Browar w Elblągu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Browar w Elblągu
Ilustracja
Browar w Elblągu
Państwo

 Polska

Siedziba

Elbląg

Data założenia

1872

Właściciel

Elbinger Aktien-Brauerei
Brauerei English Brunnen
Skarb Państwa
Elbrewery Company Ltd.
Grupa Żywiec SA

Marki

EB, Gdańskie, Kaper, Kujawiak, Specjal Jasny Pełny, Specjal Mocny, Specjal Niepasteryzowany, Warka, Tatra

Dane adresowe
ul. Browarna 71
82-300 Elbląg
Położenie na mapie Elbląga
Mapa konturowa Elbląga, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Browar w Elblągu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Browar w Elblągu”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Browar w Elblągu”
Ziemia54°10′47,0″N 19°23′24,4″E/54,179722 19,390111

Browar w Elblągu – duży browar przemysłowy w Elblągu. Zakład należy do grupy piwowarskiej Grupa Żywiec SA

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zakład został założony w 1872 jako Elbinger Aktien-Brauerei (Towarzystwo Akcyjne Browar Elbląski). W 1880 browar został przejęty przez spółkę Brauerei Englisch Brunnen (Browar Angielski Zdrój), która pod tą nazwą produkowała piwo w Elblągu do 1945. W okresie poprzedzającym I wojnę światową zakład stał się na tyle znaczącym producentem w Niemczech, że od 1900 był oficjalnym dostawcą piwa na dwór cesarza Wilhelma II Hohenzollerna.

W 1916 spółka zakupiła browar w Malborku (Ordensbrauerei Marienburg), w 1918 2 browary w Gdańsku (Alte Danziger Brauerei E. Rodenacker) i (Brauerei Paul Fischer), wraz z browarami – w Lubawie koło Iławy (Bartnikowski & Eschholz) i Kwidzynie (Brauerei und Malzfabrik Hammermühle)[1].

Po 1918 przez pewien okres browar borykał się z problemami finansowymi. W latach 20. XX wieku oprócz piwa produkował także bezalkoholowe napoje chłodzące. W okresie III Rzeszy stał się dużym zakładem produkcyjnym zatrudniającym ok. 200 pracowników i produkującym rocznie ok. 90 tys. hektolitrów piwa. W czasie II wojny światowej znaczna część produkcji browaru była przeznaczona na potrzeby wojska.

W 1945 browar uległ zniszczeniu. Szybko został jednak odbudowany i w 1946 wznowił produkcję. W okresie PRL wchodził w skład Elbląskich Zakładów Piwowarskich. W 1991 został sprywatyzowany. Powstała spółka Elbrewery Company Limited, której głównym udziałowcem było australijskie przedsiębiorstwo Brewpole Pty Ltd.

W latach 90. XX wieku browar w Elblągu został gruntownie zmodernizowany. Jego moce produkcyjne w 1996 wynosiły 2 mln hektolitrów piwa rocznie. Nowi właściciele zadbali o promocję nowej marki swojej firmy. Duża kampania reklamowa spowodowała, że piwo z browaru o nazwie EB stało się rozpoznawalne w całej Polsce.

W 1998 przedsiębiorstwo Brewpole sprzedało swoje udziały w Elbrewery Company Limited holenderskiemu koncernowi Heineken International Beheer B.V. W wyniku tej transakcji browar w Elblągu w 1999 wszedł w skład grupy piwowarskiej Grupa Żywiec SA

Na początku XXI w. browar przeszedł kolejną modernizację i rozbudowę. Od 2004 nosi nazwę Grupa Żywiec S.A., Browar w Elblągu.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Lager

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]