Klara Hensch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klara Hensch
Data i miejsce urodzenia 1 listopada 1907
Spiska Sobota
Data i miejsce śmierci 1990
North Bay
Zawód, zajęcie taterniczka

Klara Hensch (ur. 1 listopada 1907 w Spiskiej Sobocie, zm. w 1990 r. w North Bay[1]) – spiskoniemiecka taterniczka, narciarka wysokogórska i lekarka.

Klara Hensch ukończyła jedno z kieżmarskich gimnazjów, jako lekarka pracowała m.in. w sanatorium doktora Miklósa Szontagha w Nowym Smokowcu. Taternictwo zaczęła uprawiać w 1924 roku, jej partnerami wspinaczkowymi byli głównie spiskoniemieccy i węgierscy taternicy, w kolejnych latach także Polacy. Jako narciarka zjeżdżała m.in. ze Świstowego Szczytu. Wspinała się również w innych europejskich pasmach górskich, m.in. Alpach. Po zakończeniu II wojny światowej przeniosła się do Kanady, również tam uprawiała wspinaczkę. Do ok. 1966 roku pracowała jako lekarka w kanadyjskim North Bay. O swoich tatrzańskich wycieczkach napisała kilka artykułów, ukazywały się one w spiskoniemieckiej i węgierskiej prasie turystycznej.

Ważniejsze tatrzańskie osiągnięcia wspinaczkowe[edytuj | edytuj kod]

  • trzecie kobiece przejście południowej ściany Zamarłej Turni
  • pierwsze kobiece przejście zachodniej ściany Łomnicy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.