Kasubi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grobowce Kasubia
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Kampala Kasubi Tombs.jpg
Kraj  Uganda
Typ kulturowe
Spełniane kryterium I, III, IV, VI
Charakterystyka #1022
Regionb Afryka
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2001
na 25. sesji
Obiekt zagrożony od 2010
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Ugandy
Mapa lokalizacyjna Ugandy
Grobowce Kasubi
Grobowce Kasubi
Ziemia 0°19′45,0″N 32°33′12,0″E/0,329167 32,553333
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Kasubi - wzgórze w Kampali w Ugandzie, będące miejscem spoczynku królów Bugandy. W 2001 roku grobowce Kasubi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miejsce to odzwierciedla historyczne, religijne i kulturowe wartości ludu Baganda. Jest również przykładem miejscowej tradycyjnej architektury.

Grobowce Kasubi[edytuj | edytuj kod]

W 1882 roku na wzgórzu Kasubi wzniesiono pałac, który po śmierci króla Mutesy I przekształcono w grobowiec. Wewnątrz centralnego budynku w kształcie kopuły o średnicy 31 metrów i wysokości 12 metrów, spoczywają królowie Mutesa I, Mwanga II, Daudi Chwa II i Mutesa II. Ponieważ wszystkich czterech władców pochowano w jednym grobowcu, miejsce to stało się ważnym sanktuarium. Ten główny grobowiec nazywany jest Muzibu-Azaala-Mpanga. 16 marca 2010 uległ on zniszczeniu w wyniku pożaru[1], co stało się przyczyną wpisania kompleksu Kasubi na listę zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa. Budynek ma zostać odbudowany[2].

Za głównym grobowcem pochowani są również potomkowie czterech królów. Dzięki temu miejsce to ma nie tylko duchowe, ale i kulturowe znaczenie jako królewska nekropolia Bugandy.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]