Janusz Aleksander Sanguszko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Aleksander Sanguszko
Ilustracja
Herb
Pogoń Litewska
Rodzina Sanguszkowie
Data i miejsce urodzenia 5 maja 1712
Lubartów
Data i miejsce śmierci 14 września 1775
Dubno
Ojciec Paweł Karol Sanguszko
Żona

Konstancja Denhoff

Odznaczenia
Order Orła Białego

Janusz Aleksander Sanguszko herbu Pogoń Litewska, (ur. 5 maja 1712 w Lubartowie, zm. 14 września 1775 w Dubnie), miecznik wielki litewski od 1735 roku, marszałek nadworny litewski w latach 17501760, VIII i ostatni ordynat Ostrogski.

Syn Pawła Karola, marszałka wielkiego litewskiego, brat: Janusza Modesta, starosty krzemienieckiego, Józefa Paulina, marszałka wielkiego litewskiego i Hieronima Janusza, generała. Jego dziadkiem był Józef Karol Lubomirski, marszałek wielki koronny. Od roku 1733 właściciel Klimontowa. Za życia hulaka i utracjusz, dokonał w 1753 tzw. „transakcji kolbuszowskiej”, tj. podziału ordynacji ostrogskiej pomiędzy kilka domów magnackich oraz szlachtę, co stało się powodem wielkiego skandalu polityczno-dyplomatycznego i wpłynęło wydatnie na kształtowanie się wewnętrznych stosunków w Rzeczypospolitej.

Jest jedną z niewielu znanych osób homoseksualnych w dawnej historii Polski[1]. W 1731 poślubił wprawdzie Konstancję Denhoff, jednak opuścił ją kilka tygodni później, a po śmierci swojego ojca w 1751 r. wystąpił o unieważnienie małżeństwa, co jednak nie nastąpiło[2]. Utrzymywał kontakty z mężczyznami, a swemu kochankowi, Karolowi Szydłowskiemu podarował miasto Koźmin i siedemnaście wsi[3]. Pod wpływem gróźb ojca ograniczył te kontakty i nie afiszował się z nimi, ale po jego śmieci powrócił do dawnego, jawnego życia z licznymi faworytami.

Był elektorem Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku z województwa witebskiego[4].

Został odznaczony Orderem Orła Białego 11 sierpnia 1736 roku w Dreźnie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nina.gov.pl: Janusz Aleksander Sanguszko. www.ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 2017-01-03].
  2. nina.gov.pl: Konstancja Kolumba Sanguszkowa. www.ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 2017-01-03].
  3. Piotr Oczko, Dlaczego nie chcę pisać o staropolskich samcołożnikach? : Przyczynek do „archeologii” gay studies w Polsce, „„Teksty Drugie” 2008, nr 5, s. 39–40”.
  4. Akt elekcyi Roku Tysiąć Siedemset Sześćdziesiątego Czwartego, Miesiąca Sierpnia, Dnia dwudziestego siódmego, s. 88.