Kościół św. Marii Magdaleny w Brudzewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Marii Magdaleny w Brudzewie
763 z 13.11.1969[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Brudzewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marii Magdaleny w Brudzewie

Wezwanie

św. Marii Magdaleny

Wspomnienie liturgiczne

22 lipca

Położenie na mapie gminy Strzałkowo
Mapa konturowa gminy Strzałkowo, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Marii Magdaleny w Brudzewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Marii Magdaleny w Brudzewie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Marii Magdaleny w Brudzewie”
Położenie na mapie powiatu słupeckiego
Mapa konturowa powiatu słupeckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Marii Magdaleny w Brudzewie”
Ziemia52°21′16,4″N 17°46′14,6″E/52,354556 17,770722

Kościół świętej Marii Magdaleny w Brudzewierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat strzałkowski archidiecezji gnieźnieńskiej).

Dzwonnica
Widok kościoła przed 1917

Obecny kościół został wybudowany w 1826 roku dzięki staraniom Józefa Mikorskiego, ówczesnego właściciela wsi. Pod koniec XIX wieku świątynia została rozbudowana, została wzniesiona wówczas murowana neogotycka fasada zakończona kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. W fasadzie są umieszczone dwie figury świętych, a nad drzwiami wejściowymi drewniany baldachim pokryty gontem. W dolnej części fasady widoczne są elementy kamiennego muru. Kościół został zbudowany w konstrukcji zrębowej, charakterystycznej dla średniowiecznych budowli sakralnych. Część prezbiterialna zwrócona jest w stronę wschodnią (orientowana). Od strony północnej do prezbiterium przylega zakrystia, z kolei do nawy prostokątna kaplica zamknięta trójbocznie oraz od strony południowej – kruchta. Jednonawowe wnętrze jest nakryte płaskim stropem. W świątyni są umieszczone trzy barokowe ołtarze powstałe w XVII i XVIII wieku. Ołtarz główny jest ozdobiony drewnianą rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem, w typie Pięknych Madonn, z około 1420-1430 roku, pochodzącą zapewne z czasów pierwszej świątyni brudzewskiej. W bocznej kaplicy znajduje się ołtarz ozdobiony obrazem „Ukrzyżowanie” pochodzący z 2. połowy XVII wieku. Z innych zabytków można wyróżnić: XVI-wieczny późnogotycki krucyfiks umieszczony na belce tęczowej oraz gotycką chrzcielnicę w formie kielicha z barokową pokrywą[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 210 [dostęp 2021-10-12].
  2. Brudzewo par. pw. św. Marii Magdaleny. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 2021-10-12]. (pol.).