Kasubi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grobowce Kasubia
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Kampala Kasubi Tombs.jpg
Państwo  Uganda
Typ kulturowe
Spełniane kryterium I, III, IV, VI
Numer ref. 1022
Regionb Afryka
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2001
na 25. sesji
Obiekt zagrożony od 2010
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Ugandy
Mapa lokalizacyjna Ugandy
Grobowce Kasubi
Grobowce Kasubi
Ziemia0°19′45,0″N 32°33′12,0″E/0,329167 32,553333

Kasubi - wzgórze w Kampali w Ugandzie, będące miejscem spoczynku królów Bugandy. W 2001 roku grobowce Kasubi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miejsce to odzwierciedla historyczne, religijne i kulturowe wartości ludu Baganda. Jest również przykładem miejscowej tradycyjnej architektury.

Grobowce Kasubi[edytuj | edytuj kod]

W 1882 roku na wzgórzu Kasubi wzniesiono pałac, który po śmierci króla Mutesy I przekształcono w grobowiec. Wewnątrz centralnego budynku w kształcie kopuły o średnicy 31 metrów i wysokości 12 metrów, spoczywają królowie Mutesa I, Mwanga II, Daudi Chwa II i Mutesa II. Ponieważ wszystkich czterech władców pochowano w jednym grobowcu, miejsce to stało się ważnym sanktuarium. Ten główny grobowiec nazywany jest Muzibu-Azaala-Mpanga. 16 marca 2010 uległ on zniszczeniu w wyniku pożaru[1], co stało się przyczyną wpisania kompleksu Kasubi na listę zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa. Budynek ma zostać odbudowany[2].

Za głównym grobowcem pochowani są również potomkowie czterech królów. Dzięki temu miejsce to ma nie tylko duchowe, ale i kulturowe znaczenie jako królewska nekropolia Bugandy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]