Kościół św. Barbary w Staszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Barbary
w Staszowie
kościół parafialny
Ilustracja
wnętrze świątyni
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Miejscowość

Staszów

Adres

ul. Adama Mickiewicza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Barbary w Staszowie

Wezwanie

św. Barbary

Wspomnienie liturgiczne

4 grudnia

Położenie na mapie Staszowa
Mapa konturowa Staszowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbaryw Staszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbaryw Staszowie”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbaryw Staszowie”
Położenie na mapie powiatu staszowskiego
Mapa konturowa powiatu staszowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbaryw Staszowie”
Położenie na mapie gminy Staszów
Mapa konturowa gminy Staszów, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbaryw Staszowie”
Ziemia50°33′33,2″N 21°10′53,8″E/50,559222 21,181611

Kościół świętej Barbary w Staszowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Staszów diecezji sandomierskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1990–2000 według projektów opracowanych w zespole profesora Wiktora Zina i profesora Andrzeja Kadłuczki. Nad całością prac czuwał ks. Edward Zieliński. Uroczyście kościół został poświęcony przez biskupa Mariana Zimałka w 2000 roku. Świątynia nosi cechy stylu postmodernistycznego. Bryła kościoła opiera się na planie kwadratu z trójbocznymi kaplicami z lewej i prawej strony i podobnie, jednakże z zaokrągleniami na bokach, zamkniętym prezbiterium razem z zapleczem z tyłu, w lewym narożniku. Balkon na froncie oraz zewnętrzne ściany kaplic bocznych są ozdobione rzędami dekoracyjnych, powtarzających się kolumienek świadczących o postmodernistycznym stylu całej budowli. Cztery ściany nawy głównej zwieńczone są czterema trójkątnymi szczytami. Każdy z nich ozdobiony jest jeszcze trójkątnym wykuszem z załamanym pod kątem prostym, podłużnym oknem. Wspomniane wyżej cztery szczyty są podstawą dla krzyżującego się nad środkiem nawy dachu. Spady dachu oparte są jednak na krzywiźnie, przez co jego kalenice wznoszą się od czterech szczytów ku środkowi, gdzie na ich przecięciu jest usytuowana skośnie ułożona względem osi dachu iglica z krzyżem, będąca zwieńczeniem całej świątyni. Architektura kościoła charakteryzuje się dekoracyjnymi i pozornie bezcelowymi detalami architektonicznymi, zaczerpniętymi z różnych wątków historycznych i kierunków w sztuce[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Staszów – Św. Barbary. Diecezja sandomierska. [dostęp 2021-05-18].