Kanał Dniepr-Bug

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kanał Dniepr-Bug
Kontynent Europa
Państwo Białoruś, Polska
Początek Kobryń
Koniec Duboja, 29km od Pińska
Rok budowy 17751848
Długość 92,8km km
Kanały wodne Polski
UkraineNWpripjat.png

Kanał Dniepr-Bug, daw. Kanał Królewski, Kanał Rzeczypospolitej, Kanał Muchawiecki (biał. Дняпроўска-Бугскі канал), kanał żeglowny na Białorusi, łączy Dniepr (w Pińsku, przez Pinę, dopływ Prypeci) z Wisłą (w Kobryniu, przez Muchawiec, dopływ Bugu); otwarty w 1848.

Pierwsza część kanału została zbudowana w latach 17751784 w czasach panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. We wrześniu 1784 roku król osobiście otworzył kanał dla żeglugi.

Kanał zaczęły rozbudowywać władze rosyjskie w latach 1846-1848 chcąc połączyć Morze Czarne z Morzem Bałtyckim dla spławu głównie drewna i zboża, długości 92,2 km[potrzebny przypis]. W czasach II RP kanał był sukcesywnie remontowany w latach 1929-1939 r. Zniszczony w czasie II wojny światowej, a następnie odbudowany.

Część śródlądowej drogi wodnej E 40 z Gdańska Wisłą, z dotychczas nieustalonym przejściem na Bug i dalej przez Pinę, Prypeć, Dniepr do Morza Azowskiego i zachodnim brzegiem Morza Czarnego aż do Bosforu (E 90). Obecnie posiada głównie znaczenie turystyczne.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Kanał Muchawiecki w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom VI (Malczyce – Netreba) z 1885 r.