Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowcu
kościół parafialny
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sosnowiec (Maczki)

Adres

ul. Skwerowa 19
41-217 Sosnowiec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wezwanie

Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

29 czerwca - Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie Sosnowca
Mapa konturowa Sosnowca, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowcu”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowcu”
Ziemia50°15′39,8″N 19°16′19,8″E/50,261056 19,272167

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowcurzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu sosnowieckiego - Chrystusa Króla diecezji sosnowieckiej. Znajduje się w sosnowieckiej dzielnicy Maczki.

Kościół został zaprojektowany przez Artura Goebla i zbudowany w latach 1892-1894 dzięki staraniom zawiadowcy stacji Adama Dziewulskiego i jego pomocnika Jana Gawrońskiego a także z funduszy pochodzących ze składek kolejarzy i pasażerów oraz dotacji Towarzystwa Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej[1].

Obecna świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim i pobłogosławiona w dniu 1 listopada 1894 roku na mocy upoważnienia Konsystorza Generalnego diecezji kieleckiej przez księdza Józefa Dotkiewicza. Budowla jest niewielką jednonawową świątynią, zbudowaną z cegły oraz sztucznego kamienia, zamkniętą krótkim pięciokątnym prezbiterium.

We wnętrzu znajdują się elementy dawnego neogotyckiego wyposażenia m.in. organy pochodzące z 1896 roku, wybudowane przez Adolfa Homana, figuralne i ornamentalne witraże, chrzcielnica, obraz św. Józefa, organy, wieczna lampa, krucyfiks oraz ława kolatorska[2].

Na cześć zawiadowcy stacji Adama Dziewulskiego w przedsionku kościoła wmurowano tablicę pamiątkową ufundowaną przez rodzinę zmarłego, a po przeciwnej stronie tablicę z podobizną księdza Józefa Niewiarowskiego, pierwszego kapelana tutejszego kościoła, którą ufundowali parafianie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maczkowski kościół [online], Kurier Miejski, 4 listopada 2020 [dostęp 2024-03-27] (pol.).
  2. Sosnowiec-Maczki, parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. diecezja sosnowiecka. [dostęp 2018-09-20]. (pol.).
  3. Rys historyczny [online], parafiamaczki, 26 marca 2015 [dostęp 2024-03-27] (pol.).