Cârlibaba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kirlibaba)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cârlibaba
Ilustracja
Widok na Cârlibabę
Herb
Herb
Państwo  Rumunia
Okręg Suczawa
Zarządzający Gabriel-Michael Danciu
Położenie na mapie okręgu Suczawa
Mapa lokalizacyjna okręgu Suczawa
Cârlibaba
Cârlibaba
Położenie na mapie Rumunii
Mapa lokalizacyjna Rumunii
Cârlibaba
Cârlibaba
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Cârlibaba
Cârlibaba
Ziemia 47°36′N 25°52′E/47,600000 25,866667
Portal Portal Rumunia

Cârlibaba (niem. Ludwigsdorf lub Kirlibaba) – miejscowość położona w południowej Bukowinie (Rumunia), leżąca przy ujściu potoczku Cârlibaba do Bystrzycy.

Nazwa pochodzi od nieistniejącej już dzisiaj nazwy góry Kyrleba, cytowanej przez Jana Długosza góry w masywie Obcin Feregului. Miejscowe legendy łączą nazwę Cârlibaba z wiedźmą-znachorką, która w pradawnych czasach miała siedzieć w pustej jeszcze, zalesionej dolinie, nad owym potokiem (legendarna etym.: gyrla – baba).

Przed II wojną światową mieszkała tu duża wspólnota niemiecka. Dziś pozostało z niej około 50 rodzin. Oprócz nich mieszka tu około 700 Hucułów, resztę stanowią Rumuni. Ogólna liczba mieszkańców przekracza 2500 osób. W całej gminie mieszka ok. 5000 osób. W Cârlibabie są dwie cerkwie i jeden kościół. Jest to miejsce walk Legionów Polskich z Rosjanami[1]. Koło kościoła znajduje się mogiła dwunastu legionistów polskich z 1915 roku[2]. Ksiądz katolicki dojeżdża w niedzielę z Vatra Dornei.

30 września 1944 roku wieś została zajęta przez wojska radzieckie[3].

Jedna cerkiew jest położona nad potokiem Cârlibaba, druga nad Bystrzycą, na północ od centrum. Warto w niej obejrzeć drewniane płaskorzeźby na ścianie zachodniej przedstawiające Trójcę Świętą, Maryję z Dzieciątkiem w łonie i apostołów Piotra i Pawła. Na niewielkim garbie ponad cerkwiami znajdują się mogiły wojsk Armii Czerwonej z obeliskiem ku jej chwale. Na skałce przy ujściu potoku Cârlibaba do Bystrzycy można znaleźć niewielki obelisk upamiętniający, żyjącego w XIV wieku, wojewodę Bogdana. Pamięć lokalna wspomina o "bardzo dawnym" pobycie Tatarów w Cârlibabie, powołując się na "dokumenty z monastyru w Putnie".

Przypisy

Galeria[edytuj]