Kaper (piwo)
Kaper – piwo jasne, dolnej fermentacji o 8,7% objętości alkoholu i 20% zawartości ekstraktu, warzone w browarze w Elblągu należącym do Grupy Żywiec.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Kapra po raz pierwszy uwarzono w 1690 roku[1], choć tradycja produkcji mocnego piwa na Pomorzu sięga późnego średniowiecza i nawiązuje do floty kaperskiej, jaką stworzył Kazimierz Jagiellończyk[2] – dlatego na etykiecie piwa widnieje statek korsarski. Po drugiej wojnie światowej, do 2001 roku, Kaper Królewski produkowany był przez browar we Wrzeszczu, następnie jako Hevelius Kaper – nazwany tak na cześć astronoma i browarnika Jana Heweliusza – w browarze elbląskim.
Charakterystyka
[edytuj | edytuj kod]Kaper jest „zwodniczo mocny i kremowy”[1], charakteryzuje się zbożowo-chlebowym aromatem oraz ciemno-bursztynową barwą. Jego smak jest efektem wykorzystania w procesie produkcji czterech gatunków słodu oraz aromatycznego chmielu lubelskiego. Piwo poddawane jest długiemu procesowi fermentacji i leżakowania[3]. To jedno z najmocniejszych piw jasnych produkowanych w Polsce. Dostępne jest w butelkach i puszkach o pojemności 0,5 l.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Ben McFarland: Najlepsze piwa świata. 1000 niezrównanych piw od Portland po Pragę. Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk, 2010, s. 178. ISBN 978-83-7626-988-7.
- ↑ Piwo w siat(ków)ce i w lokalu, i na plaży - Gazeta Otwocka
- ↑ Piwo Leżajsk na stronach Grupy Żywiec. [dostęp 2011-12-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-31)].
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Grupa Żywiec. grupazywiec.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-03-25)].