Katedra św. Mikołaja w Monako

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra Świętego Mikołaja w Monako
katedra
Ilustracja
Katedra w Monako
Państwo  Monako
Miejscowość Monaco-Ville
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Mikołaja
Położenie na mapie Monako
Mapa lokalizacyjna Monako
Katedra Świętego Mikołaja w Monako
Katedra Świętego Mikołaja w Monako
Ziemia43°43′48″N 7°25′20″E/43,730000 7,422222
ołtarz St Nicolas - Ludovico Brea, 1500

Katedra św. Mikołaja w Monako, znana również jako Katedra w Monako (fr. Cathédrale de Monaco) – katedra archidiecezji Monako, znajdująca się w Monaco-Ville, dzielnicy państwa-miasta Monako, w której wielu członków rodu Grimaldich zostało pochowanych, w tym Grace Kelly i ostatnio Rainier III.

Katedra została konsekrowana w 1875 i stoi na miejscu pierwszego kościoła parafialnego w Monako, wybudowanego w 1252 i poświęconego świętemu Mikołajowi. Godna uwagi jest nastawa ołtarzowa z około 1500 roku z prawej strony transeptu, ołtarz główny i tron biskupi wykonany z białego marmuru z Carrary.

Nabożeństwa kościelne odbywają się w główne święta religijne takie jak Święto Świętej Dwoty (27 stycznia) i Święto Narodowe (19 listopada). W święta i podczas koncertów muzyki religijnej, można usłyszeć wspaniałe organy 4-klawiaturowe, wykonane w 1976.

Od września do czerwca “Les Petits Chanteurs de Monaco” i chórzyści Katedralnej Szkoły Chóralnej śpiewają podczas mszy świętej w każdą niedzielę o 10:00. Msza jest również odprawiana każdego roku 6 grudnia kiedy głównie dzieci gromadzą się na radosnym wspominaniu życia Świętego Mikołaja.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]