Kasubi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grobowce Kasubi[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Uganda

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, III, IV, VI

Numer ref.

1022

Region[b]

Afryka

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2001
na 25. sesji

Obiekt zagrożony

od 2010

Położenie na mapie Ugandy
Mapa konturowa Ugandy, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Grobowce Kasubi”
Ziemia0°19′45,0″N 32°33′12,0″E/0,329167 32,553333

Kasubi - wzgórze w Kampali w Ugandzie, będące miejscem spoczynku królów Bugandy. W 2001 roku grobowce Kasubi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miejsce to odzwierciedla historyczne, religijne i kulturowe wartości ludu Baganda. Jest również przykładem miejscowej tradycyjnej architektury.

Grobowce Kasubi[edytuj | edytuj kod]

W 1882 roku na wzgórzu Kasubi wzniesiono pałac, który po śmierci króla Mutesy I przekształcono w grobowiec. Wewnątrz centralnego budynku w kształcie kopuły o średnicy 31 metrów i wysokości 12 metrów, spoczywają królowie Mutesa I, Mwanga II, Daudi Chwa II i Mutesa II. Ponieważ wszystkich czterech władców pochowano w jednym grobowcu, miejsce to stało się ważnym sanktuarium. Ten główny grobowiec nazywany jest Muzibu-Azaala-Mpanga. 16 marca 2010 uległ on zniszczeniu w wyniku pożaru[1], co stało się przyczyną wpisania kompleksu Kasubi na listę zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa. Budynek ma zostać odbudowany[2].

Za głównym grobowcem pochowani są również potomkowie czterech królów. Dzięki temu miejsce to ma nie tylko duchowe, ale i kulturowe znaczenie jako królewska nekropolia Bugandy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]