Kaplica św. Marii Magdaleny w Swieqi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica św. Marii Magdaleny
Il-knisja tal-Maddalena
Kościół
Ilustracja
Państwo

 Malta

Miejscowość

Madliena, Swieqi

Adres

Triq il-Madliena

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

w Swieqi

Wezwanie

św. Marii Magdaleny

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Marii Magdaleny”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Marii Magdaleny”
Ziemia35°55′38,0″N 14°27′53,3″E/35,927222 14,464806

Kaplica św. Marii Magdaleny (malt. Knisja Santa Marija Maddalena, ang. St. Mary Magdalen Chapel) – rzymskokatolicka kaplica w przysiółku Madliena miejscowości Swieqi na Malcie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oryginalna kaplica[edytuj | edytuj kod]

Kaplica, która stoi do dziś, nie jest tą oryginalną. Ta ostatnia znajdowała się na szczycie wzgórza, w miejscu dzisiejszego fortu Madliena.

Wydaje się, że początki kaplicy pod tym wezwaniem na terenie zwanym il-Madliena sięgają co najmniej końca XV wieku. Biskup Molina i Achille Ferres[1] podają, że w 1490 w tej okolicy istniała już kaplica pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. W rzeczywistości to kaplica dała nazwę temu obszarowi. W czasie, gdy prawdopodobnie zbudowano kaplicę, obszar ten był znany jako Samudi lub Bjar Samut. Tereny o tej nazwie znajdujemy w spisach milicji z lat 1419 i 1420[2][3].

W zapisach wizyty prałata Dusiny w 1575 kaplica ta nie jest wymieniona. Powodem mógł być jej zły stan, albo z jakiegoś nieznanego powodu została ona pominięta. Ale już w 1615 biskup Baldassare Cagliares zastał ten kościół w bardzo dobrym stanie, miał nawet zakrystię, a niejaki Franciscus Sant dbał o niego[2].

15 kwietnia 1659 biskup Balaguer Camarasa(inne języki) podczas wizytacji kaplicy zastał ją w złym stanie i zdesakralizował[1][2][3]. Odbudowana w 1676[2] została poświęcona przez biskupa Lorenzo D’Astiria(inne języki) w 1678[1][2][3].

Podczas blokady Francuzów w latach 1798–1800 kaplica, z racji swojego położenia na wzgórzu pełniła rolę całodobowego punktu obserwacyjnego[1][2][3].

Nowa kaplica[edytuj | edytuj kod]

Około 1875 roku siły brytyjskie rozpoczęły budowę systemu obronnego, który później stał się znany jako „Victoria Lines”. Na lokalizację jednego z czterech fortów linii obronnej zostało wybrane wzgórze, na którym stała kaplica. Brytyjczycy zburzyli ją, a na mocy porozumienia z Kościołem maltańskim w 1880 zbudowali nową przy głównej drodze przysiółka[2][3], około 250 metrów od oryginalnej lokalizacji[4].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Kaplica ma prostą fasadę, z gzymsem nad głównymi drzwiami, nad którymi umieszczone jest również półokrągłe okno, które doświetla wnętrze kaplicy.

Szczyt fasady z dzwonnicą.

W górnej części znajduje się belkowanie, które obiega całą kaplicę, a na nim niski fronton, z centrum którego wyrasta dzwonnica typu „bell-cot”z dzwonem. Na tym dzwonie widnieje nazwa „Bandak” i data „1963”. Jest prawdopodobnym, że dzwon może pochodzić ze statku o tej nazwie. Na końcach fasady po obu stronach dzwonnicy znajdują się dwa motywy dekoracyjne w kształcie kuli z iglicą. Na froncie kaplicy znaleźć można wyryte graffiti[2].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kaplicy z obrazem tytularnym.

Wnętrze kaplicy jest niewielkie. W jej ołtarzu znajduje się obraz św. Marii Magdaleny, stojącej z naczyniem z wonnościami w ręce, po jej prawej stronie widoczna jest czaszka; są to atrybuty związane z tą świętą. W tle obrazu widnieje kościół z wieżą. Malowidło jest sygnowane przez Filippu Dingliego i datowane na rok 1660. Prawdopodobnie obraz ten znajdował się w oryginalnej kaplicy, z której po zburzeniu został przeniesiony. Obraz ten został odrestaurowany przez Alfreda Briffę[2]. Na prawej ścianie kaplicy znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej, który być może pochodzi ze szkoły Giuseppe Calì. Z tyłu kaplicy znajduje się niewielka zakrystia. Kaplicę przykrywa sklepienie kolebkowe, pośrodku którego widnieje świetlik, również doświetlający kaplicę[2][3].

Kaplica dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Do 1998 kaplica była częścią parafii w Għargħur(inne języki). Kiedy w 1999 utworzono parafię w L’Ibraġ (Swieqi)[5], kaplica przeszła pod jej zarząd[2].

Kaplica jest w dobrym stanie i jest okazjonalnie otwierana na msze[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Achille Ferres: Descrizione storica delle chiese di Malta e Gozo. Malta: 1866, s. 476.
  2. a b c d e f g h i j k l Roderick Basuttil: Il-knisja tal-Maddalena ~ Madliena l/o Swieqi ~. kappellimaltin.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-10)]. (malt.).
  3. a b c d e f L’Ibrag - Church of Santa Maddalena. W: Alfie Guillaumier: Malta’s Towns and Villages. USA: Terry Asphar (tłumacz), 2003, s. 176. ISBN 0-9743821-0-8. (ang.).
  4. Flimkien għal Ambjent Aħjar (FAA): FAA Tour of Fort Madalena – 2.11.2013. (ang.).
  5. About Us. Parrocca Ibrag. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-21)]. (ang.).