Katarzyna Piotrowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Katarzyna Piotrowska (zm. 13 czerwca 1852) – polska superstulatka, dożyła rzekomo 113 lat. Jej grób znajduje się w Zabłudowie.

Katarzyna Piotrowska w chwili śmierci uchodziła za najstarszą żyjącą i zmarłą osobę w Polsce. Należy jednak zauważyć, iż nie ma dokumentów, które jednoznacznie potwierdziłyby jej wiek. Oficjalnie pierwszą osobą w Polsce, która przekroczyła 113 lat jest Tekla Juniewicz (ur. 10 czerwca 1906, zm. 19 sierpnia 2022), również najstarsza osoba w historii Polski, której wiek został udokumentowany.

Dziewiętnastowieczna inskrypcja na pomniku nagrobnym na zabytkowym cmentarzu św. Rocha w Zabłudowie głosi:

Sto trzynaście lat przeżywszy na ziemi,
Pod tym głazem spoczywam pomiędzy grzesznemi.
Ziomku, zostaw nabożne za duszę westchnienie.
Niech Stwórcę oglądają nasze grzeszne cienie.”[1]

Pomnik ufundował, jak głosi dalsza część inskrypcji, w 1853 roku Kazimierz Ostaszewski, major od huzarów Wojsk Rosyjskich i Kawaler, przez wzgląd na pobożną i przykładną 113-letnią na tém padole pielgrzymkę ś.p. Panny Katarzyny Piotrowskiej, zeszłej w 1852 roku, czerwca 13 dnia.”[2]

Nie są znane inne dane biograficzne Piotrowskiej. Parafia w Zabłudowie posiada jednak księgi urodzeń i zgonów z XVII-XIX w.

Wiadomo natomiast, że fundator nagrobka, major Kazimierz Ostaszewski, urodził się 5 marca 1786 w Zabłudowie, jako syn Jana Ostaszewskiego i Elżbiety z Kozłowskich. Zmarł 19 listopada 1855 w Moskwie[3]. Oprócz odrestaurowania kaplicy w Zabudowie był także dobroczyńcą innych parafii. Np. darował parafii w Hodyszewie brylantowy krzyż[4]. Z tablicy wmurowanej w murze kaplicy cmentarnej w Zabłudowie wynika, że odrestaurował tę kaplicę i “smętarz murem opasał w 1850 roku”[5]. Portret majora Ostaszewskiego znajduje się obecnie w kaplicy św. Rocha w Zabłudowie, a jedna z ulic Zabłudowa nosi dziś jego imię.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alicja Regucka, „Zabytkowy cmentarz św. Rocha w Zabłudowie, historia i stan obecny”.
  2. Od czasu do czasu – Zabytkowy cmentarz św. Rocha w Zabłudowie niszczeje!
  3. Nagrobki polskie na cmentarzach moskiewskich, w: Miesięcznik Heraldyczny, numery 10-12/1934.
  4. Zbigniew Romaniuk, Słownik historyczny miejscowości z terenu Gminy Nowe Piekuty, 2014, s.39.
  5. “Z zabłudowskiej ziemi”, nr 4, lato 1992, wyd. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zabłudowskiej http://www.moak-zabludow.pl/wydawnictwa_pliki/z_zabludowskiej_ziemi/ZZZ-4-1992.pdf.