Karin, córka Monsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karin, córka Monsa
Kaarina Maununtytär
Autor Mika Waltari
Typ utworu powieść historyczna
Wydanie oryginalne
Język fiński
Data wydania 1942
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1966
Przekład Zygmunt Łanowski

Karin, córka Monsa (tytuł oryginału: Kaarina Maununtytär) – powieść historyczna wydana w 1944[1] (w Polsce w 1966[1]), autorstwa fińskiego pisarza Miki Waltariego.

Tło historyczne[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w XVI w. na tle zaciekłej rywalizacji o szwedzki tron pomiędzy Erykiem XIV a jego bratem Janem i prób ograniczenia wpływów możnowładztwa przez Eryka. Z punktu widzenia historii Polski ważny jest wątek małżeństwa księcia Jana z Katarzyną Jagiellonką, z którego to związku przyszedł na świat przyszły król Polski – Zygmunt III Waza.

Najważniejsi bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Treść[edytuj | edytuj kod]

Powieść przedstawia losy tytułowej Karin, która z ubogiej dziewczyny, córki strażnika miejskiego, stała się żoną króla Szwecji Eryka XIV Wazy. Akcja zaczyna się w momencie koronacji Eryka, po śmierci jego ojca, Gustawa. Eryk, chcąc powetować sobie upokorzenia z czasów młodości, otacza się przepychem i prowadzi hulaszczy tryb życia. Jednak pewna zmiana zachodzi, gdy przypadkiem na miejskim targu spotyka Karin. Zauroczony dziewczyną postanawia oddać ją pod opiekę swemu przyjacielowi Gertowi Cantorowi, a następnie zabiera ją na swój dwór. Tam Karin pobiera nauki, a po pewnym czasie między nią a Erykiem zawiązuje się uczucie. Dziewczyna rodzi królowi córkę i syna i władca postanawia w końcu ją poślubić. Jednak ich szczęście nie trwa długo, bo wybucha rebelia spowodowana niezadowoleniem szlachty z ograniczania jej praw przez władcę, otwartym terrorem wobec przeciwników politycznych, ciągłymi wojnami i pogarszającym się zdrowiem psychicznym króla. Na tronie zasiada brat Eryka Jan, Eryk zostaje uwięziony i w końcu umiera, natomiast Karin, po odebraniu jej dzieci zostaje zesłana do Finlandii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mika Waltari: Karin córka Monsa. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988. ISBN 83-06-01696-3.