Kaplica cmentarna w Lądku-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica cmentarna w Lądku-Zdroju
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lądek-Zdrój

Adres

ul. Śnieżna 12

Typ budynku

kaplica

Styl architektoniczny

neobarok

Rozpoczęcie budowy

1908

Ukończenie budowy

1908

Pierwszy właściciel

Parafia ewangelicka w Lądku-Zdroju

Obecny właściciel

Parafia Narodzenia NMP w Lądku-Zdroju

Położenie na mapie gminy Lądek-Zdrój
Mapa konturowa gminy Lądek-Zdrój, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica cmentarna w Lądku-Zdroju”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kaplica cmentarna w Lądku-Zdroju”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica cmentarna w Lądku-Zdroju”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica cmentarna w Lądku-Zdroju”
Ziemia50°20′36,15″N 16°52′17,99″E/50,343375 16,871664

Kaplica cmentarna w Lądku-Zdrojukaplica pogrzebowa położona obecnie w południowej części cmentarza parafialnego w Lądku-Zdroju, przy ulicy Śnieżnej 12.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowla powstała w 1908 roku jako kościół pogrzebowy miejscowej parafii ewangelickiej w Lądku-Zdroju na założonym w tym miejscu cmentarzu[1]. Jej fundatorem był Adolf Kessel, który przeznaczył na ten cel sumę pieniędzy w swoim testamencie. Po zakończeniu II wojny światowej i przejęciu cmentarza przez parafię katolicką, obiekt nie był długo użytkowany. Dopiero w latach 90. XX wieku zaczął się jego remont. W 1996 roku kopuła wieży na kaplicy została pokryta blachą miedzianą, a na początku XXI wieku dokonano remontu elewacji i odmalowano wnętrza, lokując w byłym kościele katolicką kaplicę przedpogrzebową[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla zbudowana na planie prostokąta z jedną wieżą. Posiada trzy nawy, jednak bez wyodrębnionego w bryle prezbiterium[1]. Całe wnętrze wąskich naw nakryto sklepieniem kolebkowym z lunetami lub sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Obiekt ten wzniesiono w stylu neobarokowym, nawiązującym do śląskiego baroku połowy XVIII wieku[1]. Budynek jest zbliżony stylistycznie do zakładu leczniczego Nowy Jerzy (niem.: "Neu Georgenbad"), znajdującego się w uzdrowiskowej części Lądka-Zdroju[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2005, s. 179. ISBN 83-213-4366-X.
  2. Cmentarze Lądka-Zdroju, artykuł na stronie lądeckiej parafii katolickiej. parafialadek.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-18)]. [on-line] [dostęp: 5.01.2011]
  3. W. Ciężkowski, Lądek Zdrój, Wrocław 1998, s. 31.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]