Kamikaze kaitō Jeanne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamikaze kaitō Jeanne
Jeanne.jpg
jap. 神風怪盗ジャンヌ
(Kamikaze kaitō Jeanne)
Gatunekmahō-shōjo
Manga
AutorArina Tanemura
WydawcaShūeisha
Polski wydawcaEgmont Polska
Odbiorcyshōjo
Drukowana wRibon Magazine
Wydawanaluty 1998lipiec 2000
Liczba tomów7
Telewizyjny serial anime
ReżyserAtsunobu Umezawa
StudioToei Animation
Stacja telewizyjnaTV Asahi
Premierowa emisja13 lutego 199929 stycznia 2000
Liczba odcinków44

Kamikaze kaitō Jeanne (jap. 神風怪盗ジャンヌ Kamikaze kaitō Jannu)shōjo manga z podgatunku mahō-shōjo autorstwa Ariny Tanemury, licząca 7 tomów. Na jej podstawie powstało także anime produkcji Toei Animation, które ma łącznie 44 odcinki.

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytuł jest idiomem bazującym na japońskim słowie kamikaze (dosł. boski wiatr) oznaczającym osobę działającą z polecenia i w imieniu jakiegoś bóstwa. Kaitō znaczy tajemniczy złodziej, złodziej-duch (np. Arsène Lupin).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kamikaze kaitō Jeanne to manga opowiadająca o 16-letniej Maron Kusakabe, która jest reinkarnacją świętej Joanny d’Arc. Jej zadaniem jest wypędzanie – jako kaitō Jeanne z mocą chrześcijańskiego Boga (jap. kami-sama) – demonów, które wcielają się w cenne przedmioty i opętują swoich posiadaczy. Pomaga jej w tym nieduża anielica Fin (zapisywana także jako Fynn) Fish. Kaitō Jeanne jest przez policję uważana za zwykłą złodziejkę, gdyż nieszkodliwe dotąd dzieło sztuki, po wypędzeniu z niego demona, znika lub przedstawia obraz anioła (w anime lub mandze, odpowiednio). Powołany zostaje specjalny oddział detektywistyczny, który ma za zadanie ją złapać, a dowodzi nim ojciec najlepszej przyjaciółki Maron, Miyako Tōdaiji.

Miyako, jak Maron, trenuje gimnastykę artystyczną. Jest lojalna wobec przyjaciółki i gdy podejrzenie pada właśnie na nią, czyni wszystko, by udowodnić, iż przyjaciółka nie jest Jeanne (Maron stanęła kiedyś w jej obronie, gdy to Miyako jako klasową skarbniczkę posądzano właśnie o kradzież). Chiaki Nagoya, czyli kaitō Sindbad, działa podobnie jak Jeanne, tyle że ma za zadanie odwieść ją od „kradzieży”. Pomaga mu w tym aniołek Access Time, który wydaje się dobrze znać koleżankę po fachu - Fin. Chiaki mąci w sercu obu bohaterkom: Maron go nienawidzi jako bezczelnego luzaka, zaś Miyako (za tę samą cechę) zakochuje się w nim od razu. Za to Chiaki woli Maron od Miyako, tę drugą traktując raczej jako dobrą koleżankę. Z biegiem akcji Maron dowiaduje się kim jest Chiaki, zmienia również swoje zdanie o nim. Do postaci drugoplanowych należy również zaliczyć Yamato Minazukiego - przewodniczącego klasy trójki bohaterów, życiowego pechowca beznadziejnie zakochanego w Maron i Yashiro Sazanakę - bogatą i inteligentną uczennicę prywatnej szkoły, również gimnastyczkę, byłą dziewczynę Chiakiego (nadal chcącą odbudować związek - niestety jednak bez chęci drugiej strony, robi to bez skutku).

Manga opiera się szczególnie na perypetiach życia codziennego głównej bohaterki: problemy rodzinne (jej rodzice zostawili ją w wieku 10 lat, a sami są w separacji i nie utrzymują z nią kontaktu) oraz problemy sercowe. W anime natomiast ratowanie świata i problemy życia codziennego stoją na równym poziomie.

Z początku Chiaki pragnie tylko rozkochać w sobie Maron - gdyż tylko jako dziewica może przemieniać się w Jeanne. Niespodziewanie jednak to on zakochuje się w niej, a Maron z kolei, po usłyszeniu informacji od Fin (zresztą błędnych), że Sindbad został wysłany przez Szatana, wzbrania się na wszelkie sposoby tego uczucia. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że to nie Sindbad jest wysłannikiem Szatana, tylko tak naprawdę Fin - upadły anioł. Całe to zdarzenie zaczyna komplikować życie dziewczyny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]