Kościół św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza w Zarębach Kościelnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza
A-654 z dnia 2.03.1973 r.[1]
kościół filialny
Ilustracja
Poreformacki kościół św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza w Zarębach Kościelnych
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zaręby Kościelne

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Wezwanie

św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Położenie na mapie gminy Zaręby Kościelne
Mapa konturowa gminy Zaręby Kościelne, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza”
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza”
Ziemia52°45′20,3″N 22°07′16,6″E/52,755639 22,121278
Ołtarz kościoła św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza w Zarębach Kościelnych

Kościół św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza w Zarębach Kościelnych (dawniej pw. Imienia Jezus[2]) – zabytkowy kompleks klasztorny (poreformacki) będący przykładem skromnej, prowincjonalnej architektury późnobarokowej. W skład zespołu wchodzą: odnowiony barokowy kościół z 1755r., przylegający do południowej elewacji kościoła klasztor z wirydarzem pośrodku, oraz dziedziniec przed kościołem, otoczony XVIII-wiecznym murem z bramą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fundatorem klasztoru i kościoła reforma­tów pw. Najświętszego Imienia Jezus i św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza był Szymon Zaremba, kasztelan konarski-sieradzki. Cały kompleks klasztorny został wybudowany na jego ziemiach w latach 1761-1774. Sam kościół wzniesiono w 1765 roku[2]. Na dziedzińcu kościoła stanęła kapliczka w formie kolumny toskańskiej (1805 r.).

Podczas powstania styczniowego, miejscowy kościół stanowił punkt zborny dla oddziałku płk. Ignacego Mystkowskiego, o czym przypomina pamiątkowa tablica. Po upadku powstania, w następstwie represji carskich, klasztor w Zarębach został zlikwidowany (1866 r.), a zakonników wypędzono do Pińczowa. Kościół odrestaurowano w 1904 roku[2]. Natomiast kościół poreformacki został wyremontowany w latach 1992-94 dzięki staraniom proboszcza, ks. Kazimierza Chodźki. Dziś ponownie pełni funkcje sakralne.

Co roku, z okazji święta Wojska Polskiego, na polach za terenem kościoła odbywa się defilada kawalerii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-11-18].
  2. a b c Małgorzata Boczyńska, Maria Irena Mileska (red.), Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski, Wydanie I, Warszawa: Państ. Wydaw. Naukowe, 1983, s. 905, ISBN 978-83-01-03481-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]