Klasztor Kapucynów w Ostrogu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klasztor Kapucynów
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Ukraina
Miejscowość Ostróg
Kościół Kościół łaciński
Właściciel kapucyni
Klauzura nie
Typ zakonu męski
Obiekty sakralne
Kościół Kościół Trójcy Świętej
Fundator Janusz Aleksander Sanguszko
Data budowy XVIII w.
Data zamknięcia 1945
Data reaktywacji nie reaktywowany
Położenie na mapie obwodu rówieńskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu rówieńskiego
Klasztor Kapucynów
Klasztor Kapucynów
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Klasztor Kapucynów
Klasztor Kapucynów
Ziemia50°19′45″N 26°30′46″E/50,329167 26,512778

Klasztor Kapucynów w Ostrogu – dawny rzymskokatolicki klasztor męski w Ostrogu, wzniesiony w poł. XVIII w. Obecnie (pocz. XXI w.) siedziba Narodowego Uniwersytetu "Akademia Ostrogska".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klasztor kapucynów został ufundowany przez wojewodę wołyńskiego, księcia Janusza Sanguszkę, zaś kompleks budynków dla zakonników powstał w połowie XVIII w. W 1778 gotowy klasztor poświęcił sufragan łucki, biskup Franciszek Komornicki. Klasztor w Ostrogu był znany na Wołyniu z prowadzenia bezpłatnej apteki dla ubogich[1].

Konwent kapucyński istniał w Ostrogu do kasaty klasztorów rzymskokatolickich w zaborze rosyjskim w ramach represji po powstaniu listopadowym. W budynkach klasztornych władze carskie urządziły więzienie. Działało ono przez czterdzieści cztery lata. W 1876, po utworzeniu przez rosyjską arystokratkę Antoninę Błudową prawosławnego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego, obiekty te oddano na potrzeby nowo utworzonej organizacji, zaś klasztorny kościół zaadaptowano na cerkiew, usuwając z niego pierwotne barokowe wyposażenie świątyni[1].

W dwudziestoleciu międzywojenny w pokapucyńskim klasztorze rozlokowano seminarium nauczycielskie, zaś w 1931 w dawnej cerkwi umieszczono katolicką kaplicę szkolną. W sierpniu 1939 do Ostroga wrócili kapucyni, jednak już 17 września tego samego roku opuścili miasto. Wrócili do niego w 1941, w 1944 ich klasztor był ośrodkiem polskiej samoobrony[1]. W 1945 kapucyni ponownie musieli opuścić Ostróg, a ich siedziba została zaadaptowana na cele świeckie. W klasztornym kościele mieściła się sala gimnastyczna, a od 1995 - sala koncertowa. Następnie w budynkach poklasztornych umieszczono Narodowy Uniwersytet "Akademia Ostrogska", nawiązujący do tradycji akademii założonej przez Konstantego Wasyla Ostrogskiego. Odrzucona została sugestia miejscowej parafii katolickiej, by kościół klasztorny zaadaptować na ekumeniczną kaplicę[1], ostatecznie powstała w nim akademicka cerkiew prawosławna św. Teodora Ostrogskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d J. Tokarski, Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Ukrainie, t.2, Burchard Edition 2001, ​ISBN 83-87654-11-6​, s.181-182