Kościół św. Jakuba Apostoła w Rzgowie (województwo wielkopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Jakuba Apostoła
w Rzgowie
Distinctive emblem for cultural property.svg 58 z dnia 5 lutego 1965[1]
kościół parafialny
Państwo  Polska
Miejscowość Rzgów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jakuba Apostoła w Rzgowie
Wezwanie św. Jakuba Apostoła
Położenie na mapie gminy Rzgów
Mapa lokalizacyjna gminy Rzgów
Kościół św. Jakuba Apostoła w Rzgowie
Kościół św. Jakuba Apostoła
w Rzgowie
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu konińskiego
Kościół św. Jakuba Apostoła w Rzgowie
Kościół św. Jakuba Apostoła
w Rzgowie
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Kościół św. Jakuba Apostoła w Rzgowie
Kościół św. Jakuba Apostoła
w Rzgowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Jakuba Apostoła w Rzgowie
Kościół św. Jakuba Apostoła
w Rzgowie
Ziemia52°09′09″N 18°02′49″E/52,152500 18,046944

Kościół św. Jakuba Apostołarzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Rzgów. Mieści się przy ulicy Zagórowskiej. Należy do dekanatu konińskiego I.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Obecnie istniejąca budowla została wzniesiona pod koniec XVI stulecia. Jej konsekracja i nadanie wezwania św. Jakuba Apostoła odbyła się w 1601 roku Jest to budynek drewniany, jednonawowy, posiada konstrukcję zrębową, z węższym prezbiterium zamkniętym wielokątnie. Od północy do prezbiterium jest dostawiona zakrystia. Po północnej stronie nawy, około 1600 roku została dostawiona kaplica. Od strony zachodniej mieści się dwukondygnacyjna wieża, na planie kwadratu, z kruchtą na parterze, wybudowana w 1790 roku. W nawie strop płaski, w kaplicy strop złożony z kasetonów. Świątynia była wielokrotnie gruntownie restaurowana. Podczas remontu około 1760 roku jej mury zostały wzmocnione. Podczas kolejnego remontu, około 1790 roku, została wybudowana nowa wieża i dzwonnica. Ponownie bardzo zniszczona świątynia dzięki parafianom została odrestaurowana i ozdobiona w 1867 roku. Podczas odnawiania budowli na przełomie XIX i XX stulecia zostały zakupione organy. Ostatni, gruntowny remont budowli miał miejsce w latach 1990-1991.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

W budowli mieszczą się trzy drewniane ołtarze w stylu barokowym z pierwszej połowy XVIII stulecia. W ołtarzu głównym jest umieszczony obraz Matki Bożej w posrebrzanej siedemnastowiecznej sukience. W ołtarzu znajduje się także rzeźbione cyborium ufundowane około 1760 roku przez ówczesnego proboszcza, ks. Malachiasza Malińskiego. W ołtarzu bocznym mieści się obraz patrona parafii i kościoła, św. Jakuba Apostoła, w posrebrzanej sukience z drugiej połowy XVIII stulecia. W drugim ołtarzu bocznym mieści się obraz św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem Jezus z końca XVII stulecia. W kaplicy bocznej znajduje się ołtarz drewniany z XVIII stulecia. z obrazem św. Anny Samotrzeciej, namalowanym około 1620 roku, częściowo przemalowanym. Do wyposażenia należą także ambona i chrzcielnica w stylu barokowym, Pieta z około 1420 roku, z warsztatu śląskiego oraz drewniany krzyż z XVII stulecia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2012-12-23].
  2. Historia kościoła (pol.). Parafia św. Jakuba Apostoła w Rzgowie. [dostęp 2012-12-23].