Kamienica przy ulicy Kiełbaśniczej 29 we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica przy ulicy Kiełbaśniczej 29
Symbol zabytku nr rej. A/1571/68 z 30.12.1970[1]
Ilustracja
Kamienica przy ulicy Kiełbaśniczej 29
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Kiełbaśnicza 29

Typ budynku

kamienica

Styl architektoniczny

barok

Kondygnacje

cztery

Rozpoczęcie budowy

XVIII

Ważniejsze przebudowy

poł. XIX, 1879, 1925, 1963, 2000

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Kiełbaśniczej 29”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Kiełbaśniczej 29”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Kiełbaśniczej 29”
51,110594°N 17,029130°E/51,110594 17,029130

Kamienica przy ulicy Kiełbaśniczej 29 – kamienica o średniowiecznym rodowodzie znajdujące się przy ul. Kiełbaśniczej we Wrocławiu; jedna z największych barokowych kamienic we Wrocławiu.

Historia kamienicy[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze relikty murowanego budynku pochodzą z XIV wieku. Pod koniec XV wieku w miejsce wcześniejszej budowli wzniesiono trójskrzydłowy[2], dwukondygnacyjny dom[3][a]. W pierwszym ćwierćwieczu XVI wieku kamienicę podwyższono o jedną kondygnację, a umieszczone w niej okna ozdobiono gotycko-renesanowymi obramieniami. W 1573 roku w północnej skrajnej osi wmontowano boniowany portal: na jego gzymsie wieńczącym umieszczono datę 1573[3].

Na początku XVIII wieku wyburzono[2] i wzniesiono nową lub przebudowano[3][4] kamienicę[2], nadając jej barokowy wystrój. Poddasze zostało zaadaptowane na czwartą kondygnację, nad którą umieszczono profilowany gzyms koronujący. Nad nim umieszczono szczyt w formie edikuli otoczonej wolutami i zwieńczony trójkątnym tympanonem wspartym na parach pilastrów[3]. Pośrodku, w płycinie umieszczona została postać kobieca w antycznej szacie (Ceres)[3].

Pod koniec XVIII[3] lub w połowie XIX wieku[2] fasadę budynku przerobiono, wprowadzając detale wczesnoklasycystyczne. Mniejsze przebudowy miały miejsce jeszcze w 1879 i w 1925 roku[2][4], kiedy to zlikwidowano pierwotne wejście do budynku, a nowe umieszczono w miejscu okna sąsiadującego z portalem[3].

W latach 80. XIX wieku kamienica wraz z sąsiednią nr 30 była własnością Leopolda Freunda. W nich znajdowała się siedziba redakcji gazety „Breslauer Morgenzeitung”[3].

Po 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Obecnie jest to dom szczytowy, czterokondygnacyjny i dwutraktowy. Jego pięcioosiowa fasada zakończona jest wolutowym szczytem z płyciną pośrodku otoczoną parą pilastrów i na trzech kondygnacjach artykułowana jest lizenami w wielkim porządku[2]. Okna na drugiej i trzeciej kondygnacji są ozdobione klasycystycznymi kamiennymi obramieniami; nad oknami w osi środkowej drugiej i trzeciej kondygnacji znajdują się półkoliste naczółki wsparte na wspornikach wolutowych. Pozostałe okna mają naczółki trójkątne (druga kondygnacja) lub okapniki (trzecia kondygnacja) na konsoli[2]. Na boniowanym parterze, w skrajnych osiach umieszczone zostały portale przy czym jeden, południowy, został zamurowany[2].

Budynki zostały wyremontowane w 1963[5] i w 2000 roku [6]. W 2002 roku zrekonstruowano detal szczytu fasady[7]. Pod adresem Kiełbaśnicza 29 znajduje się czterogwiazdkowy hotel „Dwór Polski”[8].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Brzezowski w swojej pracy „Dom mieszkalny we Wrocławiu...” określa wysokość domu jako dwupiętrowy (3 kondygnacje). W Leksykonie Wrocławia jako autor notatki o kamienicy nr 29 określa wysokość domu na dwie kondygnacje, co w świetle kolejnych informacji jest bardziej wiarygodne[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]