Kościół św. Anny w Sterdyni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Anny
179[1] z dnia 30.09.1958
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sterdyń

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Anny

Wezwanie

św. Anny

Położenie na mapie gminy Sterdyń
Mapa konturowa gminy Sterdyń, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Anny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Anny”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Anny”
Położenie na mapie powiatu sokołowskiego
Mapa konturowa powiatu sokołowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Anny”
Ziemia52°34′48″N 22°17′42″E/52,580000 22,295000

Kościół Świętej Anny w Sterdynirzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Sterdyń diecezji drohiczyńskiej.

Obecna świątynia została zbudowana w stylu późnobarokowym w latach 1776-1783 przez ówczesnych właścicieli Sterdyni - hrabiego Antoniego Ossolińskiego, starostę sulejowskiego oraz jego syna hrabiego Stanisława z Tęczyna Ossolińskiego, a także żonę Józefę z Morsztynów. Nowy kościół został konsekrowany w dniu 2 czerwca 1811 roku przez księdza Wojciecha Leszczyca Skarszewskiego, biskupa lubelskiego. W 1842 roku świątynia została gruntownie odrestaurowana, a w 1887 roku dzięki staraniom ówczesnych właścicieli Sterdyni: Ludwika Górskiego herbu Boża Wola i jego żony Pauliny z hrabiów Krasińskich herbu Ślepowron na miejscu starych zrujnowanych zostały wzniesione dwie nowe wieże. Ponownie odrestaurowany w 1905-1906 oraz w 1952[2].

W 2003 roku dzięki staraniom księdza kanonika Jana Terleckiego zostały zbudowane nowe kamienne schody do świątyni, a w 2004 roku nowa posadzka z marmuru w prezbiterium. W latach 2005-2006 zostało odrestaurowane wnętrze kościoła, a także elewacja zewnętrzna i fasada frontowa. Dzięki staraniom proboszcza księdza kanonika doktora Zbigniewa Rycaka, w 2012 roku wokół świątyni została położona kostka granitowa, w ramach dotacji z funduszy europejskich[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budowla późnobarokowa, orientowana, murowana z cegły, trzynawowa. Forma bazylikowa z fasadą dwuwieżową[2].

W kościele znajduje się ołtarz główny w stylu barokowo-klasycystycznym, pochodzący z końca XVIII wieku, posiadający rzeźby świętych: Józefa, Judy, Tadeusza, Mateusza, Jakuba Starszego oraz rzeźby alegoryczne: Wiary i Nadziei. W zwieńczeniu ołtarza jest umieszczony obraz, na którym przedstawiona jest św. Anna, nauczająca Maryję. Według niepotwierdzonych źródeł obraz został namalowany w końcu XVIII wieku przez Franciszka Smuglewicza. Świątynia posiada ponadto chrzcielnicę i ambonę z XVIII wieku (z rzeźbą Chrystusa Króla jako Dobrego Pasterza) oraz liczne obrazy i tablice epitafijne i pamiątkowe: Ossolińskich, Krasińskich i Górskich, pochodzące z II połowy XIX stulecia[4].

Na osi prezbiterium znajduje się zejście do krypty grobowej Ossolińskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2014-12-14].
  2. a b M. Zdrodowski, K. Harasimiuk, St. Celiński, Zabytkowe kościoły województwa siedleckiego, Siedlce 1996
  3. Sterdyń - Parafia świętej Anny. Diecezja drohiczyńska. [dostęp 2014-12-14]. (pol.).
  4. Obiekty sakralne-kościół w Sterdyni. Gazeta Podlasia - wydanie internetowe. [dostęp 2014-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-14)]. (pol.).