Kakadu mała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kakadu mała
Cacatua ducorpsii[1]
Pucheran, 1853
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Nadrząd neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina kakaduowate
Rodzaj Cacatua
Gatunek kakadu mała
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Kakadu mała, kakadu salomońska (Cacatua ducorpsii) – gatunek średniego ptaka z rodziny kakaduowatych (Cacatuidae). Endemiczna dla Wysp Salomona, nie wyróżniono podgatunków.

Charakterystyka
Występuje niezbyt wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma ciemnoniebieskie tęczówki i bardziej wyraźny kształt dzioba. U samic tęczówka jest brązowoczerwona. Upierzenie wydaje się białe, ale u nasady pióra są lekko różowawe, a sterówki na końcu mają żółtawy odcień. Niebieska, naga skóra wokół oczu i takie same nogi są jej charakterystyczną cechą, odróżniającą ją od innych kakadu. Ponadto jej dziób jest porcelanowo-szarobiały. Tęczówki u młodych ptaków przybierają ostateczny kolor po 2-3 latach. Skóra wszystkich osobników po wykluciu jest różowa, potem przybiera odcień niebieski.
Wymiary
  • długość ciała: 30 cm
  • masa ciała: 300-350 g
Biotop
Równiny, zadrzewione obszary, lasy, czasami nawet góry. Zwykle spotykana na wysokości około 700 m n.p.m., ale może przebywać nawet na wysokości 1700 m n.p.m.
Zachowanie
W okresie lęgowym przebywają w parach, poza nim w stadach. Są bardzo hałaśliwe, lubią grzebać w ziemi. Zjadają kwiaty, pąki kwiatowe, liście, nasiona, jagody, owoce i orzechy. Zazwyczaj zbierają je z ziemi albo na wierzchołkach drzew.
Lęgi
Okres lęgowy trwa od czerwca do września. Gniazdo mieści się w dziupli, gatunek drzewa jest obojętny. 2-3 jaja wysiadują oboje rodzice przez 28 dni. Zwykle samiec wysiaduje w dzień, samiczka w nocy. Pisklęta po wykluciu są nagie i ślepe, dopiero pod koniec 3. tygodnia życia otwierają oczy. Po około dwóch miesiącach opuszczają gniazdo, a przez następny miesiąc rodzice je karmią.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cacatua ducorpsii, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Cacatua ducorpsii. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jeanette Sambroni. Kakadu salomońska - mała kakadu, która zasługuje na uwagę. Cacatua ducorpsii. „Nowa Exota”. s. 8-10. ISSN 12148962.