta na krańcu świata, który spowodował dalsze komplikacje, wymagające kolejnej operacji[43][44].

29 kwietnia 2017 w trakcie nagrywania jednego z odcinków programu Kobieta na krańcu świata w północno-zachodnim Pakistanie (przy granicy z Afganistanem), podróżniczka wraz z ekipą została zatrzymana przez tamtejsze wojsko wraz z wywiadem, Inter-Services Intelligence, którzy skonfiskowali cały sprzęt wraz z kartami pamięci z nagranym dotąd materiałem[45]. Trafiła do aresztu domowego między innymi pod kontrolą policji, najpierw w górach, a następnie w miejscowości Chitral. Po niemalże dobie wyjechali autobusem do Islamabadu, skąd otrzymali wsparcie Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, a także pomoc w bezpiecznym wyjeździe z kraju. Ekipa programu nie odzyskała skonfiskowanego materiału, ale został on wcześniej zabezpieczony przez skopiowanie na dodatkowe dyski[46].

Książki[edytuj | edytuj kod]

Seria Kobieta na krańcu Świata[edytuj | edytuj kod]

 • Kobieta na krańcu świata
 • Kobieta na krańcu świata 2
 • Kobieta na krańcu świata 3
 • Kobieta na krańcu świata: Argentyna
 • Kobieta na krańcu świata: Boliwia
 • Kobieta na krańcu świata: Namibia
 • Kobieta na krańcu świata: Zanzibar
 • Kobieta na krańcu świata: Australia
 • Kobieta na krańcu świata: Meksyk
 • Kobieta na krańcu świata: Samoa
 • Kobieta na krańcu świata: Wietnam
 • Kobieta na krańcu świata: Wenezuela
 • Kobieta na krańcu świata: RPA
 • Kobieta na krańcu świata: Kambodża
 • Kobieta na krańcu świata: Kenia
 • Kobieta na krańcu świata: Tanzania

Seria Dzieciaki Świata[edytuj | edytuj kod]

 • Dzieciaki świata
 • Lein, lotos z zatoki Ha Long
 • Zuzu, mały pasterz z plemienia Himba
 • Matina, żywa bogini z Nepalu
 • Mali, dziewczynka która chciała zostać żyrafą
 • Membratu, wesoły pucybut z Etiopii

Seria Zwierzaki świata[edytuj | edytuj kod]

 • Zwierzaki świata
 • Balgir, biały szczur z Indii
 • Happy, szczęśliwy orangutan z Borneo
 • Fusi, dzielny słonik z Kenii
 • Jessika, hipopotam, który kocha cały świat
 • Carlito, mrówkojad z Wenezueli
 • Zwierzaki świata 2
 • Zwierzaki świata 3

Pozostałe książki[edytuj | edytuj kod]

 • Zapiski (pod)różne
 • Etiopia. Ale czat!
 • Automaniaczka. Od rometa do rajdu Dakar
 • Misja Everest
 • Przesunąć Horyzont

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Aktorka[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 2007: Nagroda Biznesu Sportowego w kategorii Sportowy VIP
 • 2009: Róże Gali w kategorii Piękni w sieci[47]
 • 2010: Kobieta Roku 2009 miesięcznika „Twój Styl”
 • 2010: MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie w kategorii AkumulaTOR
 • 2010: Złota Stopa w kategorii Góry na Poznańskim Festiwalu Podróży i Fotografii[48]
 • 2011: Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera za książkę „Kobieta na krańcu świata 2"
 • 2011: Osobowość Roku w kategorii Media[49]
 • 2011: Złota Kropa Onetu w kategorii Największa kobieca osobowość popkultury
 • 2013: Bestseller Empiku w kategorii Koncept multibranżowy za serię „Zwierzaki świata”[50]
 • 2014: National Geographic Internetional Media Conference 2014 w kategorii Najlepszy Projekt Książkowy za serię “Dzieciaki świata” i “Zwierzaki świata”[51]
 • 2015: Wiktory 2014 w kategorii Wyjątkowa Osobowość Roku[52]
 • 2015: Róże Gali w kategorii Online[53]
 • 2015: Złota Nimfa w kategorii Film Dokumentalny za „Ludzie Duchy” na festiwalu w Monte Carlo[54]
 • 2015: Nagroda ReformaTOR w plebiscycie MediaTory za dokument „Ludzie Duchy”[55]
 • 2015: Gwiazda Dobroczynności w kategorii Ekologia[56]
 • 2016: Złoty Glob w kategorii Global Awareness na WorldMediaFestiwal
 • 2016: Telekamera w kategorii Osobowość telewizyjna
 • 2016: Lodołamacze w kategorii Lodołamacz Specjalny[57]
 • 2016: HumanDOC za dokument „Ludzie Duchy”[58]
 • 2017: Telekamera w kategorii Osobowość telewizyjna[59]
 • 2017: Złoty Glob za dokument „Ciało i Krew” na WorldMediaFestival
 • 2018: Telekamera w kategorii Osobowość telewizyjna
 • 2019: Złota Telekamera w kategorii Osobowość telewizyjna

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Martyna Wojciechowska: Auto Maniaczka – Autobiografia na wysokich obrotach. Warszawa: G+J, 2011. ISBN 978-93-7778-196-8.
 2. a b c d e INTERIA.PL, Martyna Wojciechowska: Dziewczyna, która igrała z ogniem [dostęp 2017-01-18] (pol.).
 3. Zofia Fabjanowska-Micyk, Trzy głębokie wdechy i skaczesz, „Zwierciadło”, 12(2066)/2018, s. 40-50, ISSN 0514-0994.
 4. / Martyna Wojciechowska z Actimelem.
 5. / Martyna Wojciechowska wspiera środowisko kubkiem kawy
 6. Martyna Wojciechowska wystąpiła z córką w reklamie: dochód przeznacza na hospicjum dla dzieci [dostęp 2018-11-15] (pol.).
 7. Martyna Wojciechowska będzie reklamowała kosmetyki Pantene [dostęp 2018-11-15] (pol.).
 8. Martyna Wojciechowska znów w roli projektantki. Co podróżniczka przygotowała tym razem? [dostęp 2018-11-15] (pol.).
 9. a b Kochani, dzisiaj jest bardzo ważny dzień... - Martyna Wojciechowska | Facebook, facebook.com [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 10. Dzieciaki świata - Książki, national-geographic.pl [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 11. Zwierzaki świata - Książki, national-geographic.pl [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 12. Kobieta na krańcu świata 3 - Książki, national-geographic.pl [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 13. Przesunąć horyzont, empik.com [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 14. Martyna Wojciechowska przekazuje stery w National Geographic. Agnieszka Franus nową naczelną!, national-geographic.pl [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 15. ThemesLab, Kabula Nkalango Masanja - Fundacja Między Niebem a Ziemią, www.miedzyniebemaziemia.pl [dostęp 2018-11-15] (ang.).
 16. Adam Robiński, Jak powstała okładka nowego „National Geographic”? [wideo], national-geographic.pl [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 17. Aaaaaaa najważniejsza nagroda festiwalu... - Martyna Wojciechowska | Facebook, facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 18. Jedna z piękniejszych chwil. Dokument na... - Martyna Wojciechowska | Facebook, facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 19. Adam Robiński, Film „Ludzie duchy” ze Złotą Nimfą!, national-geographic.pl [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 20. Rajd Dakar 2009: kobiety na trasie - Jutta Kleinschmidt i Martyna Wojciechowska (wideo), „Auto Świat”, 11 stycznia 2009 [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 21. Rajd Transsyberia 2003: Dzień 29. - Relacje - Onet.pl Wyprawy, wyprawy.onet.pl [dostęp 2017-01-21].
 22. Martyna Wojciechowska zdobyła Koronę Ziemi. e-gory.pl. [dostęp 2015-08-24].
 23. Martyna Wojciechowska opowiada nam o tym, co daje jej siłę, „gazeta.pl” [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 24. „Moje dziecko zdobyło szczyt w wieku minus 6 miesięcy”. Wywiad z Martyną Wojciechowską, „MamaDu.pl” [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 25. Martyna wygrała z Antarktydą, „TVN24.pl” [dostęp 2017-01-21].
 26. Martyna Wojciechowska [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 27. Panda Wielka nie jest już zagrożona... - Martyna Wojciechowska | Facebook, facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 28. Syryjscy uchodźcy potrzebują pomocy!, dziendobry.tvn.pl [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 29. e, Polska Akcja Humanitarna :: Martyna Wojciechowska członkinią Klubu PAH SOS, pah.org.pl [dostęp 2017-01-21].
 30. Kochani! #Postronienatury można być na... - Martyna Wojciechowska | Facebook, facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 31. Odebrałam sadzonkę! Wybrałam świerk -... – Martyna Wojciechowska | Facebook, facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 32. a b Martyna Wojciechowska, naratunek.org [dostęp 2017-01-21].
 33. Wojciechowska, Piróg, Mensah, Kowalczyk wspierają kampanię przeciwko obrzezaniu!, przeAmbitni.pl, 24 kwietnia 2015 [dostęp 2017-01-21].
 34. Podczas moich podróży na krańce świata... - Martyna Wojciechowska | Facebook, facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 35. Martyna Wojciechowska zdecydowała się na adopcję!, nakrancuswiata.tvn.pl [dostęp 2017-05-18] (pol.).
 36. INTERIA.PL, Martyna Wojciechowska: Dziewczyna, która igrała z ogniem [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 37. Leszek Czarnecki: Wizjoner bez sentymentów, „Bankier.pl” [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 38. Nurek Jerzy Błaszczyk odszedł na zawsze - Nurkowanie Jolly Diver, „Nurkowanie Jolly Diver”, 28 lutego 2016 [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 39. Jurek Błaszczyk (1970-2016) R.I.P. – Martyna Wojciechowska | Facebook, facebook.com [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 40. Wirtualna Polska Media S.A., Martyna Wojciechowska potwierdziła związek z Przemkiem Kossakowskim. "Mój chłopak", „gwiazdy.wp.pl”, 30 sierpnia 2018 [dostęp 2018-08-31] (pol.).
 41. Martyna Wojciechowska po raz pierwszy zdradza, na co choruje. Wspomina też swojego byłego partnera [dostęp 2017-01-21] (pol.).
 42. Teraz mogę podzielić się z Wami tą... - Martyna Wojciechowska | Facebook, facebook.com [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 43. Martyna Wojciechowska - Filmy | Facebook, facebook.com [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 44. „Kobieta na krańcu świata” w telewizji od połowy października, „Kobieta na krańcu świata” w telewizji od połowy października [dostęp 2017-01-19] (pol.).
 45. Martyna Wojciechowska, facebook.com [dostęp 2017-05-18] (pol.).
 46. Ekipa TVN zatrzymana w Pakistanie. „Nie wyglądało to dobrze”, „TVN24.pl” [dostęp 2017-05-18].
 47. Róże Gali 200.
 48. Nagrody za największe osiągnięcia podróżnicze roku, „Onet Biznes”, 23 października 2010 [dostęp 2017-03-11] (pol.).
 49. Biuro Podróży Itaka: Osobowości i Sukcesy Roku 2011 | ITAKA. www.itaka.pl. [dostęp 2015-08-24].
 50. Bestsellery Empiku 2013 rozdane! – Aktualności – empik.com. www.empik.com. [dostęp 2015-08-24].
 51. Netizens | www.netizens.pl: National Geographic Polska obsypany nagrodami!. www.national-geographic.pl. [dostęp 2015-08-24].
 52. Karolina Adamska: Wiktory 2015: Nagrody zostały wręczone. Wiktory 2015: Nagrody zostały wręczone – Wiadomości. [dostęp 2015-08-24].
 53. Po raz 13. zostały wręczone “Róże Gali”. Nagrody otrzymali m.in. Maja Ostaszewska, Zbigniew Wodecki, Martyna Wojciechowska | Media Group Info, mediagroupinfo.pl [dostęp 2017-03-11] (pol.).
 54. Międzynarodowy sukces Martyny Wojciechowskiej. Film „Ludzie duchy” nagrodzony na festiwalu w Monte Carlo. [dostęp 2015-08-24].
 55. MediaTory 2015 dla Wellman, Wojciechowskiej, Michnika, Sroczyńskiego, Pytlakowskiego, Media2.pl [dostęp 2015-11-30].
 56. Kto i za co otrzymał nagrodę podczas plebiscytu, „MilionKobiet.pl” [dostęp 2017-03-11].
 57. Nagrody dla wspierających osoby z niepełnosprawnością. Finał konkursu Lodołamacze 2016, „Rzecznik Praw Obywatelskich”, 23 września 2016 [dostęp 2017-03-11] (pol.).
 58. Nagrody i jury – Festiwal HumanDOC, festival.humandoc.pl [dostęp 2017-03-11] (pol.).
 59. Telekamery 2017: Martyna Wojciechowska - Elle.pl, elle.pl [dostęp 2017-03-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]