Kefar Achim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kefar Achim
כפר אחים
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Południowy
Wysokość 50 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

483
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Kefar Achim
Kefar Achim
Ziemia31°44′41″N 34°45′27″E/31,744722 34,757500
Portal Portal Izrael

Kefar Achim (hebr.: כפר אחים) – moszaw położony w samorządzie regionu Be’er Towijja, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Leży w południowej części Szefeli, w odległości 2 km na zachód od miasta Kirjat Malachi, w otoczeniu moszawów Talme Jechi’el, Arugot i Orot, oraz wioski Achawa. Na północny zachód od moszawu znajduje się Baza lotnicza Chacor, należąca do Sił Powietrznych Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscu tym istniała arabska wioska Qastina (arab. قسطينة)[1]. Po proklamacji niepodległości Izraela 14 maja 1948 mężczyźni namówili kobiety i dzieci do przeniesienia się do arabskiej wioski Tell es-Safi, położonej przy ruinach starożytnego miasta Gat. Jednak z powodu braku wystarczającej ilości wody, większość z nich wróciła do swojej wioski. Podczas wojny o niepodległość wioska Qastina została zajęta 29 czerwca 1948 przez 51 Batalion z izraelskiej Brygady Giwati. Wioska została spalona, a jej mieszkańcy wypędzeni[2]. 9 lipca 1948 izraelscy żołnierze zburzyli 147 domów z wioski Qastina[1].

Współczesny moszaw został założony w 1949 przez żydowskich imigrantów z Polski i Rumunii. Został nazwany na cześć dwóch braci: Zvi i Efraima Goverów z pobliskiego moszawu Kefar Warburg, którzy zginęli podczas wojny o niepodległość 1948.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, uprawach warzyw w szklarniach i sadownictwie.

Firma Aharon Adir Concrete And Metal Ltd. prowadzi prace budowlane na zlecenie rządu[3].

Osoby związane z moszawem[edytuj | edytuj kod]

  • Benny Gantz (1959- ) – attaché wojskowy Izraela w Stanach Zjednoczonych
  • Jisra’el Kac (1955- ) – członek Knesetu i były minister rolnictwa

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż południowo-wschodniej granicy moszawu przebiegają razem drogi ekspresowe nr 3 ISR-HW-3.svg (Aszkelon-Modi’in-Makkabbim-Re’ut) i nr 40 ISR-HW-40.svg (Kefar SawaKetura), brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nie. Lokalna droga prowadzi na północny wschód do moszawu Talme Jechi’el, przy którym jest skrzyżowanie z drogami ekspresowymi. Ta sama droga lokalna prowadzi w kierunku południowo-zachodnim do pozostałości zniszczonej arabskiej wioski Qastina. Znajduje się w tym miejscu parking.

Lokalna droga prowadząca w kierunku północno-zachodnim dojeżdża do Bazy lotniczej Hatzor, należącej do Sił Powietrznych Izraela.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Welcome To Qastina (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 8 grudnia 2008].
  2. Benny Morris: Birth of the Palestinian Refugee Problem Revisited. Cambridge: Cambridge University Press, 2004. ISBN 0-521-00967-7.
  3. Aharon Adir Concrete And Metal Ltd. (ang.). W: DunsGuide Global - Israel Business Guide [on-line]. [dostęp 8 grudnia 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]