Kaitseliit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kaitseliit (pol. Liga Obrony) – estońska ochotnicza formacja zbrojna obrony terytorialnej powstała w okresie międzywojennym, rozwiązana w 1940, reaktywowana w 1990.

Kaitseliit liczy obecnie, wraz z organizacją kobiecą i młodzieżową, ok. 25 tys. ludzi[1]. Organizacja wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Kaitseliit został powołany 11 listopada 1918 r., po opuszczeniu terytorium Estonii przez okupacyjne wojska niemieckie. Jego zadaniem było zapewnienie porządku i bezpieczeństwa. Po wybuchu pod koniec listopada walk z bolszewikami oddziały formacji wespół z regularną armią estońską brały udział w wojnie o niepodległość. Na początku 1920 r. zostały one rozwiązane z powodu zakończenia działań wojennych.

Władze państwowe reaktywowały Kaitseliit w odpowiedzi na podjętą w grudniu 1924 r. w Tallinnie próbę komunistycznego puczu. W okresie międzywojennym dzielił się on na 13 regionów, w ramach których istniały lokalne oddziały (bataliony, oddziały i plutony). Istniały także jednostki morskie, artyleryjskie i kawaleryjskie. Wraz z organizacjami młodzieżowymi i kobiecymi liczebność formacji sięgała 100 tys. ludzi.

Została ona rozwiązana w lipcu 1940 r. po zajęciu kraju przez Sowietów. W czasie okupacji hitlerowskiej na jej strukturach zorganizowano ochotnicze oddziały terytorialne Omakaitse.

Kaitseliit została reaktywowana w 1990 r. po odzyskaniu niepodległości przez Estonię.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kaitseliit, Estonian Defence League, www.kaitseliit.ee [dostęp 2018-01-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]