Ślad torowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kilwater)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kilwater za promem (Morze Bałtyckie)

Ślad torowy (w gwarze żeglarskiej kilwater <z jęz. hol. kielwater>[1]) – przypowierzchniowa warstwa wody zaburzonej przez ruch jednostki nawodnej, a przede wszystkim przez obroty śrub okrętowych oraz turbulentny charakter opływu hydrodynamicznego kadłuba jednostki pływającej[2]. Wielkość śladu torowego wzrasta przy wzroście prędkości oraz wraz ze zwiększaniem się wielkości jednostki, która nie ma jednak większego wpływu na samą strukturę śladu torowego[2].

Kilwater jest niejednokrotnie lepiej widoczny z powietrza czy kosmosu niż sama jednostka pływająca – pomaga w ustaleniu jej lokalizacji na morzu. W przypadku okrętów wojennych, a w szczególności okrętów podwodnych płynących na głębokości peryskopowej jest cechą bardzo niepożądaną – umożliwiającą wykrycie i zniszczenie okrętu.

W tekstach szant i piosenek żeglarskich kilwater jest często stosowanym motywem upływającego czasu, lub krajobrazu nocnego, np. "został po żeglarzach kilwater pijany szczęściem", lub "w kilwaterze Księżyca "Opty" dziób swój zanurza"[3].

Kilwater jest również elementem humoru żeglarskiego, kiedy to młodego i niedoświadczonego adepta żeglarstwa wysyła się po "pół wiadra kilwateru" (lub "klucz do likszpary") do magazynu bosmana lub najbliższego sklepu żeglarskiego (likszpara to szczelina w maszcie, w którą wsuwa się lik żagla).

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Słownik wyrazów obcych. Warszawa: PWN, 2008, s. 464. ISBN 978-83-01-14197-4.
  2. a b Piotr Bekier, Dariusz Szulc, Jerzy Głębocki: Analiza ataku torpedy naprowadzającej się na ślad torowy (pol.). Akademia Marynarki Wojennej. [dostęp 2011-06-19].
  3. Leonid Teliga: Samotny rejs "Opty". Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1973.

Bibliografia[edytuj]

  • Lesław Furmaga, Józef Wójcicki: Mały słownik morski. Gdynia: Mitel International Ltd, 1993. ISBN 83-85413-73-1.