Katedra Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra Przyrządów Półprzewodnikowych
i Optoelektronicznych
Department of Semiconductor and Optoelectronic Devices
Politechnika Łódzka
Ilustracja
Siedziba Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych
w budynku Trzech Wydziałów
Państwo

 Polska

Adres

ul. Wólczańska 211/215, 90-924 Łódź

Kierownik

prof. dr hab. Zbigniew Lisik

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra Przyrządów Półprzewodnikowychi Optoelektronicznych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra Przyrządów Półprzewodnikowychi Optoelektronicznych”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra Przyrządów Półprzewodnikowychi Optoelektronicznych”
Ziemia51°44′49,9″N 19°27′15,8″E/51,747200 19,454400
Strona internetowa

Katedra Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej – jednostka Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, działająca w obszarach mikroelektroniki oraz optoelektroniki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Katedra Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych powstała w 2008. Początkowo kadrę tworzyli pracownicy Zakładu Przyrządów Półprzewodnikowych Instytutu Elektroniki Politechniki Łódzkiej. Od początku istnienia Katedry jej kierownikiem jest prof. dr hab. inż. Zbigniew Lisik[1].

Historia katedry wiąże się z Edukacyjnym Centrum Mikrotechnologii (ECM), które powstało w latach 90. XX wieku. W 1996 roku zespół z Instytutu Elektroniki zajmujący się projektowaniem i technologią przyrządów półprzewodnikowych pozyskał projekt Unii Europejskiej Tempus JEP 11298-96 Education of Microtechnology (EMIT), z budżetem sięgającym 800 tysięcy euro. Dzięki pomocy partnerów tego projektu o dużym doświadczeniu w obszarze mikrotechnologii, między innymi TU Berlin, TU Braunschweig, ECAM Lyon, University of Gent oraz Joint Research Center Ispra, udało się osiągnąć podstawowy cel projektu, jakim było utworzenie laboratoriów ECM. W kolejnych latach potencjał badawczy centrum nieustannie się powiększa, umożliwiając prowadzenie dydaktyki i prac badawczych w wielu dziedzinach, do których należą mikroelektronika, fotowoltaika, inżynieria materiałowa oraz technologie cienkowarstwowe, hybrydowe i montaż elektroniczny. Laboratoria te udostępniane są również partnerom w ramach podpisanej w 2008 roku umowy o utworzeniu Centrum Doskonalenia Mikrotechnologii (CEMIT).

Od wielu lat Katedra Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych współpracuje w obszarach nowych technologii z firmami: Apple Inc., CORNING, LAMINA SA, Multi Medical System, OSRAM, Si Power SA, ST Microelectronics, VIGO System SA oraz innymi. Od 2010 roku przy Katedrze działa jedyne w Polsce Edukacyjne Centrum Szkoleniowe Apple (AATCe) przy uczelni wyższej[2]. W 2011 roku został podpisany list intencyjny oraz umowa pomiędzy firmą CORNING a Politechniką Łódzką dotycząca objęcia patronatem Laboratorium Technik Światłowodowych przy katedrze oraz wsparcia dydaktycznego i badawczego prowadzonych w Politechnice prac[3].

Obszar badań naukowych i dydaktyki[edytuj | edytuj kod]

Prace naukowe prowadzone w Katedrze dotyczą zagadnień związanych z[4]:

  • modelowaniem, projektowaniem i wytwarzaniem przyrządów półprzewodnikowych
  • projektowaniem i wytwarzaniem zintegrowanych systemów elektroniki
  • elektroniką wysokotemperaturową
  • elektroniką samochodową
  • technologiami cienko- i grubowarstwowymi
  • krzemowymi technologiami mikroelektroniki
  • technologiami węgliku krzemu
  • metodami CAD i CAE dla mikroelektroniki
  • problemami cieplnymi w elektronice
  • fotowoltaiką i fotoniką
  • metrologicznymi systemami pomiarowymi
  • modelowaniem i projektowaniem mikroczujników elektromechanicznych i optoelektromechanicznych.
Edukacyjne Centrum Mikrotechnologii – Zaawansowane Laboratorium Technologii Mikroelektroniki

Dorobek naukowo-badawczy Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych stanowią liczne patenty, publikacje w czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych oraz monografie naukowe.

W katedrze realizowane są projekty krajowe (realizowane w ramach NCN, NCBR oraz MNiSW) oraz międzynarodowe. Pracownicy uczestniczą w projektach finansowanych lub współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej i w projektach wynikających z porozumień bilateralnych z uczelniami zagranicznymi (Belgia, Francja, Niemcy, Ukraina, Włochy[5]) oraz partnerami przemysłowymi (CORNING, LAMINA S.A., OSRAM, ST Microelectronics, VIGO System S.A.)[6].

Pomiar odległości przy pomocy czujnika światłowodowego

Katedra jest organizatorem mającej ugruntowaną pozycję wśród naukowców z całego świata międzynarodowej konferencji „MicroTherm – Microtechnology and Thermal Problems in Electronics”, odbywającej się w cyklu dwuletnim[7].

Katedra dysponuje bogatą bazą techniczną. Jej głównym elementem jest Edukacyjne Centrum Mikrotechnologii, w skład którego wchodzi pięć laboratoriów techniki mikroelektronicznej, w tym jedno w standardzie „clean room” (klasa czystości ISO 7 w pomieszczeniu ISO 5 na stanowiskach). Do wyposażenia znajdującego się w tych laboratoriach należą linie do technologii krzemowej w standardzie 3” i 4”, stanowisko do procesów wysokotemperaturowych w węgliku krzemu, powyżej 2000 °C, stanowiska próżniowe PVD ze źródłami oporowymi, działem elektronowym i magnetronem, stepper oraz RTP i stanowiska do plazmowego trawienia i osadzania (m.in. epitaksji).

Badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z obszaru optoelektroniki prowadzone są w laboratorium technik światłowodowych będącego pod patronatem firmy CORNING Cable Systems Polska. Laboratorium to wyposażone jest między innymi w monochromatory o zakresie pomiarowym od ultrafioletu aż do podczerwieni, źródła światła LED i LD, źródła światła halogenowego, źródła światła laserowego klasy 3R, układy zasilania detektorów optycznych i układy zasilająco-sterujące laserami VCSEL pracujące z częstotliwością do 2,5 GHz, stół optyczny firmy Thorlabs z aktywnymi nogami z poduszką powietrzną PTS603, ławę optyczną umożliwiającą pomiary apertury numerycznej oraz analizator widma z generatorem śledzącym Signal Hound (pracujący z częstotliwością do 4,4 GHz).

Laboratorium Edukacyjnego Centrum Szkoleniowe Apple AATCe

Edukacyjne Centrum Szkoleniowe Apple prowadzi działalność edukacyjną we współpracy z firmą Apple Inc. Ponadto katedra współpracuje także z firmą Altium Europe GmbH, która sprawuje opiekę nad Laboratorium Altium, w którym zajęcia realizowane są w oparciu o oprogramowanie Altium Designer.

Zespół katedry prowadzi działalność dydaktyczną w języku polskim i angielskim – do kluczowych przedmiotów należą: przyrządy półprzewodnikowe, podstawy elektroniki, optoelektronika oraz mikro- i nanotechnologie. W katedrze odbywają się także specjalistyczne zajęcia z obszarów mikroelektroniki, optoelektroniki i fotowoltaiki, między innymi z elektroniki elastycznej, elektroniki motoryzacyjnej, odnawialnych źródeł energii, systemów i sieci światłowodowych[8].

Przy katedrze działa Studenckie Koło Naukowe Młodych Mikroelektroników[9]. Studenci biorą udział pod opieką pracowników w pracach naukowo-badawczych realizowanych w katedrze, organizują wykłady z udziałem specjalistów z obszaru szeroko pojętej elektroniki oraz wycieczki do firm i jednostek naukowych współpracujących z Katedrą Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. Pozwala im to na zapoznanie się z rzeczywistymi warunkami i możliwościami zakładów przemysłowych, często wiąże się również z wzięciem udziału w zajęciach pokazowych w laboratoriach. Koło organizuje dwa razy do roku seminaria studenckie – wiosną Letnią Szkołę Mikrotechnologii w Szklarskiej Porębie oraz jesienią Seminarium Studenckie w Konopnicy[10].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Laboratorium Technik Światłowodowych

Najważniejszymi sukcesami pracowników i doktorantów Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych są:

  • srebrny medal na IV Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji IWIS 2010 za wynalazek „demonstrator diody PiN z węgliku krzemu” (nagroda zespołowa)
  • brązowy medal na VI Międzynarodowej Wystawie Wynalazków INNOWACJE 2005 w Gdańsku za wynalazek „mikrostruktura chłodząca do zastosowań w mikro- i nanoelektronice” (nagroda zespołowa)
  • wyróżnienie na 53 Światowej Wystawie Innowacji, Badań i Nowoczesnej Techniki EUREKA 2004 w Brukseli za wynalazek „mikrostruktura chłodząca do zastosowań w mikro- i nanoelektronice” (nagroda zespołowa).

Doktoranci byli wielokrotnymi beneficjentami stypendiów Rektora Politechniki Łódzkiej dla najlepszych doktorantów oraz stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego dla wybitnych młodych naukowców

Naukowcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kierownictwo Katedry. Strona WWW Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. [dostęp 2014-11-04].
  2. Kursy i szkolenia. Strona WWW Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. [dostęp 2014-12-08].
  3. Współpraca z firmą Corning. Strona WWW Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. [dostęp 2014-12-08].
  4. Publikacje naukowe pracowników Katedry. Strona WWW Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. [dostęp 2014-12-08].
  5. Współpraca z uczelniami zagranicznymi. Strona WWW Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. [dostęp 2014-11-04].
  6. Projekty badawcze. Strona WWW Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. [dostęp 2014-11-04].
  7. Konferencja naukowa. Strona WWW Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. [dostęp 2014-11-04].
  8. Dydaktyka w Katedrze. Strona WWW Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. [dostęp 2014-12-08].
  9. Koło naukowe. Strona WWW Koła Naukowego Młodych Mikroelektroników. [dostęp 2014-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)].
  10. Szkoła letnia. Strona WWW Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. [dostęp 2014-11-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]