Kadzidla Cartera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kadzidla Cartera
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd mydleńcowce
Rodzina osoczynowate
Rodzaj kadzidla
Gatunek kadzidla Cartera
Nazwa systematyczna
Boswellia sacra Flueck.
Lehrb. Pharmak. 31 1867.
Synonimy

Boswellia carteri Birdw[2].

Kadzidla Cartera, kadzidłowiec Cartera (Boswellia sacra Flueck.) – gatunek rośliny z rodziny osoczynowatych. Występuje w Somalii i w południowej części Półwyspu Arabskiego[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Krzew lub małe drzewo. Liście pierzaste, złożone z 7-9 par listków. Kwiaty drobne w kolorze bladoczerwonym, złożone z 5-działkowego kielicha, 5-płatkowej korony, 1 słupka i 10 pręcików. Owoctorebka[3]. Roślina ma charakterystyczną, podobną do papieru korę, która odpada płatami[4].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

  • Zraniona roślina wytwarza żywicę, która po zestaleniu tworzy substancję zwaną olibanum w postaci żółtobrązowej, ziarenkowatej masy. Substancja ta stosowana jest w kadzidłach[3]. W Biblii kadzidło wymienione jest wielokrotnie. Według badaczy roślin biblijnych żywicę do jego wytwarzania dawało kadzidla Cartera oraz dwa inne gatunki: Boswellia papyrifera i Boswellia serrata. Gatunki te nie występują w Izraelu, olibamum było więc produktem sprowadzanym z innych krajów. Kadzidla Cartera dawała żywicę gorszej jakości, niż Boswellia serrata, wkrótce więc zaniechano wykorzystywania jej do wytwarzania olibanum[4].
  • Olibanum działa przeciwbólowo, immunomodulująco, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie, antyproliferacyjnie wobec nowotworów, zmniejsza stany zapalne w przebiegu reumatyzmu i wpływa korzystnie na wątrobę. W tradycyjnej medycynie indyjskiej jest używane w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, stanów zapalnych i bólowych kręgosłupa, nieżytów układu oddechowego.[5].
Pokrój

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-19].
  2. a b Boswellia sacra (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-19].
  3. a b Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  4. a b Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
  5. Dr T. Różański. Boswellia i olibanum w medycynie ajurwedyjskiej i europejskiej. Boswellia w medycynie sportowej. [dostęp 2014-11-20].