Kaszubia Kościerzyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
KS Kaszubia Kościerzyna
Pełna nazwa Klub Sportowy
Kaszubia Kościerzyna
Przydomek Duma Kaszub
Barwy bordowo-białe
Data założenia 1946
Liga IV liga
Państwo  Polska
Adres Kościerzyna 83-400, ul. Sikorskiego 1
Stadion Stadion Miejski w Kościerzynie
Prezes Polska Paweł Szwichtenberg
Trener Polska Paweł Budziwojski
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Kaszubia Kościerzyna – polski klub piłkarski z siedzibą w Kościerzynie, założony w 1946 roku. Aktualnie występuje w IV lidze w grupie pomorskiej. Największymi sukcesami klubu były drugie miejsce w rozgrywkach III ligi oraz dwukrotne zdobycie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Kaszubia mecze w charakterze gospodarza rozgrywa na Stadionie Miejskim w Kościerzynie mieszczącym się przy ulicy Kamiennej 1.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Protoplaści Kaszubi[edytuj | edytuj kod]

Początki piłki nożnej na Pomorzu sięgają przełomu XIX i XX wieku, nie jest znana data pierwszych meczów piłkarskich w Kościerzynie. W 1922 roku Towarzystwo Gimnastyczne Sokół miało jedno ze swoich "gniazd" w Kościerzynie, wiadomo, że w ramach niego działała sekcja piłkarska. Drugim niezależnym od TG Sokół klubem działającym w Kościerzynie było Towarzystwo "Bałtyk", przy kolegium nauczycielskim. Bałtyk został założony w roku szkolnym 1922/1923. W dwudziestoleciu międzywojennym piłkę nożną uprawiano również w Policyjnym Klubie Sportowym "Kaszub", Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Męskiej, Klubie Kolarzy Kaszubskich oraz Klubie "Rezerwa". Dodatkowo rozgrywano mecze pomiędzy reprezentacjami Kościerzyny i ościennych miast powiatowych w tym leżącego wówczas po drugiej stronie granicy państwowej Bytowa. Kluby te nie były jednak zarejestrowane w Polskim Związku Piłki Nożnej i nie brały udziału w rozgrywkach ligowych. Pierwszym klubem z Kościerzyny, który zgłosił się do rozgrywek ligowych był w 1939 Sokół Kościerzyna (debiut miał nastąpić w sezonie 1940). Z powodu wybuchu wojny klub nie zadebiutował w lidze. W 1945 powstał Milicyjny Klub Sportowy Kościerzyna, w którym była tylko sekcja piłki nożnej[1].

1946-1988[edytuj | edytuj kod]

Wiosną (przed rozpoczęciem rozgrywek piłkarskich) 1946 MKS Kościerzyna został rozwiązany, na jego podstawie powstał nowy wielosekcyjny klub Kaszubia Kościerzyna. Drużyna piłkarska nowego klubu została zgłoszona do rozgrywek od sezonu 1946 (wówczas grano systemem wiosna-jesień). Nowy klub wystartował w rozgrywkach najniżej ligi (C klasy), gdyż przed II wojną światową w Kościerzynie nie grała żadna ligowa drużyna piłkarska. W następnym sezonie kościerscy piłkarze awansowali do B klasy a w 1949 do A klasy, w której grali do sezonu 1970/71, z dwiema jednosezonowymi przerwami, kiedy spadali do B klasy po czym wracali do A klasy. Przez prawie całe lata 70. Kaszubia grała w B klasie. Po czym w sezonie 1979/80 awansowała do A klasy, gdzie również grali nie przerwanie prawie całą dekadę[1].

Po 1988[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 1987/88 Kaszubia po raz pierwszy awansowała do ligi okręgowej, natomiast w sezonie 1994/95 do III ligi, co jest do tej pory najwyższym poziomem rozgrywek w których brali udział piłkarze z Kościerzyny. Na trzecim poziomie rozgrywek Kaszubia grała do sezonu 2001/02, kiedy spadła z III ligi, zdobywając mimo tego Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. Po roku Duma Kaszub wróciła do III ligi, w której występuje do tej pory, jednakże od sezonu 2007/2008 jest to czwarty poziom rozgrywek[1]. W 2006 w Kościerzynie został przebudowany kompleks Stadionu Miejskiego, wybudowany został nowy stadion piłkarski, na którym grają swoje mecze piłkarze pierwszej drużyny Kaszubi[2].

Kaszubia w rozgrywkach ligowych[edytuj | edytuj kod]

Najwyższym poziomem rozgrywkowym, w którym grała Kaszubia Kościerzyna była III liga (obecnie II liga). Piłkarze z Kościerzyny grali w tej lidze 10 sezonów od 1995/96 do 2006/07 z roczną przerwą. W sezonie 2011/12 kościerski klub spadł do IV ligi. Kaszubia jest najlepszą drużyną piłkarską w powiecie kościerskim, jako jedyna brała udział w rozgrywkach III ligi.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

  • Zdobycie Pucharu Polski (szczebel wojewódzki): 2000/2001 i 2009/2010
  • II Miejsce w III lidze 1997/1998

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Stadion Kaszubi Kościerzyna

Kaszubia Kościerzyna rozgrywa mecze w charakterze gospodarza na Stadionie Miejskim w Kościerzynie. Obiekt ten położony jest przy ulicy Kamiennej, niedaleko od jeziora Gałęźno i torów kolejowych. Kompleks sportowy składa się z dwóch pełnowymiarowych boisk i Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie[2].

Boisko na którym gra pierwszy zespół Kaszubi ma wymiary 103 x 72 m przy nim znajduje się trybuna na 978 miejsc (wszystkie siedzące), w której wydzielono sektor dla kibiców gości mający 50 krzesełek. Uroczyste otwarcie tego stadionu nastąpiło 13 września 2006 roku. Meczem otwarcia było towarzyskie spotkanie samorządowców z województwa Pomorskiego z reprezentacją Sejmu, wygrane przez gospodarzy 5-2. Pierwszy ligowy mecz Kaszubi na nowym obiekcie odbył się 10 dni później, gospodarze bezbramkowo zremisowali z Kanią Gostyń. Drugie boisko obecnie jest boiskiem treningowym oraz służy drużynie juniorskiej Kaszubi[2].

Budynek Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie im. Józefa Wybickiego[3] został otwarty w 2008 roku W nowym obiekcie znajdują się przestronne szatnie, natryski, siłownia, gabinet odnowy biologicznej, gabinet lekarski, sauna oraz pomieszczenia biurowe[2].

Obecny skład[edytuj | edytuj kod]

Stan na 19 czerwca 2011. Źródło[4]:

Nr Poz. Piłkarz
1 BR Polska Mateusz Machola
2 OB Polska Damian Kosznik
4 OB Polska Michał Bieliński
15 OB Polska Filip Bobowski
5 PO Polska Mateusz Szulc
19 PO Polska Błażej Wenta
10 NA Gwinea Mohammed Rinto Doumboya
11 PO Polska Patryk Wysiecki
14 PO Polska Adrian Wysiecki
8 PO Polska Kacper Krauze
Nr Poz. Piłkarz
17 PO Polska Błażej Troka
20 PO Polska Patryk Duda
21 PO Polska Karol Zieliński
23 PO Polska Kamil Zieliński
11 OB Polska Michał Drzymała
33 BR Polska Dawid Krawcewicz
7 OB Polska Dawid Klawikowski
-- PO Polska Mateusz Prinz
6 PO Polska Jan Przybyszewski

Kibice[edytuj | edytuj kod]

Przy drużynie od 2003 działa klub kibica organizujący oprawy meczowe, zarówno na stadionie w Kościerzynie jak i w meczach wyjazdowych. Szczególnie podczas Derbów Kaszub z Cartusią. Pierwsze zgody fanów Kaszubi (z Arką Gdynią) nawiązały się w latach 80, na najważniejsze mecze Arki Gdynia przyjeżdża około 100-150 kibiców Kaszubi[5].

ZGODY: Wisła Tczew, Orkan Rumia, Arka Gdynia,Piast Człuchów, Gryf Wejherowo[6][5]. KOSY: Bałtyk Gdynia, Cartusia Kartuzy, Chojniczanka Chojnice, Gryf Słupsk[6][5],Lechia Gdańsk

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kaszubia Kościerzyna: Historia Klubu (pol.). W: kaszubia.koscierzyna.info [on-line]. [dostęp 2011-06-18].
  2. a b c d Kaszubia Kościerzyna: Stadion (pol.). W: kaszubia.koscierzyna.info [on-line]. [dostęp 2011-06-18].
  3. Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie: Aktualności – Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie (pol.). [dostęp 2011-06-18].
  4. Kadra – seniorzy (pol.). [dostęp 2011-06-19].
  5. a b c FC Kościerzyna na Arkowcy.pl (pol.). [dostęp 2011-06-18].
  6. a b UKŁADY – MKS KASZUBIA Kościerzyna (pol.). [dostęp 2011-06-18].