Klub Młodego Odkrywcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Klub Młodego Odkrywcy[edytuj | edytuj kod]

Klub Młodego Odkrywcy (ang. Young Explorer's Club, ros. Клубы молодого открывателей) to program edukacyjny koordynowany przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu finansowym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Misją Programu KMO jest rozwój umiejętności klubowiczów poprzez osobiste, wspólne poznawanie świata przez doświadczanie. Formuła spotkań Klubu umożliwia prowadzenie samodzielnych doświadczeń z wykorzystaniem prostych, łatwo dostępnych materiałów[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt KMO był realizowany w latach 2002-2005 przez Janusza Laskę i Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Początkowo był skierowany do uczniów i nauczycieli gimnazjów. Podczas zajęć pozalekcyjnych wykonywali eksperymenty i doświadczenia naukowe poszerzając swoją wiedzę przyrodniczą. Samodzielne doświadczanie i interaktywne metody pracy miały rozbudzać ciekawość i inspirować do samodzielnego zdobywania wiedzy wśród młodzieży. W roku 2009 projekt KMO przerodził się w program i ze względu na rozrastającą się sieć Klubów i coraz trudniejsze zarządzanie rolę koordynatora objęło Centrum Nauki Kopernik[2]. 18 czerwca 2012 roku CNK i PAFW zawarły porozumienie mające na celu rozwijanie i promowanie inicjatywy Klubów Młodego Odkrywcy[3].

W 2012 roku odbyło się pierwsze ogólnopolskie spotkanie Opiekunów KMO w siedzibie CNK - I Forum KMO[4]. Od tego czasu co roku w październiku lub listopadzie odbywają się takie spotkania społeczności Opiekunów.

Podstawowe założenia[edytuj | edytuj kod]

Siłą klubów jest swoboda działania Klubowiczów (opiekunów oraz dzieci i młodzieży) w ich lokalnej przestrzeni, przekładająca się na ich zaangażowanie, kreatywność w tworzeniu nowych form aktywności i realny wpływ na lokalne społeczności. Każdy klub obowiązuje jednak zestaw podstawowych zasad wynikających z przynależności do programu KMO[5].

Wydarzenia i projekty[edytuj | edytuj kod]

Forum KMO[edytuj | edytuj kod]

Dwudniowa konferencja adresowana do Opiekunów Klubów Młodego Odkrywcy (KMO), organizowana w Centrum Nauki Kopernik w ostatnim kwartale każdego roku. Pierwsze Forum KMO, w którym wzięło udział 90 osób, odbyło się w 2012 r. w ramach wspólnego świętowania Dnia Edukacji Narodowej[6].

Dwudniowy program konferencji obejmuje wykłady[7], warsztaty[8] oraz seminaria. Dla uczestników wydarzenia to także wspaniała okazja, by podzielić się z innymi nauczycielami i edukatorami swoim doświadczeniem w pracy w KMO[9].

W Forum KMO biorą udział:

  • przedstawiciele instytucji państwowych,
  • przedstawiciele III sektora,
  • goście specjalni,
  • przedstawiciele instytucji partnerskich[10],
  • goście zagraniczni,
  • opiekunowie Klubów Młodego Odkrywcy[11][12].

Badacze KMO[edytuj | edytuj kod]

Konkurs organizowany wspólnie przez Program Klub Młodego Odkrywcy oraz Polsko - Amerykańską Fundację Wolności. Główny celem działania jest propagowanie pracy metodą badawczą oraz wspieranie realizacji autorskich projektów badawczych w KMO. Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie planu projektu badawczego, który następnie zostanie zrealizowany w KMO. Autorzy najlepszych prac konkursowych otrzymują środki finansowe na realizację projektu, a także - od 2018 roku – nagrody rzeczowe.  

Lista projektów, które wygrały w danych latach:  

Badacze KMO 2017[13]:

  1. Przyroda, matematyka i technika wokół nas.
  2. Badanie natężenia oraz częstotliwości dźwięku i ich wpływ na zdrowie[14].
  3. Badanie promieniowania elektromagnetycznego[14].

Badacze KMO 2018[15]:

  1. Badanie związków pomiędzy roślinami a środowiskiem, w którym one występują oraz zbadanie wpływu zanieczyszczeń pochodzących z okolicznych domków na stan środowiska w okolicy szkoły.
  2. Budowa modelu „inteligentnego domu” wyposażonego w stację monitorowania stanu powietrza i zbadanie bezpośredniego wpływu zużycia energii i surowców na stan środowiska w regionie[16][17].
  3. Badanie wpływu pH podłoża na wzrost bakterii[18].
  4. Badanie czynników meteorologicznych na żywe organizmy na przykładnie kiełkowania roślin wraz z budową mobilnej stacji meteorologiczne.
  5. Badanie oddziaływania kwaśnego deszczu na organizmy ożywione i nieożywione[19][20].

KMO na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik[edytuj | edytuj kod]

Doroczny konkurs adresowany do Klubów Młodego Odkrywcy (KMO) zrzeszających dzieci powyżej 12 roku życia, organizowany w ramach programu KMO podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2014 r. Główne cele konkursu to wspomaganie integracji i promowanie sieci środowisk KMO oraz wzmacnianie relacji KMO z nauką.

W pierwszym etapie konkursu uczestnicy (zespoły uczniowskie) mają za zadanie przesłać w wyznaczonym terminie zgłoszenie konkursowe – scenariusze trzech doświadczeń, które chcieliby zaprezentować publiczności podczas Pikniku Naukowego. Zgłoszenia oceniane są przez komisję konkursową, która w drodze oceny punktowej wyłania 10 finalistów. Podczas drugiego etapu konkursu wybrane w pierwszym etapie zespoły dopracowują nadesłane zgłoszenia przy wsparciu pracownika merytorycznego Centrum Nauki Kopernik. Ostateczne zgłoszenia oceniane są ponownie przez komisję, która wyłania sześciu laureatów[21][22].

KMO podczas obchodów SPiN Day[edytuj | edytuj kod]

Obchodzony corocznie 10 listopada od 2015 r. Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki (SPiN Day). W Polsce organizują go instytucje zrzeszone w Stowarzyszeniu Społeczeństwo i Nauka[23]. Od 2016 r. Kluby Młodego Odkrywcy (KMO) biorą udział w obchodach tego święta, prezentując na swoich stoiskach doświadczenia i pokazy naukowe przeprowadzane przez klubowiczów. Co roku opiekunowie KMO wraz z klubowiczami wymyślają nowe doświadczenia lub dostosowują już znane do aktualnego tematu wydarzenia (np. zanieczyszczenia powietrza w 2017 r. czy polscy naukowcy w 2019 r.)[24].

Partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Centrum Nauki Kopernik, które wśród swoich naczelnych wartości wymienia zaufanie i współpracę, oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności określająca wyrównywanie szans w edukacji i wspieranie rozwoju społeczeństw lokalnych jako swoje główne cele strategiczne upowszechniają i rozwijają program KMO w Polsce i za granicą w ramach sieci społecznościowej. Sieć tę tworzą partnerzy regionalni i ogólnopolscy, partner ds. rozwoju programu za granicą, opiekunowie klubów, dyrektorzy placówek, w których działają kluby oraz sami klubowicze i ich rodzice. Dzięki współpracy z instytucjami zaangażowanymi w rozwój edukacji w Polsce – uczelni wyższych, centrów nauki i instytucji wspierających nauczycieli – idea KMO jest obecna niemal w każdym polskim województwie[25]. Szerzą ją i rozwijają także partnerzy ogólnopolscy – instytucje od wielu lat zaangażowane w pracę z dziećmi i młodzieżą oraz nauczycielami. Dodatkowo, w ramach dzielenia się polskim doświadczeniem z placówkami zagranicznymi Centrum Nauki Kopernik za pośrednictwem partnera ds. rozwoju współpracy za granicą nawiązuje kontakty i zaprasza również do sieci partnerów działających w innych krajach. Sieć pracuje w oparciu o stworzony w 2017 r. model. Partnerzy podpisują porozumienie o współpracy oraz umowę. Zasady współdziałania regulują Mała Karta KMO (zasady działania klubów) oraz Duża Karta KMO (prawa i obowiązki partnerów). Partnerzy spotykają się minimum raz w roku, aby omówić działania przygotowane dla opiekunów klubów i środowisk edukacyjnych z regionów oraz zaplanować aktywności na kolejny rok. Do 2019 r. odbyły się trzy takie spotkania, każde w innej lokalizacji[26].

Partnerzy regionalni[edytuj | edytuj kod]

Partnerzy ogólnopolscy[edytuj | edytuj kod]

Partner ds. rozwoju programu KMO za granicą[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Klub Młodego Odkrywcy w Wodzisławskim Centrum Kultury [online], Radio 90.pl [dostęp 2019-06-13] (pol.).
  2. Klub Młodego Odkrywcy, czyli fizyka z ziemniaka [online], warszawa.gosc.pl [dostęp 2019-06-13].
  3. Porozumienie o Klubach Młodego Odkrywcy, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności [online], pafw.pl [dostęp 2019-02-15].
  4. Forum Klubów Młodego Odkrywcy, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności [online], pafw.pl [dostęp 2019-02-15].
  5. Nauka przez eksperyment. Rozmowa z Jolantą Flakowską z programu KMO Centrum Nauki Kopernik [online], Dzieci są ważne, 8 stycznia 2015 [dostęp 2019-06-13] (pol.).
  6. I Forum KMO [online], Centrum Nauki Kopernik [dostęp 2019-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-20].
  7. Strona główna - III Forum KMO [online], gimwil.szkolnastrona.pl [dostęp 2019-06-12].
  8. Karolina Depta, Edukacja to pasja – VI Forum KMO w Centrum Nauki Kopernik [online], Fundacja Uniwersytet Dzieci, 14 listopada 2017 [dostęp 2019-06-12] (pol.).
  9. Przedszkole Miejskie nr 9 w Legionowie [online], www.pm9.legionowo.pl [dostęp 2019-06-12].
  10. 16-17.11.2018 VII FORUM KLUBÓW MŁODEGO ODKRYWCY – ZSTCKZiU Leszno [online] [dostęp 2019-06-12] (pol.).
  11. V Forum KMO [online], psp3gogolin.pl [dostęp 2019-06-12].
  12. VII Forum KMO [online], www.szkolap6.nazwa.pl [dostęp 2019-06-12].
  13. Klub Młodego Odkrywcy [online], www.kmo.org.pl [dostęp 2019-06-12].
  14. a b Badacze KMO – prezentacja projektów na Chorzowskim Pikniku Naukowym [online], www.zso5.sosnowiec.pl [dostęp 2019-06-12].
  15. Klub Młodego Odkrywcy [online], www.kmo.org.pl [dostęp 2019-06-12].
  16. Filip Ciślak / Grzegorz Pancherz paskud.pl, Polskie Radio Katowice Wiadomości | Młodzi odkrywcy z Wodzisławia w Radiu Katowice! ▶ [online], www.radio.katowice.pl [dostęp 2019-06-12].
  17. Klub Młodych Odkrywców nagrodzony - Wodzisław Śląski [online], wodzislaw-slaski.pl [dostęp 2019-06-12] (pol.).
  18. Klub Młodego Odkrywcy [online], www.kmo.org.pl [dostęp 2019-06-12].
  19. Klub Młodego Odkrywcy [online], www.kmo.org.pl [dostęp 2019-06-12].
  20. „Amperki” z nagrodami [online], Gazeta Jarosławska - Serwis Ziemi Jarosławskiej i Przeworskiej [dostęp 2019-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-07] (pol.).
  21. Uczniowie ZSO nr 5 wezmą udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik [online], www.kuriermiejski.com.pl [dostęp 2019-06-13].
  22. Wygraliśmy! Jedziemy na Piknik Naukowy do Warszawy! - Urząd Miejski w Korfantowie [online], www.korfantow.pl [dostęp 2019-06-13].
  23. SPiN [online], Centrum Nauki Kopernik [dostęp 2019-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-29].
  24. Klub Młodego Odkrywcy | Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ludwika Nabielaka w Stobiernej [online], sp2stobierna.edupage.org [dostęp 2019-06-13].
  25. Klub Młodego Odkrywcy [online], www.kmo.org.pl [dostęp 2019-06-12].
  26. PARTNERZY KLUBU [online], www.szkolap6.nazwa.pl [dostęp 2019-06-13].