Kanał Wystawowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kanał Wystawowy
Kanał Wystawowy
Kanał Wystawowy w rejonie ulicy Międzynarodowej
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Początek Jezioro Gocławskie, Warszawa
Koniec Jezioro Kamionkowskie, Warszawa
Długość 1,9 km
Typ kanału melioracyjny
Udostępniony dla żeglugi nie
Kanały wodne Polski
Commons-logo.svg Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Kan. Wystawowy
Kan. Wystawowy
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Warszawy
Kanały melioracyjne Niziny Wawerskiej - mapa.
Kanał Wystawowy - w tle bloki przy ul. Międzynarodowej

Kanał Wystawowy – kanał w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe, prowadzący wody z Jeziora Gocławskiego do Jeziora Kamionkowskiego. Dawniej nazwę tę stosowano również do górnego biegu kanału (powyżej Jeziora Gocławskiego), nazywanego dziś Kanałem Gocławskim. Dolny bieg (poniżej Jeziora Gocławskiego) na mapie topograficznej w skali 1:10 000 opisano jako Kanał Kamionkowski, jednak oficjalnym hydronimem jest Kanał Wystawowy.

Nazwa kanału pochodzi od wystawy krajowej, której kolejną edycję w okresie międzywojennym planowano zorganizować na terenach między kanałem, al. Waszyngtona a ul. Kinową. Sam Kanał powstał między 1934 a 1938[1].

Wzdłuż Kanału Wystawowego i ul. Międzynarodowej, na przedłużeniu al. Tysiąclecia, planowano w przeszłości budowę trasy szybkiego ruchu nazywanej Trasą Tysiąclecia. W najnowszych dokumentach planistycznych[2] pomysł ten zarzucono, al. Tysiąclecia powstanie jedynie na północ od ul. Grochowskiej i na południe od Trasy Łazienkowskiej.

Inicjatywa rewitalizacji otoczenia Kanału Wystawowego[edytuj]

W 2014 roku powstał projekt Kanał Wystawowy - wizytówką Saskiej Kępy, którego inicjatorzy próbowali pozyskać środki z warszawskiego budżetu partycypacyjnego w celu poprawy otoczenia Kanału. Projekt zajął 2. miejsce w głosowaniu mieszkańców, jednak nie został skierowany do realizacji[3]. Projekt o tym samym tytule zgłoszono także w 2015 roku[4] - zajął wówczas 1. miejsce i znalazł się w gronie projektów wybranych do realizacji[5].

Przypisy

  1. Rozwój Grochowa, Kamionka, Saskiej Kępy w latach 1934-1938. Warszawa: 1938, s. 21.
  2. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Urząd m.st. Warszawy, 2006-10-10. [dostęp 2011-09-27].
  3. Wyniki głosowania w warszawskim budżecie partycypacyjnym. um.warszawa.pl. [dostęp 5 kwietnia 2015].
  4. BPA.VI.I.P/626/15.ELE - Kanał Wystawowy - wizytówką Saskiej Kępy. um.warszawa.pl. [dostęp 5 kwietnia 2015].
  5. Wyniki. um.warszawa.pl. [dostęp 12 lipca 2015].

Bibliografia[edytuj]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.