Kalandra dwuplamista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kalandra dwuplamista
Melanocorypha bimaculata[1]
(Ménétries, 1832)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina skowronki
Rodzaj Melanocorypha
Gatunek kalandra dwuplamista
Synonimy
  • Alauda bimaculata Ménétriés, 1832[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

     w sezonie lęgowym

     występuje przez cały rok

     zimowiska

Kalandra dwuplamista[4] (Melanocorypha bimaculata) – gatunek małego ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae). Zamieszkuje Bliski Wschód i Azję Środkową, zimuje na południe od zasięgu letniego. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Jest to gatunek monotypowy[2][5]. Opisano podgatunki rufescens (Azja Mniejsza) i torquata (wschodni Iran i Afganistan), ale nie są one obecnie uznawane jako zbyt mało odróżniające się od reszty populacji[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała 16–18 cm[6]. Upierzenie brązowoszare, jaśniejszy brzuch z ciemną plamą na piersi; masywny dziób[6]. Z wyglądu przypomina kalandrę szarą[6].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

W sezonie lęgowym występuje od zachodnio-środkowej Turcji na wschód do Armenii, południowego Azerbejdżanu oraz zachodniego i południowego Iranu, ponadto na wschód od Morza Kaspijskiego do południowo-wschodniego Kazachstanu, Kirgistanu, północno-wschodniego Iranu i północnego Afganistanu; izolowane populacje w Libanie, północnym Izraelu, południowej Syrii i północnym Iraku[2]. Zimuje w północno-wschodniej Afryce, północnej części Półwyspu Arabskiego oraz w południowej części Azji Środkowej i dalej na południowy wschód do północno-zachodnich Indii[2][3].

Biotop[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje suche, kamieniste półpustynne równiny oraz stoki gór (spotykany także na polach, zwykle na większej wysokości)[6].

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje kalandrę dwuplamistą za gatunek najmniejszej troski (LC – Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku[3]. Liczebność światowej populacji, wstępnie obliczona w oparciu o szacunki organizacji BirdLife International z 2015 roku, mieści się w przedziale 10–21 milionów dorosłych osobników. Globalny trend liczebności populacji uznawany jest za stabilny[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Melanocorypha bimaculata, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b c d e Bimaculated Lark (Melanocorypha bimaculata) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2021-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-18)].
  3. a b c d Melanocorypha bimaculata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  4. Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Alaudidae Vigors, 1825 - skowronki - Larks (wersja: 2020-11-17). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-06-13].
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Nicators, Bearded Reedling, larks (ang.). IOC World Bird List (v11.1). [dostęp 2021-06-13].
  6. a b c d Lars Svensson, Przewodnik Collinsa. Ptaki, Bielsko-Biała: MULTICO, 2021, s. 254, ISBN 978-83-7763-530-8 (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]