Karl-Heinz Hopp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karl-Heinz Hopp
Data i miejsce urodzenia 20 listopada 1936
Lubeka
Data i miejsce śmierci 11 lutego 2007
Palingen
Państwo  Niemcy
Dyscypliny wioślarstwo
Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
Reprezentacja  Niemcy
Złoto
Rzym 1960 wioślarstwo
(ósemka)

Karl-Heinz Hopp (ur. 20 listopada 1936 w Lubece, zm. 11 lutego 2007 w Palingen, Meklemburgia-Pomorze Przednie) – wioślarz niemiecki, mistrz olimpijski.

Treningi wioślarskie rozpoczął w czasie nauki w gimnazjum Katharineum w Lubece. Podjął następnie studia prawnicze na uniwersytecie w Kilonii; trafił w tym okresie pod opiekę trenerską słynnego Karla Adama w klubie z Ratzeburga. Pływał w składzie reprezentacyjnej ósemki, która sięgnęła w 1959 po mistrzostwo Europy, a rok później po złoto olimpiady w Rzymie, przerywając tym samym wieloletnią dominację Amerykanów w tej konkurencji. W 1958 Hopp był również mistrzem Europy w czwórce bez sternika.

W 1962 rozpoczął studia weterynaryjne, po ich ukończeniu pracował w zawodzie weterynarza w Hamburgu. Jego zainteresowania sportowe nie ograniczały się do wioślarstwa, był reprezentantem Niemiec w pięcioboju nowoczesnym, m.in. na olimpiadzie w Tokio w 1964. Od 1992 mieszkał w Palingen w Meklemburgii, gdzie posiadał stadninę koni.

Zmarł w lutym 2007 po ciężkiej chorobie, miesiąc po śmierci Manfreda Rulffsa, który w złotej niemieckiej ósemce z Rzymu był szlakowym.

Medale olimpijskie[edytuj | edytuj kod]