Kapsel wina musującego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapsel i korek szampana
Kolekcja kapsli win musujących
Butelka piwa Gueze
Butelki piw Kriek

Kapsel – metalowa przykrywka stanowiąca element zamknięcia butelki wina musującego. Jego zadaniem jest uchronienie korka przed uszkodzeniem przez wiązadło, które – splecione z cienkiego drucika – zabezpiecza korek przed wypchnięciem go z szyjki butelki wskutek oddziaływania ciśnienia gazu wewnątrz niej.

Wynalazcą kapsla wina musującego był Jules Guyot[1], którego pracodawca Adolphe Jacquesson, producent szampana z Châlons-sur-Marne, złożył wniosek patentowy 15 listopada 1844[2].

Na początku XX w. pojawiły się pierwsze kapsle win musujących z nadrukiem (np. na butelce szampana Pol Roger z rocznika 1906). Od tego czasu cechuje je duża różnorodność i – nierzadko – nieprzeciętne walory estetyczne. Na kapslach umieszczane są treści informacyjno-reklamowe dotyczące danego produktu lub producenta. Kapsle win musujących znalazły się wśród akcesoriów kolekcjonerskich, a ich zbieranie to hobby, które od fr. plague de muselet (kapsel wiązadła) bywa nazywane plakomusofilistyką (z fr. placomusophilie)[3].

W 2011 Pierre-Eric Jolly rozpoczął stosowanie innowacyjnego zamknięcia butelek szampana marki René Jolly. Przedmiotem zgłoszenia patentowego jest wiązadło zaplecione w kształcie litery Y, co pozwala na zmniejszenie zużycia drutu o ok. 40% w stosunku do rozwiązania tradycyjnego, a kapsel wykonany jest z polipropylenu, dzięki czemu możliwy jest jego recykling[4].

Inne zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Niektórzy producenci napojów musujących i gazowanych – alkoholowych i bezalkoholowych – butelkują je w podobny sposób, jak czynią to wytwórcy win musujących. Dzięki temu kapsle podobne do kapsli wina musującego znajdują zastosowanie w zamknięciach butelek następujących napojów:

 • piwo, np. fermentacji spontanicznej rodzaju lambic – pierwszym, tak butelkowanym, było francuskie piwo Jenlain[5],
 • cydr musujący i gazowany[6],
 • wódka, np. szwedzka musująca wódka Camitz [7],
 • tzw. "dziecinny szampan", czyli bezalkoholowy napój gazowany – zwykle o smaku owocowym[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jean-Paul Barbier, Des Châlonnais célèbres, illustres et mémorables, 2000.
 2. Zgłoszenie patentowe złożone 15 listopada 1844 we francuskim Ministerstwie Rolnictwa i Handlu Des perfectionnements propres au bouchage des bouteilles renfermant des vins et autres liquides mousseux ou non mousseux, zatwierdzone 6 lutego 1845 pod numerem 412.
 3. Historia kapsli wina musującego na stronie internetowej Unii Domów Szampana (U.M.S. – Union des Maisons de Champagne) (fr.). [dostęp 2003].
 4. Strona internetowa Agencji Badań i Innowacji Szampanii-Ardenów CARINNA (fr.). [dostęp 2011-10-11].
 5. Strona internetowa Brasserie Duyck (ang.). [dostęp 2011].
 6. Strona internetowa z kolekcją kapsli z cydrów (fr.). [dostęp 2011].
 7. Strona internetowa producenta wódki Camitz (ang.). [dostęp 2012].
 8. Strona internetowa z kolekcją kapsli z "dziecinnych szampanów" (fr.). [dostęp 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]