Kanban w tworzeniu oprogramowania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kanban w tworzeniu oprogramowania – metoda kanban została zaadaptowana na potrzeby inżynierii oprogramowania przez Davida J. Andersona[1]. Zaobserwowane podobieństwo pomiędzy procesem produkcji oraz wytwarzania oprogramowania skłoniło go do przełożenia zasad Kanban na warunki i sposób funkcjonowania zespołów programistycznych[2]. Koncepcję wykorzystania metody Kanban w inżynierii oprogramowania przedstawił w 2010 w książce Kanban: Successful Evolutionary Change for Your Technology Business.

Głównym celem zastosowania koncepcji Kanban w inżynierii oprogramowania jest terminowe dostarczenie klientom oprogramowania o wysokiej jakości. Kanban umożliwia sprawowanie pełnej kontroli nad procesem tworzenia oprogramowania, pozwala na wyeliminowanie przyczyn nieefektywności i zwiększenie produktywności[3].

Podstawowe zasady kanban w tworzeniu oprogramowania[edytuj | edytuj kod]

  • Wizualizacja – przedstawienie kolejnych etapów procesów na tablicy (ściennej lub elektronicznej) np. analiza, wytwarzanie, testowanie, wdrażanie, zadania skończone. Następnie zapisanie zadań na kartkach i umieszczenie w odpowiednich kolumnach[4].
  • Ograniczenie pracy w toku (ang. work in progress) – ustalenie maksymalnej dopuszczalnej liczby zadań, które mogą znajdować się w danej kolumnie. W tym celu wykorzystywane jest m.in. prawo Little'a.
  • Zarządzanie strumieniem – systematyczny pomiar takich wartości, jak czas i płynność wykonywania zadań, w celu optymalizacji procesów[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M. Pronschinske, How Kanban Got Hot – David Anderson Interview Part I, 01.11.2010,
  2. T. Włodarek, Kanban – wprowadzenie, 12.11.2012, http://www.poddrzewem.pl/do-poczytania/kanban-wprowadzenie
  3. Anderson, David J., Lessons in Agile Management: On the Road to Kanban, 2012
  4. S. Łubik, Wirtualna tablica Kanban,21.11.2012, https://archive.is/20130430124117/http://lubik.info/ciekawostki-2/wirtualna-tablica-kanban-konkurs,6088.html
  5. P. Federowicz, Kanban w procesie wytwarzania oprogramowania, 01.09.2012, http://ideas2action.pl/2012/09/01/kanban-w-procesie-wytwarzania-oprogramowania/