Kościół św. Józefa w Tarxien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Józefa i Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej
w Tarxien

Il-knisja ta’ San Ġużepp u l-Immakulata Kunċizzjoni
Distinctive emblem for cultural property.svg 2051 (NICPMI)
Państwo  Malta
Miejscowość Tarxien
Adres Triq Hal Tarxien
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja maltańska
Wezwanie św. Józefa i Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej
Położenie na mapie Malty
Mapa lokalizacyjna Malty
Kościół św. Józefa w Tarxien
Kościół św. Józefa
w Tarxien
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa lokalizacyjna Morza Śródziemnego
Kościół św. Józefa w Tarxien
Kościół św. Józefa
w Tarxien
Ziemia35°52′07,1″N 14°30′34,6″E/35,868639 14,509611

Kościół świętego Józefa (malt. Il-knisja ta’ San Ġużepp, ang. Saint Joseph Church), znany też pod drugim wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej (malt. L-Immakulata Kunċizzjoni, ang. Church of Immaculate Conception) – rzymskokatolicki kościół w Tarxien na Malcie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ten mały kościół zbudowany został przez ks. Francisa Caruanę (1818–1895) w 1875. Po jego śmierci Zgromadzenie Misjonarzy Afryki objęło w posiadanie kościółek i posesję wokół niego. W 1902 całość zakupiona została przez Siostry Miłosierdzia (ang. Sisters of Divine Charity), zgromadzenie założone przez s. Joannę Thouret. Wtedy też kościół uzyskał drugie wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny[1][2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Fasada kościółka podniesiona jest na cokole. Centralnie umieszczone w niej wejście okolone jest prostym portalem z płaskim prostokątnym daszkiem. Bezpośrednio nad nim znajduje się łukowata nisza z figurą św. Józefa z dzieckiem na ręku, dzieło Vincenzo Bonniciego z Senglei[2]. Po bokach niszy dwa duże owalne okna z ozdobnymi kratami, doświetlające wnętrze. Ponad wszystkim znajduje się duży gzyms, który podtrzymuje ciężar dwóch kulistych urn i wysokiego płaskiego postumentu, na którym ustawiony jest krzyż. Z boku za fasadą widać kwadratową dzwonnicę z czterema małymi dzwonkami[3].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

W kościele znajduje się jeden ołtarz. Pierwotnie był tam obraz Święta Rodzina pędzla Guze Bonniciego (1834-1900). Dziś znajduje się on w domu zakonnym Sióstr Miłosierdzia w Birżebbuġa. Obraz ten zastąpiony został przez inny, przedstawiający Matkę Bożą z Lourdes[2].
Lunety sklepienia budynku świątyni ozdobione zostały w 1984 przez malarza Paula Camilleri Cauchiego. Dziewięć malowideł przedstawia sceny z życia Dziewicy Maryi, a także św. Efrema, bł. Dunsa Szkota, papieża Piusa IX i św. Maksymiliana Kolbe[1].

Kościół dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Obecnie kościół jest pod opieką Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia[1][2].

Ochrona dziedzictwa kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Budynek kościoła umieszczony jest na liście National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands pod nr. 2051[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tarxien - Immaculate Conception Church (Originally St. Joseph's Church). W: Alfie Guillaumier: Malta's Towns and Villages. USA: Terry Asphar, 2003, s. 510. ISBN 0-9743821-0-8. (ang.)
  2. a b c d Churches / The Church of St. Joseph (ang.). localgovernment.gov.mt. [dostęp 2019-03-31].
  3. a b Chapel of the Annunciation and St Joseph (ang.). NICPMI, 2013-12-27. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-05)].