Kościół Trójcy Przenajświętszej w Babicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Trójcy Przenajświętszej
A-444 z dnia 11.02.1988[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Babice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Trójcy Świętej w Babicach

Wezwanie

Trójcy Przenajświętszej

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej

Położenie na mapie gminy Krzywcza
Mapa konturowa gminy Krzywcza, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej”
Położenie na mapie powiatu przemyskiego
Mapa konturowa powiatu przemyskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej”
Ziemia49°49′09,2″N 22°28′34,5″E/49,819222 22,476250

Kościół Trójcy Przenajświętszejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Dubiecko archidiecezji przemyskiej.

Świątynia została wzniesiona w 1792 roku i ufundowana przez Jerzego i Katarzynę Pinińskich. Oni też oraz mieszczanin Franciszek Gałgan ofiarowali działkę pod nową świątynię i cmentarz. Budowla została odnowiona w 1860 roku przez Eustachego Dembińskiego, W dniu 17 kwietnia 1866 roku kościół został spalony. Zostały zniszczone: dach, okna, organy, dzwony stopiły się, facjata i część sklepienia upadły. Zachował się wielki ołtarz z cudownym obrazem. Po pożarze świątynia została odbudowana w dzisiejszej formie. W 1904 roku świątynia i ołtarze zostały wymalowane, a w 1934 roku dach został pokryty blachą. Na chórze muzycznym Są umieszczone organy o 20 głosach z jednym manuałem wykonane pod koniec XIX wieku w pracowni Śliwińskiego we Lwowie. Świątynia posiada jedną nawę, została wzniesiona w stylu późnobarokowym, jest orientowana i wybudowana z kamienia i cegły. Kościół nakryty jest dachem siodłowym, na dachu jest umieszczona czworoboczna wieżyczka - sygnaturka. Po bokach prezbiterium znajdują się: murowana kuchta od strony północnej, a od strony południowej zakrystia, nakryte trójspadowymi dachami. Pod prezbiterium znajduje się pusta krypta. Świątynia jest ogrodzona kamienno – ceglanym murem. Fasada frontowa jest ozdobiona portalem. We wnęce po zamurowanym oknie nad drzwiami wejściowymi jest umieszczona kamienna figura św. Józefa. Fasada frontowa jest zwieńczona tympanonem, w którym jest umieszczone okno w kształcie owalu. Na dachu przy prezbiterium jest umieszczona wieża z sygnaturką[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2017-09-06].
  2. Kościół w Babicach. Krzywcza - Trzy Kultury. [dostęp 2017-09-04]. (pol.).