Karol Burbon (hrabia de Montemolín)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Karol (VI) Burbon)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karol VI
Infante Carlos, Count of Montemolin.jpg
Karlistowski pretendent do tronu Hiszpanii
Okres panowania od 18 maja 1845
do 2 czerwca 1860
Poprzednik Karol V Burbon
Następca Jan III Burbon
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Urodziny 31 stycznia 1818
Madryt
Śmierć 13 stycznia 1861
Triest
Ojciec Don Carlos, hrabia Molina
Matka Maria Franciszka Bragança
Żona Maria Karolina Sycylijska

Karol, hrabia de Montemolín, właśc. Carlos Luis de Borbón y Braganza (ur. 31 stycznia 1818, zm. 13 stycznia 1861) – karlistowski pretendent do tronu Hiszpanii jako Karol VI po tym jak jego ojciec Don Carlos, hrabia Molina abdykował w 1845. Wtedy też przyjął tytuł hrabiego Montemolin.

Urodził się w Pałacu Królewskim, w Madrycie jako najstarszy syn Karola Marii Izydora Burbona i jego pierwszej żony – Marii Franciszki Braganzy. Podczas jego rządów miała miejsce druga wojna karlistowska (1847-1849).

10 lipca 1850, w Pałacu Królewskim w Casercie, Carlos poślubił Marię Karolinę Sycylijską (ur. 1820), córkę króla Obojga SycyliiFranciszka I Burbona i infantki Marii Izabeli Hiszpańskiej.

W 1860 podczas powstania karlistów, razem ze swoim najmłodszym bratem – Don Fernando, zostali uwięziony w San Carlos de la Rápita. Później zostali obaj uwolnieni. W 1861 nagle i niespodziewanie, Carlos, jego żona Maria Karolina i jego brat Fernando zmarli z nieznanych powodów. Cała trójka została pochowana Trieście, w kaplicy świętego Karola Borromeo – w Basilica di San Giusto. Politykę Carlosa kontynuował jego drugi brat – Don Juan, hrabia Montizon.