Kapliczka na Pańskiej Górze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Pańskiej Górze
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Opawa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wszystkich Świętych w Miszkowicach

Położenie na mapie gminy Lubawka
Mapa konturowa gminy Lubawka, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Pańskiej Górze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Pańskiej Górze”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Pańskiej Górze”
Położenie na mapie powiatu kamiennogórskiego
Mapa konturowa powiatu kamiennogórskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Pańskiej Górze”
Ziemia50°42′35,2″N 15°53′04,1″E/50,709778 15,884472

Kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Pańskiej Górzerzymskokatolicka kapliczka parafii Wszystkich Świętych w Miszkowicach, znajdująca się w Opawie w diecezji legnickiej. Poddana renowacji w ramach projektu grantowego – miejsca odtworzenia rewitalizacji krajobrazu kulturowego wsi, współfinansowanego przez Lokalną Grupę Działania Kwiat Lnu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Położona jest w środkowej części Lasockiego Grzbietu na południowo-zachodnim zboczu Pańskiej Góry oraz na południowy zachód od Jarkowic i na północny zachód od Opawy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

wnętrze kapliczki

Pierwotna kapliczka nie przetrwała do naszych czasów. Na zrujnowanej kapliczce z XIX w.[1] została wybudowana nowa - drewniana. Dzięki wsparciu "Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich „Europa inwestująca w obszary wiejskie” i zrealizowaniu projektu przez Stowarzyszenie "Brama opawska" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego oraz dzięki zaangażowaniu mieszkańców Opawy, kapliczka została odremontowana[2] i poświęcona 26 września 2020 r. przez ks. proboszcza Wiesława Florczuka z Miszkowic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 3: Karkonosze. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 149. ISBN 83-7005-168-5.
  2. Finał projektów. jelonka.com. [dostęp 2020-09-27]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]