Kassandra (telenowela)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kassandra
Gatunek

telenowela

Kraj produkcji

Wenezuela

Oryginalny język

hiszpański

Główne role

Coraima Torres
Osvaldo Ríos
Henry Soto

Muzyka tytułowa

Kassandra śpiewa José Antonio Bordell

Liczba odcinków

150

Liczba serii

1

Produkcja
Reżyseria

Olegario Barrera

Scenariusz

Delia Fiallo

Narracja

Jacek Brzostyński (TVP Regionalna)

Czas trwania odcinka

45 minut

Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna

RCTV

Lata emisji

1992-1993

Chronologia
Powiązane

Peregrina (1973)
Peregrina (2005)
Принцесса цирка (2008)

Kassandra – wenezuelska telenowela z 1992 roku. W rolach głównych wystąpili Coraima Torres i Osvaldo Ríos[1]. Jest to remake wenezuelskiej telenoweli Peregrina z 1973 roku. Scenariusz opiera się na oryginalnej historii napisanej przez Delię Fiallo.

Telenowela została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa – była emitowana w 128 państwach świata[2][3]. Telenowela o białej Cygance zdobyła olbrzymi sukces kasowy i popularność we Włoszech, Rosji, w państwach południowej, wschodniej i środkowej Europy oraz w Azji wschodniej i Stanach Zjednoczonych[potrzebny przypis].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W niewielkiej miejscowości w Wenezueli mieszka 18 letnia Andreina Arocha z ojcem Alfonsem i macochą Herminią. Do miejscowości przyjeżdża cyrk. Andreina wraz z przyjaciółką idą się rozerwać do cyrku, podziwiająć klaunów, dzikie zwierzęta. Wróżka Dorinda przepowiada jej piękną przyszłość. Los chce jednak inaczej. Andreina rozchorowuje się na nieuleczalną białaczkę i zostaje jej tylko rok życia. Mimo tego żeni się z przystojnym lekarzem Ernesto Rangel (Miguel de León), w którym jest zakochana od dziecka i zachodzi w ciążę. Umiera podczas porodu córeczki. Ernesto Rangel wyjeżdża do Hiszpanii i ginie w wypadku samolotowym. Alfonso Arocha jedzie na miejsce zdarzenia. W międzyczasie w cyrku umiera podczas porodu córka wróżki Dorindy i umiera też córeczka. Herminia (Nury Flores) dowiaduje się o tym i nakazuje służącemu Matiasowi zamienić dzieci, chcąc wykorzystać nieobecność Alfonsa i to, że cyrk odjeżdża następnego dnia. Herminia chce, aby jej syn Ignacio z pierwszego małżeństwa odziedziczył fortunę Alfonsa. Wróżka Dorinda przyjmuje dziecko i nadaje jej imię Kassandra. Mija 18 lat, Kassandra (Coraima Torres) wyrasta na identycznie wyglądającą dziewczynę jak jej zmarła matka i jest znana jako cyganka o białej cerze i jasnych oczach. Według cygańskiego zwyczaju jest przeznaczona do małżeństwa dla cygana Randu. Cyrk przyjeżdża znowu do tej samej miejscowości i Kassandra poznaje Luisa Dawida (Osvaldo Rios), syna Herminii, brata bliźniaka Ignacio (tylko Herminia potrafi ich odróżnić). Zakochuje się w nim. Luis Dawid odchodzi. Kassandra poznaje Ignacia, który ku zdumieniu Kassandry jest zarozumiały i arogancki jednak nie wie, że to brat bliźniak jej ukochanego. Biorą ślub. Podczas podróży poślubnej służąca Rosaura (córka służącego Matiasa) zabija Ignacia, żeby zemścić się za poniżenia i że nie wziął ślubu, mimo że urodziła jego córkę. Kassandra staje się główną podejrzaną o zabójstwo Ignacia i grozi jej wieloletnie więzienie. Luis Dawid powraca, żeby rozwikłać zagadkę, kto zabił jego brata i podaje się za Ignacia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce telenowela była emitowana w paśmie wspólnym TVP Regionalnej po dwa odcinki po około 22 minuty, liczba odcinków wynosiła zatem 300, a nie 150. Autorką tekstu była Danuta Kandziorska. Lektorem serialu był Jacek Brzostyński.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Telenowela zafascynowała wielu zagranicznych twórców filmowych. W 2005 roku Meksykanie nakręcili remake – telenowelę Peregrina (w rolach głównych África Zavala i Eduardo Capetillo)[4]. W 2008 roku w Rosji, nakręcony został kolejny remake telenoweli – Принцесса цирка (Księżniczka Cyrku)[5]. Na motywach Kassandry opiera się także argentyńska telenowela Zingara z Andreą del Boca i Gabrielem Corrado w rolach głównych[6].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 1993: Premios de Oro – najlepsza telenowela (wygrana)[7]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Delia Fiallo, Kassandra, tłumaczenie Marianna Paszkiewicz, Wydawnictwo Amber, 2000[8][9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]