Kafejka internetowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kafejka internetowa w Korei Południowej (2006)
Kafejka internetowa w Polsce (2014)

Kafejka internetowa (kawiarenka internetowa) – miejsce, w którym można skorzystać z komputerów z dostępem do Internetu. Za korzystanie z komputerów w kafejce internetowej zazwyczaj pobierana jest niewielka opłata, najczęściej za czas korzystania.

Cyberia[edytuj | edytuj kod]

Kafejka internetowa Cyberia

Pierwsza kafejka internetowa została otwarta 1 września 1994 roku. Działała w Londynie przy 39 Whitefield Street pod nazwą „Cyberia”. Jak donosiła polska prasa:

W Londynie (...) działa (...) pierwsza w świecie kawiarnia internetowa, w której popijając kawę, ale po wrzuceniu monety do jednego z sześciu stojących pod ścianą terminali, klient uzyskuje szeroki dostęp do Internetu. Nowicjusz może liczyć na chętną pomoc techniczną ze strony personelu, można też wykupić cały cykl szkoleniowy[1].

Oprogramowanie do obsługi kafejki o nazwie „EasyNet” zostało opracowane samodzielnie przez właścicieli lokalu.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze kafejki internetowe zaczęły powstawać w Polsce w 1996 roku. W latach 2000–2005 były bardzo popularne. Później ich popularność zaczęła spadać ze względu na upowszechnienie dostępu do Internetu[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Londyńska Syberia, „Enter”, nr 5/1995, s. 8.
  2. Bartosz Godziński: Kafejki internetowe odeszły do krainy wiecznych impulsów. Przetrwały nieliczne, ale nie narzekają na brak chętnych. Na temat, 10 listopada 2017. [dostęp 2019-07-13].