Kościół św. Marcina w Grążawach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Marcina w Grążawach
A/367 z 13.07.1936[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grążawy

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marcina w Grążawach

Wezwanie

św. Marcina

Wspomnienie liturgiczne

11 listopada

Położenie na mapie gminy Bartniczka
Mapa konturowa gminy Bartniczka, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina w Grążawach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina w Grążawach”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina w Grążawach”
Położenie na mapie powiatu brodnickiego
Mapa konturowa powiatu brodnickiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina w Grążawach”
Ziemia53°14′58,1″N 19°34′19,3″E/53,249472 19,572028

Kościół świętego Marcina w Grążawachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Górzno diecezji toruńskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1752 roku. Ufundowana została przez Antoniego Dębowskiego biskupa płockiego. W 1886 roku kościół został przebudowany – wówczas przedłużono nawę. Na przełomie XX i XXI wieku świątynia była restaurowana.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, wybudowana została w konstrukcji zrębowej. Kościół jest salowy, jego prezbiterium nie jest wydzielone z nawy, zamknięte jest trójbocznie, z boku jest umieszczona zakrystia. Od frontu nawy znajduje się kruchta z wejściem osłoniętym dwuspadowym daszkiem podpartym dwoma słupami. Budowlę nakrywa dach jednokalenicowy, pokryty gontem, na dachu, w części frontowej, jest umieszczona ośmiokątna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany dach hełmowy z latarnią. Wnętrze nakryte jest płaskim stropem belkowym. Chór muzyczny jest podparty czterema słupami, posiada prostą linię parapetu, na chórze znajduje się prospekt organowy 8 głosowy wykonany przez Franza Riederera. Ołtarz główny w stylu barokowym (pochodzi z kościoła w dominikanów w Chełmnie) został wykonany w 1730 roku. Dwa ołtarze boczne pochodzą z końca XIX wieku. Ambona w stylu neobarokowym powstała w połowie XIX wieku. Chrzcielnica w stylu późnobarokowym pochodzi z końca XVIII wieku. Stacje drogi krzyżowej zostały wykonane w 1928 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. kujawsko-pomorskiego. [dostęp 2022-01-23].
  2. Grążawy. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2022-01-23].