Kaplica Ewangelicko-Augsburska w Paruszowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica Ewangelicko-Augsburska w Paruszowicach
819/64 z dnia 18 kwietnia 1964 roku
Kaplica
Ilustracja
Widok kaplicy
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Paruszowice

Wyznanie

luterańskie

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Parafia

Ewangelicko-Augsburska w Wołczynie

Położenie na mapie gminy Byczyna
Mapa konturowa gminy Byczyna, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Ewangelicko-Augsburska w Paruszowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Ewangelicko-Augsburska w Paruszowicach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica Ewangelicko-Augsburska w Paruszowicach”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica Ewangelicko-Augsburska w Paruszowicach”
Ziemia51°04′50,077″N 18°14′22,754″E/51,080577 18,239654

Kaplica Ewangelicko-Augsburskapolska ewangelicko-augsburska kaplica w Paruszowicach, należąca do parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wołczynie w diecezji katowickiej.

Historia kaplicy[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o kaplicy w Paruszowicach pochodzi z 1376 roku. Obecna, wybudowana została jako kaplica dworska w XV wieku. Przebudowana została w XIX wieku. Do 1945 roku wchodziła w skład parafii ewangelickiej w Dobiercicach. Po II wojnie światowej, gdy kościół w Dobiercicach został przejęty przez katolików, należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Wołczynie[1].

Architektura i wnętrze kaplicy[edytuj | edytuj kod]

Kaplica zbudowana została na planie kwadratu. Użyto kamienia jako materiału budowlanego, jedynie otwory okienne oraz obramienie drzwi wejściowych wyłożono cegłą. Budowla powstała w stylu gotyckim, jest murowana, orientowana, salowa, nakryta dachem namiotowym z wysmukłą sygnaturką, osadzoną na kalenicy. Wewnątrz kaplicy zachowały się, m.in.:

Wokół kaplicy zachował się wzniesiony z kamienia mur cmentarny, z obszernym parkiem krajobrazowym. W maju 1995 roku, nastąpiło włamanie do kaplicy, zaginęły wówczas: tryptyk, chrzcielnica i 5 zabytkowych rzeźb. Obecnie, dzięki miejscowym ewangelikom, ołtarz został odtworzony[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Gotycka kaplica w Paruszowicach. [dostęp 2013-03-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]